Çay Çeşitleri

Siyah Çay Emzirme Döneminde Süte Katkı Sağlar mı?

Siyah çay emzirme döneminde dozajında kullanıldığı zaman sütün artması konusunda katkı sağlar. Dozajı aşıldığı zaman bebekte yan etkilerin meydana gelmesine neden olabilir.

Siyah Çay ve Süt

Bebeği olan kişiler emzirme dönemi içinde bebeğin büyümesi konusunda fazlasıyla endişelenebilirler. Bu süreçte sütün artması ve daha verimli hale gelmesi için birçok ek takviye alınır. Siyah çayda dozajında ve önerilen şekilde tüketildiği zaman sütre katkı sağlayan bir içecektir.  Bilindiği gibi bu çay kafein içerir. Emziren bebeklere süt ile bulaşır. Huzursuz, karamsar olabilirler ve bazı durumlarda bile bir alerji meydana gelir. Siyah çaydan içmek ve sütüne katkı sağlamak isteyen kişilerin unutmaması gereken birkaç kural vardır;

 • İçecek sıcak veya soğuk olmamalıdır.
 • Sadece susadığın zaman önerildiği dozda içilmelidir.
 • Çay güçlü olmamalıdır.
 • Katkı maddeleri içeren çaylar içilmemelidir. Bu şekilde tüketilirse çocuğun neye tepki verdiğini bile belirlemek zor olur.
 • Günde 1 fincandan fazla siyah çay içmek gerekli değildir. Yaprakların zayıf bir şekilde demlenmesiyle bardak sayısını artırılabilir.
 • Aç karnına ve yatmadan 2 saat önce içilmemelidir.
 • Emzirirken sağlık ve beslenme için sorumluluk almak önemlidir.

Siyah çay sütü çoğaltmasına rağmen fazla tüketildiği zaman bebeklerde olumsuz reaksiyon belirtilerinin ortaya çıkıp çıkmadığına dikkat etmek gerekir. Bu belirtiler;

 • Uyku ile ilgili sorunlar, kafeine karşı aşırı duyarlılık meydana getirir. Bu durumda, sinirin ve sindirim sistemlerinin daha az duyarlı hale gelen bebeğin yarım yıllık dönemine kadar bitkisel çayları içmek gerekir.
 • Sindirim bozukluğu, böyle bir tepki nadiren şekilde görülür ama bu iki olayı hemen bağlamak gerekli değildir. Bir süre sonra tekrar denemek daha iyi olacaktır.
 • Siyah çayda bulunan boyalar ve aromalar ile sorunların meydana gelmesi çok ilişkilidir. Bu durumda sadece katkı maddeleri veya dolgu maddeleri olmadan başka bir marka seçmeye çalışmak gerekir.

Bu çayın kullanışlılığı tartışılmaz.  B1, B2, C hem de demir, fosfor, potasyum, sodyum, kalsiyum ve magnezyum gibi proteinler bulunur. Yağ ve karbonhidrat gibi vitaminleri büyük bir miktarda içerir. Zengin ve ödüllendirici parça olmasına rağmen siyah çay dozajında içilmesi gerekir. Ayrıca, çoğu durumda bebeklerin bağırsak ve dışkı ile ilgili sorunlara neden olan olabilir.

Emzirme döneminde çayın kullanımını yapmadan önce mutlaka annenin uzman hekimle görüşmesi gerekir. Uzmanlar emzirme döneminde içilecek olan bitki çayları konusunda annelere detaylı şekilde bilgi verecektir. Özellikle içeceklerin dozajı konusunda her daim dikkatli olunması gerekir.

Tarifler

Sütlü Karışım

 • Süt
 • Demlenmiş siyah çay

Sütün bir kısmını demlenmiş çayın içine katılır. Bir sonraki yemekten yarım saat önce içilir.  Anne adayları süt tüketimi yaparken bebeklerde bazı zamanlarda karın ağrısı ve kolik olasılığının arttığını düşünülmektedir. Bu durumda sütü bir hafta boyunca beslenme çıkarmak gerekir. Bebeğin kendisine tepki gösterip göstermediğini belirlemek için bu süre yeterli olacaktır.

Limonlu

Çayın içine katılacak olan limonda aşırıya kaçılmadığı sürece sütün artması konusunda fayda sağlar. Limonun bir bardak çayın içinde en fazla 1 yemek kaşığı kullanılması gerekir. Kullanım sonucunda olumsuz bir reaksiyonu varsa, ilk önce bir meyveden ziyade çayın kendisinin bir tepkisi olduğu ihtimalini düşünmemek gerekir. Küçük bir dilim limonu çayın içine katarakt başlamak gerekir. Bebekler herhangi bir büyük tepki mevcutsa kesinlikle içmeyi bırakmak gerekir. Soğuk algınlığı için de oldukça faydalı olan bir içecektir.

Melisalı

 • 1 kaşık kuru limon balsamı
 • 200 ml kaynar su
 • 1 çay kaşığı melisa çayı
 • 1 çay kaşığı siyah çay

Bir kaşık kuru limon balsamı 200 ml kaynayan suyun içine atılır. Ardından kaynayan suyun içine melisa ile siyah çay dökülür. 10 dakika süresince bu karışımın kaynatılması gerekmektedir. Günde bir veya iki fincana ihtiyaç duyulduğunda bu içecekten soğuk ya da ısıtarak içmek fayda sağlar. İsteğe bağlı olarak siyah çayın yerine karışıma yeşil çayın yapraklarının eklemesi yapılabilir. Tadı konusunda sıkıntı yaşayan kişiler yine 1 bardak içecek için 1 tatlı kaşığı doğal bal eklemesi de yapabilir.

 Papatyalı

 • 1 yemek kaşığı papatya çiçekleri
 • 1çay kaşığı siyah çay
 • 2 su bardağı kaynar içme suyu

Kaynamakta olan suyun içine tüm malzemeler katılarak 10 dakika süresince ocakta kaynatılır. Ardından ocaktan alınan karışım bekletilmeden süzülmelidir. Soğutularak içilmesi gerekli olan bir çaydır. Papatya yatıştırır, bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Gün içinde en fazla 2 bardak tüketilmesi gereken bir içecektir. Fazlası bebeklerde alerjik reaksiyonların yaşanmasına sebep olabilir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı