Çay Çeşitleri

Siyah Çayda Bulunan Zararlar Nelerdir, Nasıl Kullanılmalıdır?

Siyah gün içinde beş bardaktan daha fazla tüketildiği zaman sağlık açısından bazı zararların meydana gelmesine neden olur. Bundan dolayı dozajında tüketilmesi önemlidir.

Siyah Çay Zararları

İnsanların çoğu gün içinde fazlasıyla çay tüketimi yaparlar. Bir bardak veya iki bardak çay tüketiminde hiçbir zarar meydana gelmezken aşırı çay tüketiminin bazı yan etkileri olabilir. Günde beş fincandan çok siyah çay, kafein yüzünden zararların meydana gelmesine sebep olabilir.  Oluşan zararlı etkiler baş bölgesinde ağrı, asabiyet, uyku sorunları, ishal, kusma, düzensiz şekilde kalp atışı, mide ekşimesi, titreme başta dönmesi, kulak çınlaması ve kafa karışıklığıdır.  Hamilelik döneminde veya bebeği emzirme dönemlerinde az düzeylerde alınan çay zararlı değildir. Gün içinde 2 fincandan çok siyah çay içmeme dikkat etmek gerekir. Hamilelik sırasında bu miktardan daha çok içilmesi bebek doğurma riskinin artmasına, yeni doğanlardaki kafein yoksunluk belirtilerine ve düşük doğum ağırlığına bağlıdır.  İnsanların günde 300 mg’dan fazla kafein almaması önerilir. D vitamini kullanma şeklini etkileyen genetik rahatsızlığı olan yaşlı kadınlar kafeini dikkatli kullanmalıdır. Bunlar dışında oluşabilecek olan yan etkiler arasında;

Dehidrasyon

Gün içinde aşırı düzeyde çayın tüketilmesi kişileri susuz bırakabilir. Aşırı miktarda içilmesi kafein tüketiminin fazla olduğu anlamına gelir. Bu tübüllerin emilim kabiliyetlerini azaltabilir, bu da kişiyi susuz bırakır.

Şişkinlik

Bu içeceğin aşırı şekilde içilmesinden kaynaklı olarak şişkinlikler meydana gelebilir. Uzmanlar fazla düzeydeki çayın su tutulmasını engelleyen ve dolayısıyla şişmiş hissedebilecek su kaybına neden olabileceğini söylemektedir.

Hayati Besin Eksiklikleri

Bu durum vücut tarafından demir gibi gerekli besin maddelerinin emilimini engelleyebilir. Bazı çalışmalar siyah çayın demirin emilimini azaltabileceğini göstermektedir.

Bağımlılık Yaratır

Aşırıya kaçmanın en kötü yan etkilerinden bir tanesi ona kolayca bağımlı kalmaktır. Çayın içinde bulunan kafein kişilerde bağımlılık yapar. Yapılan araştırmalar sonucunda düzenli çay içenlerin günlük fincanlarını aynı zamanda almazsa, kişilerde yorgunluk, uyuşukluk ve huzursuzluk durumu meydana getirdiğini ortaya çıkartmıştır. Ayrıca enerji seviyelerinde azalmalar meydana getirir. Bazı insanlar günde üç ile dört bardak içecekten içmezse baş ağrısı ve yorgunluk yaşayabilirler.  

Anksiyete ve Huzursuzluk 

Çaylar enerji seviyesini artırmaya ve kişiyi rahatsız etmenize yardımcı olur ama aşırı kafein alınması ruh sağlığına zarar verebilir. Kişilerin daha endişeli, huzursuz ve hatta uykudan mahrum hissetmesine neden olabilir. Ilımlı olarak tüketilirse taze demlenmiş çay bazı sağlık yararları sağlar ama çayın yan etkilerini akılda bulundurmak gerekir.

 Ne Kadar İçilmelidir?

Siyah çayın günlük olarak içilmesi güvenli kabul edilirken,  gün içinde 5 bardaktan daha fazla siyah çayın içilmesi kafein içeriği nedeniyle istenmeyen yan etkilere sebep olabilir. Örneğin; hamileyken veya emzirme döneminde tüketimi günde sadece 2 fincanla sınırlamak gerekir. Çünkü daha fazla kafein almak komplikasyonların meydana gelmesine sebep olur. Böylece siyah çaylar yetişkinler için güvenli iken, çok fazla komplikasyon yaratabilir. Kafein tüketimi kişi için ciddi bir endişe durumundaysa kafeinsiz siyah çay denemeyi düşünmek gerekir. Kafeinsiz olan çaylar kuru ağırlık başına maksimum yüzde 0.4 kafein içermektedir. Kafein içermeyenlerde yapılacak olan seçimlerde eski işlem, siyah çayın doğal aroma ve sağlık yararlarını daha çok koruduğu için etil asetat kullanarak bir karbondioksit prosesi kullanılarak kafeinsiz olanı elde etmeye çalışmak gerekir.

Çayın Hazırlanması

  • Bir fincan çayın hazırlanması için öncelikli olarak 1 çay kaşığı çayın fincana atılması gerekir. Fincanın içine gevşek çay yapraklarını da yerleştirmek önemlidir. Sıkı bir şekilde fincanın altına koyulması demlenmesi konusunda sıkıntı yaratır.
  • Eğer sıcaklık kontrollü olan bir çaydanlık yoksa kaynama noktasına getirmek gerekir. Sıcaklığın biraz düşürülmesi için bir dakika bekletilmesi önemlidir. 
  • Çay poşeti, demlik veya çay yaprakları üzerinde 1 su bardağı kaynar su dökülmesi gerekir.
  • Çay yapraklarının demlenmesi kişinin açık ya da demli çayı sevmesine bağlı olarak değişir. Bazı kişiler daha hafif bir çayı tercih ederken bazıları daha demli sevebilir. Hafif demli seven kişiler iki dakika boyunca demlemelidir. 3 ile 5 dakikalık demleme daha uzun ve koyu bir fincan çayın meydana gelmesine neden olacaktır. Çok uzun bir süre demleme acı bir tadın meydana gelmesine neden olabilir.
  • Çay poşeti veya demlik poşetleri bekleme süresinden sonra hemen çıkartılmalıdır.

Çayın demlenmesi sonrasında uzmanlar herhangi bir tatlandırıcının katılmamasını söylerler. İnsanlar özellikle sabah kahvaltılarında tatlandırıcı şeker ya da bal katmayı severler. Tatlandırmak isteyen kişiler olabildiğince az düzeyde şeker kullanımı tercih etmelidir. Şeker fazla düzeyde tüketilmesi de genel sağlık açısından oldukça zararlıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı