Bitkisel Tedavi

Serotonin İçeren Bitki Çaylarının Tarifleri ve Demlenmesi

Mutluluk hormonu olarak bilinen ve beyin tarafından salgılanarak insanların daha enerjik ve iyi hissetmelerini sağlayan serotonin isimli hormonun salgılanmasını sağlayacak bitki çayları.

Serotonin İçeren Bitki Çayları

İnsanların mutlu olması, enerjik hissedebilmesi için beyin tarafından üretilmekte olan serotonin isimli hormona ihtiyaç vardır. Bu hormon yeterli miktarda salgılanmaması sebebi ile ruhsal sorunlar ortaya çıkacağı gibi aynı zamanda da kişilerde mutsuzluk yaşanacaktır. Mutluluk hormonu olarak da bilinen bu hormonun vücut tarafından fazla salgılanması için yenilen gıdalar ya da içilen bitki çayları da etkili olmaktadır. Serotonin yeterli düzeyde salgılayamayan kişilerde ruhsal sorunlar olacağı gibi aynı zamanda da halsizlik gibi fiziksel olarak da kendisini hissettirecektir. Mutluluk isimli hormonun normal düzeyde salgılanması için kişinin yedikleri ve içtikleri de etki edecektir.

Yeşil Çay

  • 1 tatlı kaşığı yeşil çay
  • 1 çay kaşığı bal
  • 1 su bardağı su

Son yıllarda yapılmakta olan araştırmalar gösteriyor ki kişilerin mutluluk isimli olan hormonu salgılayabilmesi için yeşil çay etkili olmaktadır. Serotonin isimli hormonun salgılanmasında içerisinde ki maddeler sayesinde etkili olacaktır. Yapılacak olan yeşil çayın günde 2 bardak içilmesi insanların beyinlerinin yeterli düzeyde bu hormonu salgılayacak olduğu da bilinmektedir. Yeşil çayın daha fazla tüketilmesi kesinlikle daha çok mutluluk hormonunu salgılamanızı sağlamayacaktır. Aksine bu çayın bazı kişilerde gün içerisinde 4 bardaktan fazla içilmesinin sonucunda kişilerin alerjik reaksiyonlarının gelişmesine neden olabilir. Ilık suyun içerisine atacağınız yeşil çayın demini almasının ardından süzülerek içine bal ilave edin ve için.

Sarı Kantaron Çayı

  • 1 yemek kaşığı sarı kantaron
  • 1 su bardağı su

Ruhsal hastalıklara iyi gelmesi ile bilinen ve kişilerin kendisini daha enerjik ve de mutlu hissetmesinde etkili olan bir bitki olmaktadır. İçerisinde bulunan özel maddeler sayesinde beynin uyarılarak serotonin isimli mutluluk hormonunu salgılamasında etkili olacaktır. Bu bitkinin çayını demlerken günde 2 bardak içmelisiniz. Güne iyi başlamak için demlediğiniz ilk bardağı sabah ve rahat bir uyku uyuyabilmeniz içinde uyumadan birkaç saat öncesinde de geri kalan 1 bardağı içmeniz önerilmektedir. Çayı demlerken kurumuş bitkileri kullanarak yapmanız önerilmektedir. Kaynamış suyun içerisine koyacağınız sarı kantaron bitkisinin ağzını kapatarak 10 dakika boyunca demini alması beklenmelidir. Daha sonradan süzmeli ve tatlandırıcı ilave etmeden içmelisiniz.

Serotonin isimli hormonu salgılamanızı ve sizin daha enerjik hissetmenizi de sağlayacaktır.

Elma Çayı

  • 2 yemek kaşığı kurutulmuş elma
  • 200 gram su

Elmanın içerisinde ki maddeler ile birlikte yapacak olduğunuz çayın beyni uyaracak olduğu için serotonin salgılamanızı da sağlayacaktır. Çayın yapımı için mutlaka güneşte kurutulmuş elma kullanarak çayı yapmalısınız. Kendisini yoğun stres altında hisseden ya da enerjisi düşük olan kişilerin yapacağı çay ile birlikte daha enerjik hissetmeleri de mümkün olacaktır. Ilık suyun içerisine yıkanmış olan elma kurusu konularak kısık ateşte kaynamaya bırakmalısınız. 10 dakika boyunca kaynamasının ardından hemen içmemelisiniz. Kabın ağzı kapalı şekilde 10 dakika boyunca demini almasını bekleyin. Sonra süzmeli ve isteğe göre içerisine bal ilave ederek içebilirsiniz.

Isırgan Otu Çayı

  • 1 yemek kaşığı ısırgan otu
  • 1 çay kaşığı bal
  • 200 gram su

Serotonin arttırma özelliği bulunan bitkilerden bir tanesi de ısırgan otu ile yapacağınız çay olmaktadır. Birçok kişinin enerjisinin yerine gelmesi için ve daha çok aktif olabilmesi için bu çayı demleyerek içmektedir. Çayı demledikleri zaman dikkat etmeleri gereken hususlardan bir tanesi de kullanacak oldukları ısırganın sarı renkte olmaması olacaktır. Her zaman için koyu yeşil yaprakları olan ısırgan kullanarak yapmanız etkili olacaktır. Beynin uyarılmasını ve böylelikle de beyin tarafından serotonin salgılanmasını sağlayacaktır. Çayın bazı kişilerde alerjik reaksiyonları tetikleyecek olması sebebi ile, içen kişilerde alerjinin gelişmesi sonucunda içmeyi bırakmaları gerekmektedir. Her zaman için ağzı kapalı bir kabın içerisine koyacağınız suyun ılık olduğunda içerisine ısırgan otunu katarakt suyun birkaç dakika boyunca kısık ateşte kaynamasını bekleyin. Su kaynadığı zaman hemen süzmemelisiniz. En az 10 dakika boyunca demini alması için beklemeli ve suyun demini alması ile birlikte süzerek içine tatlandırması için de bal ilave edip içmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı