Çay Çeşitleri

Siyah Çayın İnsan Vücudu İçin Sağladığı Faydalar

Siyah çay düzenli bir şekilde ve gerekli dozlarda gün içinde tüketildiği zaman insan vücuduna faydalar sağlar. Günlük alım dozajının aşılması ise bazı yan etkiler ortaya çıkartır.

 Faydaları

Siyah çay, çay dünyasında eşsiz bir yere sahiptir. Ülkemizde insanlar tarafından fazlasıyla tüketilir. Tüketiminin yanı sıra bu çayın bilinen bilinmeyen birçok faydası bulunur. Yalnız bu içeceğin faydalarından yararlanmak isteyen kişiler günlük dozajı aşmamaya dikkat etmelidir.  Çayın besin değerleri;

 • Kafein
 • Amino asitler
 • Karbonhidratlar
 • Proteinler
 • Potasyum
 • Başlıca mineraller
 • Manganez
 • Florür
 • Polifenoller

Dozajında tüketildiği sürece insan vücuduna sağladığı faydalar arasında;

Kardiyovasküler Sağlık

Bu içecekte flavonoidler gibi antioksidanlar bol miktarda bulunur. Bu antioksidanların kalp hastalığı riskini azalttığı gösterilmiştir. Bunu LDL kolesterolün oksidasyonunu önleyerek ve hem kan dolaşımında hem de arter duvarlarında hasarı önleyerek yapar. Ayriyeten siyah çay flavonoidler, hem koroner vazodilasyonu geliştirir. Pıhtıları azaltır, kalp kas fonksiyonuna yardımcı olarak koroner kalp hastalığı riskini azaltabilir. Yapılan araştırmalar sonucunda gün içinde üç fincan çay kadar azının kalp sağlığını geliştirebileceğini göstermiştir.

Kanseri Önleme

Çaydaki polifenollerin vücutta potansiyel kanserojenlerin oluşumunu önlemeye yardımcıdır. Özellikle de yumurtalık kanseri, akciğer kanseri, prostat kanseri, kolorektal kanser ve mesane kanseri gibi belirli kanser türleri konusunda faydalıdır. Bağışıklık Sistemi

Siyah çayın içinde bulunan tanenler sadece onun karakteristik tadını vermemektedir. Yapraklar ve taneler grip, dizanteri ve hepatit gibi virüslerle savaşmaya yardımcı olmaktadır. Ayrıca bağışıklık yanıtını artırmaya yardımcı olan alkilamin antijenleri içermektedir.

Ağız Sağlığı

Nefesi ferahlatan ve ağzı temizleyen özellikleri bulunur. İçeriğinde bulunan polifenolleri ve tanenleri diş çürümesine sebep olan bakterilerin ölmesine olanak sağlar. Ağız kokusuna sebep olan bakterilerini büyük ölçüde azaltır. 

Sindirim Faydaları

Çayın içeriğinde bulunan yapraklar ve taneler sindirimsel faydalar sunar. Gastrit ve bağırsak hastalıklarını yatıştırır, genellikle sindirime yardımcı olurlar ve bağırsak aktivitesini azaltır

Siyah Çay ve Cilt Sağlığı

Siyah çay içmek cilde üç şekilde fayda sağlayacaktır.

 • İlki cildi B2, C ve E vitaminleri ile magnezyum, potasyum ve çinko gibi minerallerle ile beslemesidir.
 • İkincisi kafein, diğer kimyasal bileşenlerin bazıları ile cilt enfeksiyonları ile sivilceleri önlemeye olanak sağlar.
 • Üçüncüsü, mimik kırışıklıkları ve erken yaşlanma belirtilerini azaltma özelliğidir.

Siyah çay da doğrudan temas ile uygulama ile cilde fayda sağlayabilir. Örneğin; gözün altına çay poşetleri yerleştirmek, şişlikleri ve koyu halkaları azaltmaya destek olur. Bitkisel banyolarda kullanmak cilt için antioksidan bir destek sağlayabilir. Hatta düşük seviyede güneş koruması sağlama konusunda da etkilidir.

Saç Sağlığı

İçecek içinde bulunan yüksek seviyelerde antioksidanlar ve kafein saç sağlığına faydalıdır. Kafein saç dökülmesine neden olan hormonun azalmasına olanak sağlayacaktır. Antioksidanlar sağlıklı saç gelişimini destekler. Kafein de saç büyümesi konusunda etki sağlar. Siyah çay da saç bakımına dâhil edilirse saç parlatır ve canlı gözükmeye başlar.  Özellikle banyo suyuna eklenmesi yeterli olacaktır.

Kemik ve Bağ Dokusu Yararları

Düzenli olarak çay içiliyorsa, düzenli olarak çay içmeyenlere göre daha güçlü kemiklere ve bağ dokularına sahip olmak daha olasıdır. Bilim adamları bunun, çayın fotokimyasallarına bağlı olabileceğine inanmaktadır.

Beyin ve Sinir Sistemi

Çayda bulunan kafeinin, beyindeki kan akışını hızlandırarak zihinsel odaklanma ve konsantrasyonunu arttırmaktadır. Daha yüksek seviyelerde kafein ve diğer uyarıcıların (yani, kahve ve enerji içecekleri) olduğu içeceklerin aksine, siyah çayda bulunan kafeinin kalbi aşırı uyarma ve diğer istenmeyen yan etkilere neden olma olasılığı daha azdır. Ayrıca içeriğindeki bir amino asit olan L-theanine’in kafein etkilerini benzersiz bir şekilde dengeler. Görevlere daha düzenli konsantre olmaya ve odaklanmış bir şekilde hareket etmeye yardımcı olur. Bir gün içinde en çok dört fincan siyah çayın içilmesi bellek fonksiyonunu güçlendirecek kadar stres hormonu kortizol düzeylerini azaltmaktadır.

Enerji Seviyenizi Artırma

Orta düzeyde kafein tüketimi sadece metabolizmayı uyarmakla kalmaz, aynı zamanda uyanıklığı ve genel beyin işlevini de artırmaya da olanak sağlar.  Çaydaki kafein doğal olarak oluşan kimyasal L-teofilin tarafından hafifletilir. Bundan dolayı çayın enerji seviyesinde kahve ve kafeinli gazların bazen sarsıcı etkilerinden daha pürüzsüz ve sürekli olmasını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra kafein esas olarak kasları uyarırken, L-teofilin kalbi, böbrekleri ve solunum sistemini hedeflemektedir. Böylece vücut üzerindeki genel etki daha dengeli bir şekilde dağılır.

Hamilelik ve Emzirme Dönemi

Hamilelikte siyah çay ekstresi içmek dozajında tüketildiği zaman zarar meydana getirmez.  Bu çayın hamilelik dönemi içinde var olan zararlarının gerçek sebebi içinde bulunan kafeindir. Bu süreçte kafein alınması bebekler ile annenin sağlığını olumsuz bir şekilde etkileyebilir. Bu süreçte içekten tüketim yapacak kişiler limonlu karışımları tercih edebilir. Ayrıca günde 2 bardak içilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Bardak sayısının artması kafein alımının çoğalması anlamına gelir.

Emzirme

Bu süreçte çayın tüketimine biraz ara verilmesi gerekir. Çayın içeriğinde var olan kafeininin çok alınması tehlikeli durumların meydana gelmesine sebep olur. Alınan kafein anne sütünden bebeğe kolaylıkla geçer. Bu sorun huzursuzluk, gerginlik ve uykusuzluk sorunlarını ortaya çıkartır. Ayrıca demir emilimi konusunda sıkıntılar yaratabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı