Bitki Çayları

Sinameki Çayının Faydaları Nelerdir, Nasıl Demlenmesi Gerekir?

Sinameki otundan hazırlanan çay düzenli bir şekilde günde 2 defa tüketildiği zaman kabızlık sorunu konusunda kişilere faydalı şekilde çözüm sunacaktır.

Sinameki Çayı

Bitkiden elde edilecek olan çay kabızlığı tedavi etmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Tropikal bölgelerde yaygın olarak yetişen bitki Cassia sennadan elde edilir. Bu bitkiler yeşil veya sarı yaprakçıklı küçük çalılar olarak büyürler. Sinameki çayı Cassia yapraklarından yapılır. Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanmış reçetesiz bir müshildir. Bir bitki olarak bazı detoks çaylarında bir madde olarak yararlıdır. Ayriyeten bir kilo kaybının teşvik edici ajan olduğu düşünülür ama çalıştığı mekanizma henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Dünya çapında bazı farklı şirketler tarafından üretilmekte ve çoğu diyet içecekleri ile bitkisel ilaçların bir bileşeni olarak yaygın bir şekilde bulunmaktadır. Detoks çay ürünlerinde en yaygın olarak kullanılır. Bu detoks çayları spor salonu, sağlık ve fitness bilinçli insanlar, hatta ünlüler arasında çok popüler olarak kullanılır. Birçok insan detoks çayları ile kendilerini güçlü kilo kaybı teşvik edici etkileri olan bir ürünü olarak tanıtmayı alışkanlık haline getirmiştir. Faydaları arasında

  • Hiçbir yan etkisi olmadan kilo vermenin etkili bir yolu olarak karşımıza çıkar.
  • Bağırsakları temizleyen ve kabızlığı tedavi eden güçlü bir müshil etkisi yaratır.
  • Atık ürünleri ve toksinleri vücuttan uzaklaştıran etkili bir detoksifiye edici maddedir.
  • Optimal kilo ve sağlığın korunması için oldukça kullanışlıdır.

Ayrıca bağırsak gazının tahliyesinde etkili olduğu, sindirim sistemini yatıştırıcı ve canlandırıcı hale getirdiği insanların kullanımı sonrasında yorumlarında yer alır. Bilimsel araştırmalar ve kanıtlar yukarıda belirtilen tüm iddiaları doğrulamamaktadır. Bu nedenle tüketicinin bilgili olması ve gerektiğinde profesyonellerden tavsiye alması söz konusu olan bir durumdur.

Kilo Kaybı

Kilo kaybı konusunda yapılan bilimsel araştırmalar bu detay doğrulamaz. Kullanan kişiler tarafından yapılan yorumlar ve görülen etkiler ise kilo verme konusunda etkili olduğunu doğrulamaktadır. Kiloyu hafifçe azaltabilmesine rağmen, onu korumaya yardımcı olabilir. Vücuttaki sudan kurtularak, esas olarak müshil özelliklerinden dolayı kilo kaybını teşvik etmektedir. Kişi kendini yeterince sulandırdıktan sonra ve sinameki çayı ile sistemini, kendini temizledikten sonra, kayıp ağırlığını yeniden kazanma riski de olasıdır. Sadece kilo kaybını desteklemenin yolu değildir, aynı zamanda uygun tavsiye olmaksızın kullanıldığında da tehlikeli olabilir. Müshil etkisi olmasından kaynaklı olarak ishal sorunu ile karşı karşıya bırakacağından dolayı dozajında kullanım şarttır. Bu detaydan kaynaklı olarak kişiyi susuz hale getirebilir. Aşırı kullanım sonucunda kanlı dışkılara, ishale, karın ağrısına neden olabilir. Bu nedenle, kilo kaybı emelleri varsa ve sinameki kullanmak isteniyorsa doktora önceden danışmak dozajı konusunda detaylı şekilde bilgi almak gerekmektedir.

Çay Nasıl Demlenir?

Sinameki çayı yapraklarının çeşitlerini günümüzde pazarda ve aktarda bulmak mümkündür. Hatta hazır poşet çayları aktar ve eczanelerde de satılır. Kafeinsiz bir karışım satın alındığından emin olmak gerekir. Bu uyku düzenini etkilemeyecektir. Bitkinin kapsül formu da mevcut olsa da, çay formu vücut tarafından kolay şekilde emilir. Çayın demlenmesi;

  • Su
  • 2 tatlı kaşığı sinameki çayı

Öncelikli olarak ocak üzerine su alınır ve kaynatılır. Ardından sinameki çayı kaynar suyun içinde 5 dakika kadar kaynatılmalıdır. Süzülen karışım özellikle kilo vermek ve kabızlığı önlemek adına günde en fazla 2 defa içilmelidir.

Hazır Poşetler

  • 1,5 su bardağı su
  • 1 adet hazır poşet çay

İlk önce biraz su kaynatılır. Sinameki çayı içeren çay poşeti kaynar suya yerleştirilir. 5 dakika kadar kaynatılması gerekmektedir. Bazı insanlar lezzet katmak adına limon suyu kullanımı da yapar. Ayrıca tatlandırmak adına 1 tatlı kaşığı isteğe bağlı doğal bal eklemesi de yapılabilir. Etkili sonuçlar için günde iki kez çayın içilmesi faydalı olacaktır. Hazırlanan içecek tüketildiğinde maksimum etki için doğru yiyecekler ile beslenme yapmakta önemlidir. İdeal olarak tavuk, balık, yeşil salata ve meyveler gibi yiyeceklerin tüketilmesine dikkat edilir. Gün boyu bol bol su içmek çayın etkilerinin tüm gün vücutta çalışmasını sağlar. Düzenli su tüketimi sayesinde sindirim sürecinde de artış meydana gelmeye başlar. Günde 2 defa içilecek olan bu çayla düzenli şekilde egzersiz yapmak tavsiye edilir. Sabit bir formül yoktur ama günde 30 dakika egzersiz yapılması oldukça faydalı şekilde kilo vermeye destek sağlar. Egzersiz için kişinin kendisi için en doğru ve en rahat ettiği egzersizi tercih etmesi gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı