Bitkisel Tedavi

Sinirleri Yatışmasında Etkili Olan Bitki Çayları ve Tarifleri

Sinirleri bozulan, sürekli olarak stres altında çalışan kişilerin daha sakin olmaları ve rahatlamaları konusunda etkili olan bitki çaylarının tarifleri ve demlenmesi.

Sinirleri Yatıştıran Bitki Çayları

Sinirleri gergin olan ve yoğun stresli bir hayatı olan kişilerin sakinleştirici özelliği olan çayları içmeleri gerekmektedir. Birçok ruhsal sorunun giderilmesinde faydalı olması ile bilinen, kişilerin stresle mücadele etmelerini sağlayacak olan ve sinirlerinin yatışmasında da etkili olacak çayların demlenerek düzenli içmesi önerilmektedir. Yatıştırıcı özelliği bulunan çayların iyi gelen ve sakinleştirici özelliği bulunuyor. Uyku sorunu kişilerde ve özellikle de stres nedeniyle sinir sistemine iyi gelecek çayları demleyerek içmelidir. Kafein içeren ya da farklı çayları içmek yerine sinirlere iyi gelen bitki çaylarını içmelerinin daha faydalı olacağı da bilinmektedir.

Papatya Çayı

  • 1 yemek kaşığı kurutulmuş papatya
  • 1 fincan su

Uzun yıllardır doğada sinirlere iyi gelen bitki çayı olarak bilinmektedir. Çayın demlenerek özellikle de akşamları içilmesi daha rahat bir uyku uyumanız konusunda etkili olacaktır. Çayı demlerken mutlaka kişilerin taze olarak demlemeleri gerekiyor. Ayrıca etkili olabilmesi için ve sinirleri yatıştıracağı için aktarlardan satın alacak olduğunuz papatyanın kır papatyası olması gerekmektedir. Kır papatyasının çiçeklerinin çok küçük olduğu unutulmamalıdır. Büyük boyuttaki papatyalar sinir sisteminde faydalı olmayacağı da bilinmelidir. Ilık suyun içerisine atacağınız kurutulmuş papatyanın 10 dakika kısık ateşte kaynamasının ardından demini alabilmesi için ağzını kapatarak bekletilmeli ve sonrasında süzülerek içilmelidir.

Melisa Çayı

  • 1 yemek kaşığı melisa bitkisi
  • 1 su bardağı su

Sinir sisteminden kaynaklı hastalıklar gelişmesi ile birlikte tedavisine yardımcı olacak çaylardan bir tanesi de melisa bitkisinden yapacak olduğunuz çay olmaktadır. Çayın ruhsal sorunları olan kişilere faydalı olması ile bilinmektedir. Hazırlamanın kolay olduğu ve içiminin de son derece kolay olması sayesinde sinirli ya da farklı sinir sistemini etkileyen bir rahatsızlığı olan kişilerin yatıştırıcı özelliği olan bu çayı içmeleri tavsiye edilmektedir. Kaynamış suya atarak 10 dakika demini alması beklenmeli ve sonrasında süzülmelidir. Bazı kişiler tatlandırıcı koymak istiyorlar.

Bu çayı demledikten sonra sadece tatlandırması için bal ilave ederek içmelisiniz. Şeker ya da kimyasal olarak üretilmiş herhangi bir tatlandırıcı koymamalısınız.

Sarı Kantaron Çayı

  • 1 yemek kaşığı sarı kantaron
  • 1 su bardağı su

Sinir sistemini etkilemekte olan şifalı çayların başında gelmektedir. Kişilerin kendisini halsiz hissetmesi durumunda enerji verecek olan bitki çayının depresyon ya da kaygı gibi ruhsal problemleri olan kişilerin de içmeleri önerilmektedir. Sinirleri bozulan, stres altında bulunan kişilere tavsiye edilmekte olan bir bitki çayı olarak demlenmesi ve içilmesi de kolay olmaktadır. Çayın stres azaltıcı özelliğinin yanı sıra sakinleştirici özelliğinin olması ile de bilinmektedir. Birçok insanın kimyasal olarak ilaç kullanmak istemediği zaman sinir sistemine iyi gelen ve faydalarının saymakla bitmeyen bu bitkinin çayını yaparak içmektedir. Kaynamış suyun içerisine sarı kantaron bitkisi konularak birkaç dakika kısık ateşte ağzı kapalı şekilde kaynatılmalı ve sonrasında demlenmesi için 10 dakika beklenmelidir. Süzülerek içilmesi kısa sürede sinirlerin yatışmasında etkili olacaktır.

Kediotu Çayı

  • 5 gram kediotu bitkisi
  • 1 su bardağı su

Sakinleştirici bitki çayları olarak bilinen bu çay kişilerde düzenli içilmesi ile birlikte ruhsal sorunların azalmasını sağlayacaktır. Kediotu çayının mutlaka taze demlenerek içilmesi öneriliyor. Bu çayın uyumadan 1 saat kadar önce içilmesi ile birlikte daha sakin ve rahat bir uyku uyumanızı da sağlayacaktır. Bitki çayının kaygı azaltıcı özelliği olması ile de anksiyete başta olmak üzere var olan sağlık sorunlarının azalmasını sağlayacaktır. Stresli bir hayat süren ve yoğun iş temposundan ötürü enerjisi kalmayan kişilerde stres azaltıcı etkisi ile bilinmektedir. Ayrıca çayın içilmesi sonucunda daha enerjik hissetmenizi de sağlar. Bitki çayının demlenmesi de oldukça kolay olmaktadır. Öğütülmüş kediotu kökünü aktarlardan bulabilirsiniz. Kaynamış suya atarak 5 dakika demini alması beklenmeli ve daha sonradan süzerek içebilirsiniz. Bazı kişiler tatlı bitki çayı içmek istiyorlar. Bu çayı demledikten sonra tadını acı bulan kişiler için tavsiye edilen tatlandırıcı sadece bal olmaktadır. İçerisine bir çay kaşığı miktarında bal ilave ederek içmeniz daha kolay bir içimi olmasını sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı