Bitkisel Tedavi

Sinüzit Konusunda Faydalı Olan Bitki Çayları Nelerdir?

Sinüzit sorunlarının meydana getirdiği semptomların ortadan kaldırılması adına bitkisel çaylar kullanılabilir. Bu çayların düzenli şekilde kullanılması sorunun ortadan kalkması adına önemlidir.

Sinüzit ve Bitki Çayları

Sinüziti olan kişiler burunlarının bazı kısımlarında tıkanıklık nedeniyle nefes darlığı yaşarlar. Bu, insanların gerçekten rahatlamak istedikleri bir durum olsa bile zor duruma düşmek mümkündür. Sinüzitin meydana getirdiği semptomlardan kurtulmak isteyen kişiler bitkilerden elde edilen çaylardan ve karışımlardan yardım alabilir. Bitki çayları sinüslere ve nefes darlığına yardımcı olma açısından çok önemli olarak kabul edilir çünkü bu özel duruma yardımcı olan canlandırıcı vitaminler ve mineraller vardır. Sinüs problemleri ve solunum problemleri ile ilgili olarak insanlara etkili ve sağlıklı bir çözüm sağlayacağından bitkisel çaylar düzenli kullanılmalıdır. Çay yaprakları ve bitkiler ile ortaya çıkan sağlık faydaları aşağıdaki içerir;

 • Daha hızlı ve özgür nefes almaya yardımcı olur.
 • Sinüs problemlerinin ortaya çıkmasının önüne geçer.
 • Solunduğu zaman ve ekshaling işlemi sırasında havanın geçtiği yollarda ortaya çıkan tıkanıklıkları önler.
 • Vücudun solunum sistemini sakinleştirmek adına destekçi olur.

Bu faydalar çaylar düzenli kullanıldığı sürece insanların yaşamına sunulan önemli faydalardan sadece birkaçıdır. Bunun haricinde kişilere nefes verme aktivitesi ve rahatlatıcı daha birçok başka faydaları da vardır. Yani sinüs problemleri olan veya hatta nefes darlığı olan kişiler bu içeceklerde bir parça içerek rahatlama şansını kaçırmamalıdır. Çünkü bunlar vücuda birkaç sağlık yararı sağlar.

Bitki Çayları

Zencefil

Bu baharat, antioksidanlar, doğal antihistaminikler ile iyileşmeyi hızlandıran, ağrıyı azaltan, vücutta şişlik ve tıkanıklığı azaltan anti-enflamatuarlar içerir. Alerjileri, sinüs ağrısını, mide bulantısını ve rahatsızlığı azaltır. Kullanım için;

 • 1 yemek kaşığı zencefil
 • 2,5 su bardağı kaynar su

Ocak üzerinde kaynatılmakta olan suyun içinde zencefil kökleri 10 dakika kaynatılır. Ardından ocaktan alınan içecek süzülmelidir. Bu içeceğe bal ve limon ile tatlandırma yapılabilir. Günde 3 kez içildiği zaman sorun kısa sürede ortadan kalkacaktır.

Zerdeçal

Zerdeçal, zencefille aynı faydaların çoğunu taşır. Genellikle köründe bulunur. Aynı anda sinüsleri gerçekten temizlemek ve iyileştirmek için biraz ısı ile birleştirilmelidir.

 • 1 su bardağı kaynar suyun içinde 1 tatlı kaşığı zerdeçal baharatı kaynatılır.
 • Ardından ince delikli süzgeç yardımı ile filtrelenmelidir.

Sarımsak ve Limon

Sarımsak anti bakteriyel ve antibiyotik özelliklerinden kaynaklı olarak birçok hastalık üzerinde olumlu etkilerin meydana gelmesini sağlar. Özellikle kış ayı hastalıkları için uzun yıllardır kullanılır.

 • 1 adet taze sarımsak
 • Limon suyu
 • Su

Suyun içinde 10 dakika kadar kaynatılan sarımsağın faydaları suyun içine geçer. Süzülen bu çay limon ile birleştirildikten sonra ılık şekilde günde 2 defa tüketilmelidir. Bu çay sinüs dokusunda bulunan iltihapların azalmasını sağlar, mukusun incelmesi konusunda fayda sağlarken burunda var olan şişkinlikleri azaltır.

Karışık Çay

 • 1 tutam nane
 • 1 tutam okaliptüs
 • 1 tutam adaçayı

5 su bardağı suyun içine atılacak olan tüm malzemeler 10 dakika kaynatılır. Ardından süzülerek ılık şekilde sinüs sorunlarının ortadan kalkması için tüketilmelidir.

Hindistancevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı inflamasyonu azaltmada ve birçok bakteri, virüs ve mantarı öldürme konusunda çok iyidir. Bir kaşık hindistancevizi yağı ile yağ çekmeyi denemek gerekir. Sinüslerin temizlenmesi adına fayda sağlayacaktır.

Nemlendirme

Çok miktarda su içmek ince yapışkan müköz salgıları için yardımcı olur. Bu sayede mukus sinüslerden daha kolay süzülür. Mukoza zarlarını nemli tutar. Düz, filtrelenmiş su en iyisidir ama bitkisel çaylar da yardımcı olur. Bitkisel zencefil ve nane, fesleğen ve meyan kökü takviyesinin gevşemesine yardımcı olacaktır.  Kuru hava zaten iltihaplı sinüs zarlarını tahriş eder, mukusun geçişini yavaşlatır ve enfeksiyonları şiddetlendirir. Ev aşırı kuruysa bir buharlaştırıcı veya nemlendirici kullanılmalıdır. Çok fazla nem, kronik sinüs problemlerinde yaygın bir suçlu olan küfün büyümesini teşvik eder. Bundan dolayı aşırı kullanım yapılmamalıdır.

Durulama ve Tekrarlama

Sinüslerin boşalmasını ve rahatlamasını sağlamak için buhar uygulamasından yardım alınabilir. Buhar uygulamaları içinde okaliptüs, nane ve Hindistan cevizi yağı gibi uçucu yağlar kullanılır. Uygulama için;

 • Tencerenin yarısına kadar su koyulur ve kaynatılır.
 • Ardından ocağın altı kapatılarak tercih edilen yağdan birkaç damla damlatılır.
 • Bu uygulama dikkatli şekilde kullanılmalıdır. Çünkü buhar yüz bölgesini hemen yakabilir.
 • Baş bölgesi tencerenin üzerine eğilir ve üzerine bir örtü örtülür.
 • Buhar yavaş yavaş çekilmelidir. Bu sayede kısa sürede tıkalı olan kanallar açılacaktır.
 • Düzenli şekilde kullanım yapmak şarttır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı