Çay ve Kahve Tarifleri
Sorular

Antidepresan türevi ilaçlarla birlikte bitkisel çaylar tüketilebilir mi, bu ilaçları kullanırken bitki çayı tüketiminde dikkat edilmesi gereken konular nelerdir, bitki çaylarının ne tür zararları olabilir.

Çay, ülkemizde çok sevilen ve sık tüketilen içeceklerden biridir. Özellikle sabah saatlerinde taze demlenmiş bir bardak çay güne iyi başlamanızı sağlar. Akşamdan kalma çayı ısıtmak ise tehlikeli olabilir.

Limon ve taze nane yaprakları ile süslenmiş bir bardak soğuk çay yaz günlerinin canlandırıcı ve ferahlatıcı içeceklerinden biridir. Peki, sağlığımıza etkilerini ne kadar biliyoruz?

Semaverde yapılacak olan çay demleme işlemi için belli başlı kurallar bulunur. Bu kurallar dahilinde işlem uygulandığında oldukça lezzetli bir çayın elde edilmesi sağlanır.

Bebeklere verilecek olan bitki çaylarının uzman doktor bilgisi dahilinde kullanılması önemli bir kuraldır. Kullanılan çayların kesinlikle dozajında kullanılması gerekir.

Hintli kadınların ‘Babune ka Phal” olarak adlandırdıkları papatya çayı, cilt ve saç bakımlarında önemli bir yer tutar. Özellikle mayıs papatyası ile hazırlanan çaylar doğal yollarla saç rengini açmaktadır.

Çayın ph değeri oldukça önemlidir. Çayın pH seviyesiasit veya baz olup olmadığının anlaşılması için kullanılan derecelendirme konusu için kullanılan tabirdir.

Çay, muhtemelen dünyanın en popüler içeceklerinden biridir. Özellikle ülkemizde sabah kahvaltılarının vazgeçilmez bir parçası olan bu içecek beyni uyararak bağımlılık yapan 4 etkin madde içerir.

Termosta bitki çaylarının demlenmesi insan yaşamına kolaylık getirir. Yalnız bunların demlenmesinde önemli olan uygulamadaki kurallara detaylı şekilde uymaktır.

Hamilelik döneminde anne adayları bitki çaylarından sağlık açısından destek alabilir. Yalnız bunların uzman doktor bilgisi dahilinde kullanılması oldukça önemlidir.

Çay diğer içecekler gibi bir kalori değerine sahiptir. oldukça düşük kaloriye sahip olan çayın içine ek malzemeler katıldığı zaman kalori miktarında yükselme olur.

Vücudumuzda bulunan zararlı toksinlerinden arınmasında etkili olacak ve toksin atıcı özelliğine sahip olan bitkisel çayların tarifleri ve demlenme şekli