Bitki Çayları

Sinameki Çayının Faydaları, Zararları ve Demlenmesi

Sinameki çayı özellikle insanların yaşadığı kabızlık sorunlarının ortadan kaldırılması konusunda destek sağlar. fazla kullanılması sonucunda ishal sorunu ile karşı karşıya kalınır.

Faydaları

Sinemaki çayı insanlar tarafından ve çok eski dönemlerde şifacılar tarafından özellikle kabızlığın ortadan kaldırılması adına kullanılmaktadır. Kabızlığı kısa süre içinde ortadan kaldıran çay düzenli şekilde içildiği takdirde fayda sağlayan etkilerini ortaya çıkartmaktadır. Bazen irritabl bağırsak sendromu (IBS) ve şişkinlik için kullanılır. Ek olarak sinemakiden yapılan çay kolonoskopi yapılmadan önce kolon temizliği   için diğer ajanlarla birlikte kullanıldığında kullanılmıştır. Diğer faydaları arasında;

Bitkinin içeriğinde var olan aktif bileşikler güçlü bir laksatif etkiye sahiptir. Kolon kasılmalarını ve bağırsak hareketlerini teşvik ederek kolonun astarını tahriş ederek çalışır. Ayriyeten bağırsaklardaki sıvıları artıran, dışkıyı yumuşatan su ve elektrolitlerin kolondan emilmesini de önlemektedir. Bir dizi çalışma sonucunda bitkinin toz veya kapsül formundaki etkileri test edilirken çok az sayıda çalışma sonucunda bitki çayı içmenin potansiyel sağlık yararlarına bakılmıştır. Bugüne kadar çayın detoksifikasyona yardımcı olabileceği ya da kilo kaybını teşvik edebileceğine dair bir kanıt bulunmamaktadır. Genelde içilmeye başlandıktan 6 ile 12 saat içinde çalışmaya başlar. Çoğunlukla yatağa gitmeden önce, ertesi sabah defecate etme dürtüsünü yaratır.  Bitkiden yapılan çayının alınması ile ilgili zorluk, kapsüllerden farklı olarak bir fincan çay demlerken dozajı kontrol etmenin zor olmasıdır. Her bir çay poşetindeki aktif bileşiğin miktarı listelenmiş olsa bile demleme süresi dozu etkileyecektir. Ayrıca, aktif muhteviyatın miktarı üründen ürüne göre değişkenlik gösterir. Bazı sinemaki çay ürünleri, diğer uyarıcı laksatif otlar ile birleştirilir.

Zayıflama

Sinemaki çayı düzenli bir şekilde günde 2 defa alındığında metabolizmanın hızlanmasını sağlasa bile bu konuda yapılan çalışmalar sonucunda yararlı olduğu konusunda herhangi bir kanıt bulunmaz. Tek başına fayda sağlamayan çayın düzenli tüketimi yapılsa bile diyet ve spor ile birlikte kullanılması şartı bulunur. Aksi takdirde düşünülen kilo kaybı oluşumlarının beklenmesi oldukça zordur. Zayıflama adına çok kullanılmasa da bağırsak sorunlarının ve kabızlığın ortadan kaldırılması adına sık şekilde kullanılır.

Emzirme Dönemi

Emzirme döneminde kullanıldığı zaman belli başlı yan etkiler meydana getirebilir. Bundan dolayı kullanım yapmadan önce annenin mutlaka uzman hekime başvurması ve kullanıp kullanmama konusunda görüş alması gerekir. Çünkü bu içeceğin söktürücü özellikleri bulunur. Anne sütünden bebeğe geçeceği için özellikle bebeklerin ishal olma riski meydana gelir.

Yan Etkiler ve Riskler

Kısa süreli konstipasyon tedavisi için önerilen miktarlarda kullanıldığında yan etkiler genellikle hafif ve sınırlı şekilde meydana gelir. Mide rahatsızlığı, ishal, kramplar, mide bulantısı ve kusma en sık görülen yan etkiler arasında yer alır. Corhn hastalığı apandisit, sinameki alerjisi, ishal, dehidratasyon, abdominal ağrı veya bağırsak tıkanıklığına neden olan bir durum bir kişide mevcutsa kesinlikle çayın tüketiminin yapılmaması gerekir. Herhangi bir kalp, karaciğer veya böbrek rahatsızlığı da varsa, içeceğin kullanılmasında önce mutlaka uzman doktora başvurmak ve detaylı şekilde bilgi almak çok önemli bir detaydır. Bitki bazı ilaçlar ve takviyeler ile etkileşime girebilir. Örneğin;

 Diüretik içeren sinamekinin içilmesi vücutta potasyum seviyelerinin çok düşük olmasına sebep olan etkiler yaratır. Bazı durumlarda hazırlanan içecek tıbbi gözetim altındayken daha uzun bir süre kullanılabilmekle birlikte, uzun süreli kullanımının yapılması daha yüksek dozlarda karaciğer hasarına, elektrolit bozukluklarının yaşanmasına ve kalp gibi önemli bir organda değişiklikler gibi ciddi sağlık sorunlarını meydana getirebilir.

Çay Nasıl Demlenir?

Klasik Çay

  • 1 çay kaşığı sinameki bitkisi
  • 1 su bardağı kaynar su

Kaynar su içine atılacak olan bitki 5 dakika süresince kaynatılır. Ardından süzülen karışım sıcak şekilde içilir. Özellikle şişkinlik ve kabızlık sorunları için içilmelidir. Günde en fazla 2 bardaktan daha fazla alındığı zaman ishal meydana gelir. Bundan dolayı dozajında kullanılması çok önemlidir. Ayrıca bebeklerde ve çocuklarda kullanım yapılmaması gerekir.

Ballı Karışım

  • 1 çay kaşığı sinameki otu
  • 1 su bardağı içme suyu
  • 1 tatlı kaşığı bal

Kaynayan suyun içine atılan sinameki otu 10 dakika boyunca kaynatılır. Ardından süzgeçten geçirilir ve bal ilavesi yapılarak karıştırılır. İyice karıştırılması çok önemlidir. Yani balın erimesi gerekir. Günde en fazla 2 defa alınır. Bu karışım özellikle kabız olan kişilerin sorunlarının yok edilmesi adına birebirdir.

Taze Sinameki Çayı

  • 1 tutam taze sinameki otu
  • 2 su bardağı kaynar içme suyu
  • Bal 1 tatlı kaşığı

1 su bardağı su ocak üzerine alınır ve kaynatılır. Ardından içine taze ot atılır ve 5 dakika kadar kaynatılır. Fazla kaynatılmaması çok önemlidir. Ocak üzerinde alınan karışım hemen süzülür. Ardından içine bal ilavesi yapıldıktan sonra sıcak içilir. İsteğe bağlı olarak soğutulan içecek içine yarım limon suyu eklenir ve tüketilir. Gün içinde en fazla 2 su bardağı içilmelidir. Bebekler, emziren anneler ve çocukların kullanmaması gerekir. Dozajında kullanılması çok önemli bir detaydır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı