Bitkisel Tedavi

Soğuk Algınlığına İyi Gelen Çay Tarifleri

Soğuk algınlığı yaşanması durumunda, bağışıklık sisteminizi güçlendirecek ve iyileşmenizi sağlayacak bitki çaylarının tarifleri

Soğuk Algınlığına İyi Gelen Çaylar

Soğuk algınlığı yaşanması durumunda başta öksürük ve diğer semptomları hafifletmek amacıyla içecek olduğunuz çaylar sayesinde daha hızlı iyileşmeniz mümkün olacaktır. Bu çaylar içerisinde ki maddeler sayesinde bağışıklık sisteminin de güçlenmesinde etkili olacaktır.

Özellikle de mide bulantısı, ağrı, halsizlik ve diğer semptomların tedavisinde etkili olacak olan çaylardan size faydalı olanlarını demlemeli içmelisiniz.

Bu çaylar ayrıca bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkili olacağı için kişilerin hastalıklara karşı korunmasını da sağlayacaktır.

Ahududu Çayı

 • 4 yemek kaşığı ahududu
 • 1.5 su bardağı su

Soğuk algınlığı yaşayan ya da grip gibi hastalıkları olan kişilerin semptomlarını azaltmak amacıyla uygulanacak bir yöntem olacaktır. İçerisinde bulunan vitaminlerin ve elementlerin sayesinde çayın oldukça faydaları ile bilinmektedir. Ahududu meyveleri ile yapacak olduğunuz çayın bağışıklık sisteminde oldukça etkileri bilinmektedir. Bu nedenle de çayı demleyerek içmeniz önerilmektedir. Meyveleri bol suyla yıkadıktan sonra çayını demleyecek olduğunuz suyun içerisine koyun 1 saat boyunca bekletin. Sonra kısık ateşte 15 dakika boyunca kaynatın. Ocağın altını kapatın. Suyun soğumasını bekleyin. Süzerek için.

Nane Limonlu Çay

 • 1 yemek kaşığı kuru nane
 • Yarım limon
 • 1.5 su bardağı su

Soğuk algınlığının ya da grip gibi bir hastalık yaşanması durumunda bağışıklık sistemini etkilemekte olan hastalıklarla mücadele etmek için bu çayı demlemeniz önerilmektedir. Nanenin oldukça ağrı kesici özelliği bulunmaktadır. Limonun ise içerisinde bol miktarda C vitamini bulunmaktadır. Bu sayede hastaların bağışıklığını güçlendirmek için tavsiye edilmekte olan bir çaydır. İlk olarak suyun içerisine koyacak olduğunuz limonların çekirdeklerini çıkarmanız gerekmektedir. Sonra küçük parçalara bölünerek suyun içerisine konulmalı ve suyun kısık ateşte kaynaması gerekmektedir. En az 10 dakika boyunca kaynadıktan sonra üzerine kurutulmuş nane konularak birkaç taşım daha kaynatılmalıdır. Bu çayın içildiği zaman ağzı yakmayacak kadar ılık olması gerekmektedir. Demini aldıktan sonra süzülerek içmelisiniz.

Zencefilli Çay

 • 1 tatlı kaşığı zencefil
 • Çeyrek limon
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 su bardağı su

Zencefilin antiseptik özelliği ile bilinmektedir. Özellikle de bebeklerde soğuk algınlığı olması durumunda emziren annelerin kendisi bu çayı içmesi sonucunda sütünden geçecektir. Oldukça etkili bir çay olmaktadır. Bebeklerde soğuk algınlığı tedavisinde de kullanılacaktır. Bu çayın yapılması konusunda suyun içerisinde limon atarak bol C vitamini alarak bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayacaktır. Su ılık olduğu zaman içerisine limon eklenmelidir. Daha sonradan ise içerisine bal ilave edilerek suyun süzülmesi ile birlikte içilmelidir.

Papatya Çayı

 • 1 yemek kaşığı kurutulmuş papatya
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 su bardağı su

Papatya çayının faydaları arasında sakinleştirici özelliği ile de bilinmektedir. Bu nedenle de hayatınız içerisinde soğuk algınlığı yaşamanız durumunda papatya çayını demleyin. Oldukça etkili olacak bir çay olmaktadır. Bu çayı demlemek için kır papatyası kullanarak tarifine uyarak yapmanız gerekmektedir. Bitkisel çaylar arasında iyi gelen bu çayı yapmak için ılık suyun içerisine papatyalar konularak 10 dakika kaynatılmalı ve demini alması için beklenmelidir. Sonrasında ise süzülmesinin ardından içerisine bal ilave edilerek karıştırılmalıdır.

Ihlamur Çayı

 • 1 yemek kaşığı ıhlamur
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 su bardağı su

Uzun yıllardan bu yana kullanılmakta olan ıhlamur çayının, grip ya da soğuk algınlığı tedavisinde etkili olan bir yöntemdir. Bunun için ıhlamur çayını yaparken özellikle de içerisine bal koymanız bağışıklık sisteminizin güçlenmesinde etkilidir. Çayı yaparken hazır su kullanarak gerçekleştirmelisiniz. Suyun ılıması ile birlikte ıhlamur içerisine konularak 10 dakika boyunca kısık ateşte kaynamasını sağlamalısınız. Daha sonradan demini alması beklenmelidir. Bunun için ağzı kapalı bir şekilde beklenmeli ve demi alınmalıdır. Süzüldükten sonra içerisine koyacak olduğunuz bal daha tatlandıracak ve içimini de kolaylaştıracaktır.

Kuşburnu Çayı

 • 1.5 yemek kaşığı kuşburnu meyvesi
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1.5 su bardağı su

Bağışıklığın güçlenmesi ve bol C vitamini alarak grip ya da soğuk algınlığına iyi gelen bitkiler arasında olmaktadır. Bu tarifi yaparak sizlerin daha güçlü bir bağışıklık sisteminizin olmasını sağlayacaktır. Bu nedenle de yapacağınız çayın demlerken kuşburnu meyvelerini yıkadıktan sonra yapmalısınız. İlk olarak kuşburnu meyveleri suyun içerisine konularak birkaç saat boyunca bekletilmelidir. Sonrasında kısık ateş üzerinde 10 dakika boyunca kaynatılmalıdır. Demini alması için ağzını kapalı tutarak bekletmelisiniz. Süzdükten sonra içerisine organik bal ilave etmelisiniz. Karıştırıp içmeniz oldukça etkili olacaktır. Soğuk algınlığından hızlıca kurtulmanıza ve hasta olmamanız için bağışıklık sisteminizin güçlenmesini de sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı