Bitkisel Tedavi

Sindirim Sistemine İyi Gelen Bitki Çaylarının Tarifleri

Sürekli olarak yediklerini sindirmekte zorlanan kişilerin yaşadığı problemleri ortadan kaldırmasını sağlayacak olan şifalı bitki çaylarının tarifleri ve demlenme şekli

Sindirimi Hızlandıran Bitki Çayları

Sindirimi yavaş çalışmakta olan ve metabolizmasını daha da hızlandıracak hızlı kilo vermek isteyen kişilerin denemesi gereken bitki çaylarını da içebilirler. Bitki çaylarının insanların daha iyi bir metabolizmaya sahip olmalarını sağlayacaktır. Çoğunlukla kişilerin yavaş bir metabolizmasının olması sebebi ile kilo vermekte zorlanacaklardır. İştah kapatıcı özelliği de olan bu çayların içilmesi de oldukça rahat ve yapımı da son derece kolay olmaktadır. Çayların aynı zamanda da düşük kalorisi bulunmaktadır. Bu sebeple de içen kişilerin yapacak oldukları diyetleri daha etkili olacaktır. Bu çayların bazılarının alerjik reaksiyon gelişmesine neden olabilir. Bu sebeple de çaya karşı alerjisi olan kişilerin tüketmekten kaçınması gerekmektedir. Zayıflama konusunda bu demleyerek içecek oldukları ve iştah kesici özelliğinin de olması ile bilinen çayları çerken daha hızlı kilo verebilmek için kişilerin diyetlerine uyması gerekmektedir. Kalori bakımından yüksek olan yiyecekler ve içecekleri tüketmekten kaçınmaları da gerekiyor.

Bitki çaylarının düzenli olarak içilmesi sonucunda sindirim hızlı çalışacağı için hızlı kilo verilecektir.

Yeşil Çay

 • 1 tatlı kaşığı yeşil çay
 • 1 su bardağı su

Sağlığa faydası kanıtlanmış olan yeşil çayın demlenerek içilmesi daha hızlı kilo vermenizde etkili olur. Yeşil çayın demlenebilmesi için mutlaka çayı nasıl demlemeniz gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Normal bir çayı demler gibi bu çayın demlenmemesi gerekmektedir. Sindirimin hızlanmasını sağlayacak olan, metabolizma üzerinde çok etkili olan çayı demleyebilmek için ılık su olması gerekmektedir. Yeşil çayın özelliği arasında kesinlikle çok ılık ya da çok soğuk suyun içerisine konularak demlememek gerektiğini biliyor olmalısınız. Çayı demlemek adına suyun her zaman 70 derece sıcaklığa ulaşması beklenmelidir. Ulaşmasının sonunda içerisine yeşil çaydan bir tatlı kaşığı miktarında konularak kısık ateşte 2 dakika boyunca kaynaması beklenmeli ve ocağın söndürmeniz gerekiyor. Suyun demini tam alabilmesi için 5 dakika daha beklemeli ve sonrasında süzerek tercihe göre tatlandırması için içerisine bal ilave ederek içebilirsiniz.

Tarçın Çayı

 • 1 tane çubuk tarçın
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 su bardağı su

Uzun zamandır zayıflamak isteyenlerin tercihleri arasında olan çaylardan bir tanesi de tarçın çayı olmaktadır. Bu sebeple de sağlıklı kilo vermek isteyen, sindirimin daha da hızlanarak kilo vermekte etkili olacak çayı demleyerek içmek sağlığa faydalı olacaktır. Sağlığınız için eğer ki fazla kilonuz varsa ve sindirimi zayıf olan kişilerin içmeleri önerilmektedir. Çubuk tarçını kullanarak demleyeceğiniz gibi aynı zamanda da toz tarçında ekleyerek çayı demlemeniz mümkündür. Ilık suyun içerisine tarçın ekleyerek suyun kısık ateş üzerinde kaynamasını beklemeli ve ocağın altı kapatılarak süzülmeden demini alabilmesi beklenmelidir. Demini almasının sonunda süzülerek tatlı içmek istiyorsanız o zaman içerisine bal ilave ederek içilmelidir.

Oolong Çayı

 • 1 yemek kaşığı oolong çayı
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 su bardağı su

Japonya’da sık sık kullanılmakta olan çaylar arasında bulunmaktadır. Bu çayın son zamanlarda kilo verdirici özelliğinin olması ile bilinmektedir. Metabolizmanın hızlanarak kişilerin yağlarının yakımında etkili olacaktır. Yan etkilerinin az olması ve içenlerde sindirimi hızlandırması ile bilindiği için daha hızlı kilo vermelerinde etkili olacaktır. Düzenli olarak içilmesinin sonucunda iştah kesici özelliği de biliniyor. Bu nedenle de çayı içerken aç karnına içmeniz daha da etkili olmasını sağlayacaktır. Kaynamış suyun içerisine atacağınız çay bitkisinin demini alabilmesi için ilk olarak ağzını kapatarak bir süre boyunca beklenmelidir. Süzülerek istenmesi halinde tatlandırmak için içerisine bal ilave ederek içmelisiniz.

Zencefil Çayı

 • 1 çay kaşığı toz zencefil
 • 1 çay kaşığı bal
 • Çeyrek limon
 • 200 gram su

Zencefil çayının demlenerek içilmesinin insan sağlığı üzerinde var olan etkilerinin saymakla bitmemesi nedeniyle içecek olan kişilerin metabolizmalarının hızlanmasında etkili olacak bir şifalı bitki olmaktadır. İçerisine C vitamini bakımından çok zengin olan ve hücrelerde biriken yağların yakımında da etkili olan limon eklenerek yapılmaktadır. Tadının bir miktar acı olacağı için içerisine bal ilave ederek içimini de kolaylaştırmış olacaksınız. Suyun içerisine limon ekleyerek suyun kısık ateş üzerinde kaynaması beklenmelidir. Ocağın altı kapatılarak içerisine zencefil eklenmeli ve demlenmesi için bekleyin. Süzülmesinin ardından içerisine tat vereceği için bal ilave ederek içilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı