Bitkisel Tedavi

Stresin Kontrol Edilmesi İçin Kullanılacak Bitkisel Çaylar

Stres sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına sebep olan başlıca nedenler arasında bulunur. Bundan kurtulmak sağlık açısından önemlidir. Bunun için bitkisel otlardan destek alınabilir.

Stres İçin Çaylar

Stres durumu herkese tanıdık gelir. Bu süreçte organizma tamamen tükenmiş gibi görünür, yorgunluk yığılır, anksiyete ortaya çıkıyor, sıklıkla böyle bir duruma baş ağrısı ve uykusuzluk eşlik eder. Gerilim hızla artmaktadır. Bazı durumlarda, karın bölgesinde ve ishali ağrıya yol açan sindirim aktivitesi zayıflar. Bu süreci kontrol etmek psikolojik açıdan oldukça zordur. Stres birçok hastalığında meydana gelmesine olanak sağlayan başlıca etkendir. Bundan dolayı baş etmek adına baz bitkisel otlardan hazırlanabilecek olan çaylardan yardım alınabilir. Bu çaylar içinde;

Melisa

Bu bitki, bağımlılığa neden olmadan güçlü bir yatıştırıcı etkiye sahiptir. Melisa kesinlikle güvenli kabul edilir ve yaygınlığı endişe etmeden kullanılır. Uykusuzluk için tedavi edilir, anksiyeteyi azaltır ve stresi ortadan kaldırır. Yatıştırıcı çay sinir gerilimini hafifletmeye yardımcı olacağından dolayı farklı bitkiler ile karıştırılmamalıdır. Farklı bitkiler ile kullanımı stresin kontrolü için destek sağlamaz.

 • 60 gram melisa otu
 • 3 su bardağı kaynar su

Bir termos şişesine 60 g kuru ot atılır ve üzerine kaynamış olan su eklenir. Ağzı sıkıca kapatılır ve 2.5 saat bekletilmelidir. Ardından hazırlanan içecek süzülür ve  100 ile 120 ml içilmelidir.

Kedi Otu

Stres nedeniyle uykuya dalma konusunda sorun yaşandığı zaman bu bitki insanların sorundan kurtulmasına yardımcı olacaktır. Buna ek olarak önemli bir olayın yaklaşması durumunda, örneğin; sınav öncesinde performans sergilemek, sıklıkla şiddetli kaygı durumlarında kullanılır. Kedi otu gün içinde ve yatmadan yarım saat önce tüketilmelidir. Kediotu kökü gerekirse yavaş yavaş artan küçük dozlardan almaya başlanmalıdır. Stresin arka planına karşı ortaya çıkan uykusuzluk, yaklaşık 400 mg’lık bir miktarda kediotu kökü özü içilmelidir. Bu bitkiyi sakinleştirici olarak kullanmak için;

 • Ekstrenin dozu yaklaşık 200 mg olmalıdır.
 • Sıcak suyun içine atılır ve bekleme süresi tamamlandıktan sonra süzülerek içilir.
 • Etkileri kısa süre içinde ortaya çıkar.

Papatya

Kurutulmuş olan papatyanın çiçekleri yatıştırıcı etkileri ile ünlü bir bitkidir. Stresli durumlardan sonra meydana gelen endişeyi rahatlatma konusunda çalışır. Papatyadan elde edilecek içecek mükemmel düzeyde vücudu rahatlatmayı sağlar. Bundan dolayı gündüz ve gece içilmesi tavsiye edilir.

 • 1  çay kaşığı kurutulmuş papatya çiçekleri
 • 1 su bardağı kaynar su

1 çay kaşığı kurutulmuş çiçekler 1 su bardağı kaynar suyun içinde haşlanır ve 10 dakika kadar bekletilir. Sonra süzülür ve ılıdıktan sonra içilir. Bu doğal ilaç tercihen yemeklerden önce, günde üç kez yarım bardak tüketilmesi gerekir. Kullanım 3 haftadan daha fazla olmamalıdır. Stresi azaltan ve sorunlara iyi gelen içecek düzenli tüketilmelidir.

Diğer Çay Tarifleri

Nane Çayı Tarifi

Bu bitki stres etkilerinden kurtulmaya yardımcı olan mentol, limonen, kariyofil, alfa-pinen, karvon ve diğer kimyasal bileşikleri içerir. Nane çayı mükemmel düzeyde strese iyi gelen etkilere sahiptir. Kaygıyı ve sinirliliği azaltır. Böyle bir içeceğin kullanımı ile vücudun enerjisi tamamen geri yüklenir ve doğru şekilde çalışmaya başlar.

 • Bir bardak kaynar suya bir çorba kaşığı ot eklenir.
 • 15 dakika kadar ağzı kapalı şekilde bekletilen karışım süzülür.
 • Günde 3 defa yarım fincan tüketilmelidir.

Kekik

Gerginliğin rahatlatılması için kuru ve yaş baharat destekçi olacaktır. Konvülsiyon, sinirlilik ve nevroz ile iyi sonuçlar gösterir. Zor premenstrüel sendromu olan kadınlar için önerilebilir.

 • infüzyon: olarak; kurutulmuş baharattan 6 çay kaşığı yarım litre kaynar suyun içinde atılır ve yarım saat bekletilir. Filtrelenerek tüketilmesi gerekir.
 • Banyoda; 100 ile 200 g kuru hammaddeden 3 ile 5 litre kaynar su dökülür. 3 saat bekletilir, süzülür ve banyo suyuna dökülür.

 Zencefil

Vücudun stres direncini arttırma konusunda destek sağlar. C, B1, B2 ve A vitaminleri ve eser elementler sayesinde, zencefil çayı bağışıklığı artırır, vücudu virüs ve soğuk algınlığına karşı oldukça etkili şekilde korur.  Zencefil çayı insan vücudundaki “yan” sıcak enerjiyi harekete geçirir. Bu nedenle, gücü ve canlılığı geri kazanmak için vazgeçilmez bir içecektir.

 • 1 parça taze zencefil
 • 1,5 su bardağı su

Suyun içinde soyulan ve küçük parçalara bölünen zencefil 15 dakika kadar kaynatıldıktan sonra süzülür. İsteğe bağlı olarak içine bal ya da limon suyu eklemesi de yapılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı