Sorular

Süt Yapan ve Zayıflatan Bitkisel Çay Tarifleri

Emziren annelerin içtiği zaman bebeğe faydalı olacak ve daha çok sütünün olmasını sağlayacak, hamilelikte aldığı kiloları da vermesinde etkili olan bitkisel çayların tarifleri.

Rezene Tohumu Çayı

 • 1 yemek kaşığı rezene tohumu
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 su bardağı su

Emziren annelerin en çok şikayet ettiği konulardan bir tanesi de sütlerinin çok olmamasıdır. Rezene tohumları annelerin daha çok ve bebeğe daha sağlıklı süt olmasını sağlayacaktır. Bu çayın demlenebilmesi ve annelerin içmesi metabolizmalarının da hızla çalışmasında etkili olur. Bu sebeple de yeni doğum yapmış bir annenin bebeğini sağlıklı büyütebilmesi ve bir yandan da hızlı kilo verebilmesi için evinde rezene tohumlarını kullanarak çay demlemesi ve günde 1 defa içmesi önerilmektedir. Çayın demlenebilmesi için aktardan satın alacağınız rezene tohumlarını bir havan içerisinde bir miktar ezerek ufaltmanız gerekmektedir. Çok ezerek toz haline getirmemelisiniz. Suyun kaynaması sonucunda içerisine ezmiş olduğunuz rezene tohumları konularak birkaç dakika boyunca demini almasını beklemelisiniz. Demini alması ile birlikte süzerek suyun içerisine organik bal ilave etmeli ve tatlandırarak çayı içmelisiniz.

Yeni doğum yapmış annelerin bu bitkisel çayı demleyerek içmeleri sonucunda oldukça etkili olacaktır. Bebeklerin sağlığı içinde çok faydalı olacak ve gaz sancısını da dindirmekte etkili olur.

Papatya Çayı

 • 1 yemek kaşığı kurutulmuş papatya
 • 1 çay kaşığı bal
 • 200 gram su

Güneşte kurutulmuş papatyanın yeni doğum yapmış ve bebeğini emziren annelerin çayını demleyip içmeleri önerilmektedir. Bu bitkinin metabolizma üzerinde etkisi oldukça fazla olacaktır. Aynı zamanda da bitki çayının sağlığa da faydaları oldukça fazla olduğu için bu çayın hem anneye hem de bebeğe çok faydalı olacaktır. Ayrıca sakinleştirici etkisi olduğu gibi bebeklerin daha sakin uyumalarında da etkili olur. Hem anne sütü yapan ve hem de annelerin kilo vermelerinde metabolizmalarını da hızlandıracak bitki çayının yapılması için kaynamakta olan suyun içerisine 1 yemek kaşığı miktarında kurutulmuş kır papatyası konulmalıdır. Dem aldığı zaman süzülerek içerisine bal ilave edilmesi sonucunda annelerin bu çayı içmeleri öneriliyor.

Zencefil Çayı

 • 1 çay kaşığı toz zencefil
 • 1 çay kaşığı bal
 • Çeyrek limon
 • 200 gram su

Zencefilin oldukça faydalı olması, sağlığa yararlı olması ile bilinmektedir. Yeni doğum yapmış ve bebeğini sağlıklı büyütmek isteyen annelerin sık sık bitkisel çay olarak zencefil çayı içmeleri önerilmektedir. Bu çayın etkileri arasında annelerin içmesi ile birlikte sütünün fazla olmasını sağlayacaktır. Bu çayı içmeleri için toz zencefil kullanmaları gerekmektedir. İçerisine C vitamin bakımından zengin olan limon da eklemeniz ile birlikte daha faydalı olacaktır. Suyun içerisine küçük parçalara böldüğünüz limon eklenerek kaynatılmalıdır. Daha sonradan da içerisine zencefil ekleyin ve karıştırıp dem alması için birkaç dakika bekleyin. Süzdükten sonra içerisine bal ilave ederek karıştırmalı ve içmelisiniz.

Kimyon Çayı

 • 1 tatlı kaşığı kimyon
 • 1 çay kaşığı bal
 • 200 gram su

Kimyon çayı emzirmekte olan annelerin içmeleri oldukça fazla önerilen bir bitki çayı olmaktadır. Bu çayı demleyerek içebilmek için toz kimyona ihtiyacınız bulunmaktadır. Çayın özellikleri arasında annelerin sütünün olmasında etkili olacaktır. Ayrıca içen annelerin sütünden bebeğe geçecek olduğu için vücuttan gaz attırıcı özelliğinin olması ile de bilinmektedir. Yapmanız gereken ilk olarak kaynamış suyun içerisine kimyon atmak olacaktır. Bu kimyon çayını günde iki defa içmeniz önerilmektedir. Daha çoğunlukla içecek olduğunuz çayın günde 2 defa taze demleyerek içmeniz önemli olacaktır. Bu sayede kimyon çayının gaz söktürücü özelliğinin yanı sıra metabolizma hızlandırıcı etkisinden de yararlanacak ve daha sağlıklı kilo vermiş olacaksınız.

Fesleğen Çayı

 • 1 yemek kaşığı kurutulmuş fesleğen
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 su bardağı su

Çayın yeni doğum yapmış ve bebeğini emziren annelerin içmeleri önerilmektedir. Bu çayı içecek olan annelerin mutlaka taze demlemeleri ve bu şekilde içmeleri gerekmektedir. Çayın içimi için tatlandırıcı olarak bal ilave ederek içilmesi daha kolay bir içime ulaşılmasını sağlayacaktır. Fesleğen kurusu ile yapacak olduğunuz çay annelerin sütünün artmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda da bu çayın bebeğin sağlığına faydalı olacak mineraller de içermektedir. İçen annelerin sütü ile bu maddeler bebeğe geçecektir. Kaynamış suyun içerisine kurumuş fesleğen konularak karıştırılmalı ve dem alsın diye beklenmelidir. Dem aldığı zaman süzülerek tat vermesi için bal ilave ederek içilmesi uygun olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı