Bitkisel Tedavi

Şişkinliğe İyi Gelen Çayların Tarifleri ve Demlenmesi

Şişkinliğin ortaya çıkması daha çoğunlukla yenen ağır yemeklerden sonra ya da çok fazla yemek yenerek doldurulması neticesinde ortaya çıkar. Giderilmesi için kullanacağınız bitki çayları.

Şişkinliğe İyi Gelen Çayları

Fazla yemek yenmesi sonucunda ya da çok yağlı gıdalar tüketilmesi ile birlikte başta şişkinlik ve hazımsızlık meydana gelecektir. Sindirim sisteminde rahatsızlık olan kişilerin ise çok yağlı ve aşırı gıdalar yememiş olsa bile aynı şekilde şişkinlik oluşması söz konusu olabilir. Yemeklerden sonra meydana gelen şişkinliğin rahatsız etmesinden ve etkilerinden kurtulabilmek için sizlerde evinizde sıklıkla yapacağınız bitki çayları bulunmaktadır. Bu çaylar ile birlikte ortaya çıkan hem hazımsızlık hem de şişkinliğin giderilmesini de sağlamış olacaktır.

Yeşil Çay

  • 1 tatlı kaşığı yeşil çay
  • 1 fincan su

Sindirim sistemine oldukça faydalı olması ile bilinen ve metabolizmanın da hızlanması konusunda etkilidir. İçilmesi durumunda hazımsızlık ve şişkinlik başta olmak üzere mide rahatsızlıklarına iyi geleceği de bilinmektedir. Çayı aç karnına içebileceğiniz gibi yemeklerden sonra ortaya çıkacak olan hazımsızlık ve şişkinlik hissettiğiniz zaman da içmeniz mümkün olacaktır. Çayı içebilmek için her daim demini tam alabilmesi sonucunda faydalı olacağı da unutulmamalıdır. Bu çayı demleyerek içebilmek için ilk olarak suyun ılık olması gerekmektedir. Tam kaynamış suya atılarak yeşil çayın yapılmayacak olduğu unutulmamalıdır. Demini alması için ağzını kapatarak bir süre bekleyin. Daha sonradan ise süzerek çayı içebilirsiniz.

Bazı kişilerde yeşil çayın alerjik reaksiyon gelişmesine neden olabilir. Bu sebeple de günde 4 fincandan fazla içilmemesi gerekmektedir.

Papatya Çayı

  • 1 yemek kaşığı papatya
  • 1 çay kaşığı bal
  • 1 su bardağı su

Çok yemek yenmesi gibi durumlar sebebi ile ortaya çıkacak olan şişkinliğin çabuk geçmesi için şişkinlik oluşması durumunda tavsiye edilen çaylardan bir tanesi papatya çayıdır. Bu çayın son derece sindirime bağlı olarak rahatsızlık sonucunda etkili olacak bir çaydır. Çayı içerken daha rahat ve daha hızlı yediklerinizi hazmetmenizi sağlayacaktır. Sindirimin çok hızlı çalışabilmesini sağlayacaktır. Bu sebeple de papatya çayının içilmesi için mutlaka kaynamış suyun içerisine belirtildiği miktarda papatya atılarak demini tam olarak alması beklenecektir. Ardından ise süzülmeli ve içerisine isteğe göre tatlandırması için bal ilave ederek içilmelidir. Hızlı bir şekilde yaşanan şişkinliğin yok olmasını sağlayacaktır.

Rezene Çayı

  • 1 yemek kaşığı rezene tohumu
  • 1 fincan su

Midenin ve sindirim sisteminin rahatlamasını sağlama konusunda en etkili olan bitki çaylarının başında gelmektedir. Rezene tohumları kullanarak yapacak olduğunuz çay sindirimin daha hızlı çalışmasını ve yenilen gıdaların daha hızlı hazmını sağlayacaktır. Daha çoğunlukla çok fazla yemek yiyen ya da çok aşırı yağlı gıdalar tüketmiş olan kişilerde meydana gelecektir. Rezene çayının içilmesi sağlığa da faydalı olması ile bilinmektedir. Sindirimde oluşacak rahatsızlıkları da önleyecektir. Ayrıca çayını demlemek yerine tohumlarını ezerek çiğnemeniz de aynı derecede etkinin olmasını sağlayacaktır. Bu çayı içerken faydalı olabilmesi için tohumlarını bir miktar havan içerisinde ezmeniz tavsiye ediliyor. Çok toz haline getirilmemelidir. Çayı demlerken ılık suyun içerisine ezilmiş olan tohumlar atılmalı ve daha sonradan da 5 dakika kısık ateşte kaynamasının ardından demini alması için beklenmelidir. Bu çayın etkileri arasında faydalı olması için tadını acı bulanlar mutlaka içerisine bal ilave edebilirler. Karıştırıldıktan sonra içmeniz sindirime çok faydalı olacaktır.

Nane Limon Çayı

  • 2 çorba kaşığı kurutulmuş nane
  • Yarım limon
  • 2 fincan su

Nanenin sakinleştirici özelliği olması ile bilinmektedir. İçilmesi en kolay bitki çaylarından bir tanesi olmaktadır. Limon ile birlikte yapılması durumunda hazmı daha da kolaylaştıracak ve kişilerde ortaya çıkacak olan hazımsızlık problemlerini giderilmesinde de etkili olacaktır. Kişinin içecek olduğu çayı demlerken kullanacak olduğu limonun taze kesilmiş olan limon olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu limonun her zaman için taze kesilmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Limon ilk olarak yıkanmalı ve kabukları soyulmadan çekirdeklerini çıkartarak küçük dilimlere kesilerek suyun içerisine atılmalıdır. Kaynamasının ardından ocağın altı kapatılarak içerisine kurutulmuş nane konulmalıdır. Ağzı kapalı şekilde bekletilmeli ve sonra süzerek içmelisiniz. Yemeklerden sonra ortaya çıkan şişkinlik hissi sebebi ile hareket sınırlanması, gaz ya da hazımsızlık sorunu çekerek mide bulantısı yaşamakta olan kişilerin nane limon çayı ile rahatlamaları da mümkün olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı