Bitki ÇaylarıPapatya Çayı

Papatya Kürü Sinüzite İyi Gelir Mi? En Faydalı Papatya Kürleri

Papatya bitkisi özellikle bitki çayı olarak bir çok hastalığın bitkisel tedavisinde kullanılır. Peki papatya kürü sinüzit tedavisinde işe yarar mı? İşte sinüzit için papatya kürü…

Papatya İle Sinüzit Tedavisi

Papatya özellikle üst solunum yolu hastalıklarının tedavisinde ıhlamur ile birlikte sıklıkla kullanılan bitkiler arasındadır. Yapılan araştırmalar zengin vitamin ve mineral içeriği solunum yolu hastalıkları dışında bir çok hastalığın da bitkisel tedavisinde önemli rol oynadığını gösteriyor. Hatta bir çok kimyasal ilacın içeriğinde de bu bitkinin özünden faydalanılmaktadır. Peki papatya sinüzitin bitkisel tedavisinde de kullanılabilir mi? Son yıllarda sıklıkla karşılaşılan kronik hastalıklardan biri olan sinüzitin tedavisinde de papatyadan yararlanılabileceğini uzmanlar vurguluyor. 

sinüzit için papatya

Üst solunum kanallarındaki sinüs bezi olarak adlandırılan dokuların iltihaplanması sonucunda ortaya çıkan sinüzitin bitkisel ve kimyasal olarak bir çok tedavi yöntemi vardır. Ancak bitkisel tedaviler arasında en etkili sonuçları verenlerden biri de papatya çayları ve bu bitki ile hazırlanan kürlerdir. 

Bu bitkinin hastalık üzerindeki en önemli faydalarından biri de mukus oluşumunu önlemeye yardımcı olmasıdır. Böylece sinüzit iltihaplanması sonucu özellikle gece artan öksürük problemleri için yatmadan önce papatyanın çayı içilebilir. Sinüzit için özellikle başlangıç aşamasında önlem almaya yönelik olarak da kullanımı uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Küçük yaştaki çocuklarda da görülebilen bu problem için ilaç kullanımına başvurmadan önce papatya çayı ile tedaviye başlanabilir. 

Sinüzit tedavisinde doğal tedavi yöntemlerinin etkisi bir çok kesim tarafından destekleniyor. Bitkisel tedavi için kullanılan bitkilerden en etkili olanlarından biri de papatya. Ancak papatya bitkisinin bu hastalık için bir çok farklı kullanım şekli var. Bu bitki çay olarak, buharını soluyarak ve kür olarak kullanılabilmektedir. Bizde sizler için en faydalı kullanım şekillerini ve tarifleri derledik…

Tariflerin etkili olabilmesi için Hazırlama aşamalarına ve ölçeklere dikkat edilmesi önemlidir. Belirtilen talimatlara uygun hazırlanmayan papatya suyu ve kürler yeterince etkili olamayacaktır. 

Kuru Papatya

  • Yarım litre su
  • 3 çorba kaşığı kurutulmuş kır papatyası

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun tavsiye ettiği bu kür ile düzenli kullanım sonucunda sinüs bezlerine dolan mukusu büyük ölçüde atmanız mümkün. Hazırlanışı oldukça basit olan bu tarifin uygulanışında verilen talimatlara uygun hareket etmek önemlidir. Öncelikle ısıya dayanıklı tercihen cam bir kabın içerisine yarım litre su alınır. Su kısık ateşte kaynamaya bırakılır. Kısık ateşte kaynamakta olan su içerisine kurutulmuş kır papatyaları eklenir. Ardından yüzünüzü bir havlu ile örtün ve kısık ateşte kaynamakta olan papatya suyunun buharını burnunuzdan soluyarak içinize çekin. Bu şekilde 5 dakika boyunca burnunuzdan nefes alıp verin. Ardından tencerenin kapağını kapatın ve yarım saat ara verin. Yarım saat sonra uygulamayı aynı şekilde tekrarlayın. Günde 3 defaya kadar uygulanabilir. Kürün etkisini tam olarak gösterebilmesi için en az 3 gün uygulayın. 3 gün içerisinde sinüslere yerleşen mukus oluşumu burun yoluyla dışarı atılacaktır. Sonuç almaya başladığınızda kürü kullanmaya 3 gün ara verin. İhtiyaç halinde ara verdikten sonra aynı şekilde devam edebilirsiniz. Bu tarif her yaş için uygundur. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından papatya kürünün faydalarının ve tarifin detaylı anlatımını videoda bulabilirsiniz.

Sinüzüt için papatya suyu solunarak kullanılabileceği gibi çay olarak da tüketilebilir. Ancak uzmanlar birden fazla tarifin eş zamanlı olarak kullanılmasını önermez. Bu nedenle tariflerden birini uygulayıp yeterli iyileşme sağlanamadığı durumlarda bir diğer tarif denenmelidir. 

Ada çayı

  • 50 gram papatya
  • 20 gram ada çayı
  • 1 çay kaşığı deniz tuzu
  • 750 ml su

Bu tarif ise sünüzitten kaynaklanan baş ağrısı, solunum sıkıntısı ve öksürük gibi problemler için oldukça etkilidir. Bitki çayını hazırlamak için öncelikle 750 ml su tencere içerisine alınır ve kaynamaya bırakılır. Kaynama noktasına ulaşmadan 50 ml su ayrı bir yere alınır ve içerisinde doğal deniz tuzu eritilir. Kalan su kaynamaya başladığında ocaktan alınır ve içerisine papatya ile ada çayı eklenir. Kapağı kapalı olacak şekilde 10 dakika demlenen çay içerisine tuzlu su karışımı eklenir ve 5 dakika daha demlendirilir. Demlenen çay süzgeç yardımıyla süzülerek başka bir yere alınır. Ardından günde 3 fincana kadar ılık olarak tüketilebilir. Hazırlanan bu çayın 10 yaşından küçük çocuklar için kullanımı çok daha az olmalıdır. Yüksek tansiyon problemi olan hastalarında günde en fazla iki fincan tüketmeleri gerekmektedir. Özellikle yatmadan önce tüketildiğinde gece yaşanan solunum problemlerini büyük ölçüde rahatlatacaktır. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı