Çay Çeşitleri

Seylan Çayının Faydaları ve Demleme Çeşitleri

Sri Lanka bölgesinde yetişen bu çay en kaliteli siyah çaylardan biridir. Genelde Sri Lanka ülkesinde özelde ise Colombo şehrinde üretilen bu çay dünyada en büyük ihracatı yapılan bir çaydır.

Seylan Çayı Faydaları


Seylan Çayı

Sri Lanka bölgesinde yetişen bu çay en kaliteli siyah çaylardan biridir. Genelde Sri Lanka ülkesinde özelde ise Colombo şehrinde üretilen bu çay dünyada en büyük ihracatı yapılan bir çaydır. Seylan çayı oldukça güzel tadı ve yoğun kokusu ile bir çok çay sever tarafından tüketilmektedir. Bu çay ülkemizde kaçak çay olarak da adlandırılmaktadır.

Eskilerde insanlar kaçak çayı gripal enfeksiyon tedavisinde kullanmışlardır. Bilhassa boğaz ağrıları için kullanmışlardır. Seylan çayı aynı zamanda herhangi bir tatlandırıcı olmadan kullanıldığı zaman içeriğinde hiç kalori bulunmamakta ve vücudun sıvı dengesini korumakta. Bu çayın kullanımı hem kanser riskini azaltmakta hemde kalp sağlığını olumlu yönde etkilemektedir.

Kaçak çayın çeşitleri de bulunmaktadır. Damak tadınıza göre istediğiniz çeşidini kullanabilirsiniz. Bu çayın çeşitlerini sayacak olur isek; 

Beyaz Seylan Çay: Tadı çok yoğun değildir. Hafifçe bir tat vermektedir. Bu çayın yaprağı gelişi güzel ve taze haldeyken koparılmıştır. 

Yeşil Seylan Çay: Yeşil seylan çayın yaprağı da çay toplama makineleri ile toplanır. Ardından kurutma işlemi uygulanır. Bu çayın tadı ise ne çok yoğun ne de çok hafiftir.

Siyah Seylan Çay: Bu çayın da yaprakları toplanır. Fakat uzunca bir müddet kurutulur. Ne kadar çok bekler ise o kadar çok yoğun tat olur. Bu çeşit de seylan çayının en yoğun olduğu tattır. Seylan çayları arasında en çok tüketilen çay çeşidi budur.

Bu çayın faydalarını maddeler halinde özetleyecek olur isek;

 • Kanser karşıtıdır.
 • Kalp sağlığına iyi gelir
 • Zayıflamak için kullanılır.
 • Vücudu zararlı bakterilere karşı korur.
 • Şeker (diyabet) rahatsızlığına iyi gelir. 
 • Strese iyi gelir.
 • Antioksidan kaynağıdır.
 • Ağız kokusunu giderir. 
 • Zihni diri tutar.

Seylan Çayının Yan Etkileri

Bu çayın içeriğinde kafein maddesi bulunmasından dolayı müspet ve menfi yanları bulunmaktadır. Uzun süreli kullanıldığı zaman insanda dönem dönem yoksunluk ve bağımlılık hissi uyandırabilir. Bu da uykusuzluğa yol açabilmektedir. 

Hamile olan kadınlara ve emzirme döneminde olan annelere herhangi bir zararı tespit edilmemiştir. İçeriğinde bulunan kafein maddesi bebeğe ulaşma ihtimali söz konusu olduğu için annelerin ve anne adaylarının bu çaydan uzak durmasında fayda vardır.

Kalp sağlığında problem yaşayan hastaların bu çayı doktor kontrolünde tüketmesi tavsiye edilmektedir. Kullandığınız seylan çayının içeriğinde eğer dozu fazla kafein var ise kalp sağlığına olumsuz yönde etkisi olabilir.

Bu çayı tüketirken bazı önlemler alabilirsiniz. Kullandığınız çayın saf olmasına dikkat edin. Çayın kapalı bir yerde muhafaza edilmesine dikkat edin. Diğer baharatların yanında açık bir şekilde tutulmamasına özen gösterin. Her zaman taze olarak tüketin. Demlerken çayın miktarını fazlalaştırmak zararlı olabilir. O yüzden az miktarda kullanmaya gayret edin.  

Seylan Çayı Nasıl Yapılır

Bu çayı demlerken sade bir şekilde de demleyebilirsiniz. Bir takım destekleyici ürünler ile birlikte de demleyebilirsiniz. Demleme yöntemlerinden bir kaç tanesini burada sıralayalım. Damak tadınıza uygun olanını tariflerdeki gibi demleyip içebilirsiniz.

Seylan Çayı

 • Seylan Çayı
 • Su

Çayı demlemeden önce demliği sterilize edin yani temizleyin. Daha sonra her bardak çay için bir çay kaşığıyla çayın yapraklarını demliğe koyun. Önceden kaynattığınız suyu demliğe yani çayın üstüne dökün. 5-10 dakika kadar kısık ateşte demleyin. Ardından 5 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Bu işlemlerden sonra çayınızı afiyetle içebilir servis edebilirsiniz.

Zencefilli Seylan Çayı

 • 1 bardak su
 • Bir tutam rendelenmiş zencefil
 • Bir tutam seylan
 • Eklemek istediğiniz kadar şeker

Çaydanlığın içine suyunuzu ekleyip kaynatın. Daha sonra elde ettiğimiz rendelenmiş zencefili ve seylan çayını suyun üzerine ekleyin. 5 dakika kadar kısık ateşte kaynatın. Daha sonra çayı süzerek fincanınıza dökün. Zevkinize göre tatlandırmak için şeker ya da bal ekleyebilirsiniz. Sıcak olarak içebilir servis edebilirsiniz. Afiyet olsun. 

Limonlu Seylan Çayı (Soğuk)

 • 1 bardak su
 • Bir tutam çay yaprağı (seylan)
 • 2 yemek kaşığı şeker 
 • 2 yemek kaşığı limon suyu

Yaz aylarında bunaltan sıcakların etkisinden bir an olsun kurtulmak ve ferahlamak için bu çayı demleyebilirsiniz. Demlikte suyu kaynatın. Sonrasında ilk olarak çay yapraklarını koyun suyun içine. Kısık ateşte kaynatın. Yeteri kadar kaynadığında demlenmesi için 5 dakika boyunca ocağın altını kapatıp beklemeye alın. Daha sonra çayı süzerek bir kaba boşaltın. Üzerine elde ettiğimiz limonun suyunu ekleyebilirsiniz. Onun üstene de şekeri ilave edin. Şeker suda çözülene kadar karıştırın ve buzdolabına soğuması için koyun. Soğuduktan sonra afiyetle çayınızı yudumlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı