Bitki Çayları

Sumak Meyvesinden Çay Nasıl Yapılır ve Faydaları

Sumak konilerinden hazırlanan içecek türleri çok eski dönemlerde özellikle kış hastalıkları için kullanılmıştır. C vitamini içeren çay zayıflamaya da destek olur.

Faydaları

Sumak,  yaygın olan bir çalı veya küçük ağaçtır. Sonbaharda parlak kırmızı bileşik yaprakları ve koni şeklinde oluşan kırmızı meyveler kümeleriyle kolayca tanımlanır. Bu meyvelerde bulanık bir görünüm ve his vardır. Sumak’ın birçok tıbbi faydası olduğu bildirilmiştir. Amerikan Kızılderilileri, soğuk algınlığı, ateş ve kabukluları tedavi etmek için kullanmış, ayrıca kil ile karıştırılmış meyveleri öğütüp açık yaralarda bir merhem olarak kullanmıştır. Bunlar dışında ishal, dizanteri, boğaz ağrısı, enfeksiyon, astım ve soğuk yaraların tedavisinde de yarar sağladığı da ortadadır. Sumak meyveleri arıcılık yapanlarda da kullanılır. Bunlar dışında çay içinde kullanılır. Lezzetli bir içecek olarak karşımıza çıkan bu bitki türü birçok hastalığı da iyi gelir. Bir baharat olarak kullanılmasının yanı sıra Sumak, limonataya rakip olan mükemmel ve ferahlatıcı bir içecektir.

Zayıflama

Zayıflama sürecinde olan kişiler düzenli bir şekilde gün içinde 2 defa tükettiği zaman yağ yakma konusunda fayda sağlar. Bu süreçte düzenli beslenme ve egzersiz yapımı da çok önemlidir. Hazırlanacak olan çayın zayıflama sürecinde her daim taze şekilde yapılması da etkilerinin ortaya çıkması adına gereklidir.

Çay Nasıl Pişirilir?

Klasik Çay

 • 1 yemek kaşığı meyve
 • 1 su bardağı kaynar su

Sadece meyveler alınır ve üzerlerine kaynar su dökülür. Bu şekilde 15 dakika boyunca ağzı örtülerek bekletildiğinde hazır hale gelir. İçecek hazırlandıktan sonra buzdolabına koyabilir ya da buz küpleri içine atılır ve soğuması için bekletilir. Soğuma sağlandıktan sonra tüketilir.

Ekşi Çay

 • 3-4 büyük sumak kümeleri, kök şeklini temizlenerek hazırlanır
 • 1 litre su

1 litre su kaynatılır ve içine temizlenen bu meyveler atılır. Tencerenin ağzı kapatıldıktan sonra kaynar suyun içinde 20 dakika kadar bekletilmelidir. Bekleme sürecinin bitmesi ile içecek süzgeçten geçirilir. Ardından sıcak ya da soğuk tüketmek tamamen kişi isteğine bağlıdır. Bu çayın demlenmesinde kullanılan farklı bir yok daha vardır;

Su kaynatılır, meyveler ezilir ve kaynar suyun içinde 5 dakika kaynatılır. Bekletilmeden ocaktan alınarak süzülmesi gerekir. Süzülme işleminden sonra oda sıcaklığında soğutulur ve tüketime hazır hale gelir.

Güneş Çayı

Bu yöntem olabildiğinde basit bir uygulamadır. Sadece sumak meyveleri suya koyulur. Sıcak güneşte yaklaşık 4 ile 6 saat bekletilir. Meyveler olgunluğuna bağlı olarak açık pembe ile koyu kırmızı çay bir çayın elde edilmesini sağlar.

Sumak çay yapmak kolaydır, C vitamini yüksek ve lezzetli! Limonata türü bir lezzete sahip bu harika besleyici içeceği yapmak için;

 • Kullanım için çeşitli meyveleri toplayın. Onların tadını serbest bırakmaya yardım etmek için meyveleri hafif bir şekilde ezin.
 • Meyveli kümeleri gece boyunca lezzetini arttırmak ve hazırlamak için soğuk su ile doldurulmuş olan sürahi içine bırakın. Sıcak su, C vitamini içeriğini tahrip edeceğinden, soğuk su kullanıldığından emin olmak çayın püf noktasıdır.
 • Sonra, çayı ve parçacıkları meyveden çıkarmak için bir süzgeçten ya da temiz bir tülbentten yardım almak gerekir.
 • Bu şekilde çay hazır hale gelir.
 • Damak tadına bağlı olarak şeker, bal veya diğer tatlandırıcı katkı maddeleri eklemesi yapmakta mümkündür. Uygulamanın düzenli olarak gün içinde tüketilmesi gerekir.
 • Tüketim yapmak özellikle zayıflama sürecinde olan kişilerin metabolizmasının hızlanmasını ve sindiriminin kolaylaşmasını sağlar.

Serinletici İçecek

Sumak baharatı, limonataya rakip olan, serinletici bir yaz içeceği sunar. Düzgün, keskin ve tatlı bir tadı bulunur.

 • Taze çekilmiş Sumak’ın 3 konisi
 • 3 bardak taze soğuk su

Olgun olduğundan emin olmak için Ağustos ayı boyunca sumak seçilmesi gerekir. Olgun sumak koyu kadife rengine sahiptir. Ayrıca tadı çıkardıktan sonra yağmurdan hemen sonra sumak kozalaklarını almamaya dikkat etmekte önemlidir. Ellerinizle, küçük Sumak meyveleri saplarından çıkarın ve taze soğuk suyla dolu bir kaba koyun. Her koni için yaklaşık 1 su bardağı su kullanmak gerekir. Meyveler el yardımı ile birkaç dakika ezilir veya alternatif olarak karışımı bir karıştırıcıya koyarak ezmek gerekir.  İstediğiniz bir lezzetin ne kadar güçlü olduğuna bağlı olarak yaklaşık 30 ile 60 dakika dinlendirin. Bir tülbent kullanarak süzülür ve kişilerin isteğine bağlı göre tatlandırılır. Buz ile soğuk servis yapılması idealdir. Sumak kozalaklarını kaynatmayın, bu acı bir tada sebep olabilir. Yalnız alternatif olarak sumak kozalaklarını sıcak suda ıslatmak güzel ve sağlıklı bir çayı verebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı