Bitki Çayları

Şerbetçi Otu Çayının Faydaları ve Demlenme Şekilleri

Şerbetçi otundan elde edilecek olan çayların faydaları saymakla bitmez. Düzenli şekilde kullanıldığı zaman kısa sürede sağlık açısından faydalı etkiler sunar.

Şerbetçiotu Faydaları

Bitki genelde 6-8 metre  uzunluğunda ve bazen 12 metreye kadar uzayan bir türdür. Her ne kadar şerbetçiotu, alçak olan arazilerde, ormanlarda ve çitlerde vahşi olarak yetişen kuzey Avrasya’ya özgü olsa  bile günümüzde çay şeklimde dünyanın ılıman bölgelerinin her yerinde şerbetçiotu yetiştirilmeye başlanmıştır. Vücut ve zihin üzerindeki yatıştırıcı etkileri sebebiyle uzun ve kanıtlanmış bitkisel kullanım öyküsü vardır. Yüksek rahatlık veren özellikler verir. Sinirler için rahatlama sağlarken daha iyi uyku için vücutta çalışır. Aynı zamanda sindirime yardımcı olmak için geleneksel olarak kullanılmaktadır. Uykusuzluk, sinir gerginliği, anksiyete, sinirlilik, sinirsel bağırsak şikâyetleri (irritabl bağırsak sendromu dâhil), priapizm ve erken boşalma için dâhili olarak kullanılır. Harici olarak cilt enfeksiyonları, egzama, herpes ve bacak ülserleri sorunlarında kullanılır. Nane ile bileştirildiği zaman yatıştırıcı etkiler sağlamanın yanında sinir sindirim problemleri içinde kullanılır. Güçlü östrojenik aktiviteleriyle tanınırlar ve anne sütünü arttırmak için kadınlar için bazı bitkisel preparatlara dâhil edilirler. Şerbetçi otu bazı menopoz semptomlarını hafifletmesine yardımcı olabileceği uzmanlar tarafından düşünülmektedir.  Araştırmacılar şerbetçi otu ile uzun vadeli yüksek yağ diyeti idi farelerde obeziteyi önlemeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. İnsanlarda obezite üzerindeki şerbetçiotu etkisi üzerinde daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Zararları

Her otta olduğu gibi bu otunda aşırı dozda alınması zaman içinde yan etkilerin oluşmasına olanak sağlar. Bundan dolayı tavsiye edilen dozajın dışına çıkılmadan kullanılmasına özellikle dikkat edilmesi gerekir. Gereken dozajlarda kullanıldığı zaman sağlık açısından fayda sağlar.

Çay Nasıl Hazırlanır?

Şerbetçi otu,  kurutulmuş, kapsül ya da şerbetçiotu reçinesi olarak aktarlardan ya da marketlerden satın alınabilir. Alternatif olarak, güneşin iyi bir ılıman ikliminde yaşayan kişiler taze ot almak için kendi şerbetçiotu bitkisini yetiştirebilir ve hasat edebilir. Şerbetçiotu sarmaşıkları, iyi yetişen bir tırmanma iskelesine ihtiyaç duyar, çok fazla güneş, sıcak, kuru hava aldıkları zaman gelişir. Kendi şerbetçi otu çiçeklerini hasat edecek olan kişiler, böcekleri temizlemek için konileri iyice yıkandığından emin olmak gerekir. Yıkanan çiçekler bir fırın tepsisine yerleştirilir ve düşük ısıda 1,5 ile 2 saat sarıya dönene ısıtılır. Bu süreç, kurutulmuş şerbetçiotu çiçeklerini satın almaktan biraz daha fazla zaman alır ama bunu yapmak için zaman ayrılırsa süper taze ve daha güçlü bir bitki elde etmek mümkündür.

Klasik Demleme

  • 1 tatlı kaşığı şerbetçi otu
  • 1 su bardağı kaynar su

Direkt olarak şerbetçi otu üzerine kaynar su dökülür. 10 dakika kadar bekletilmesi ile demleme sağlanmış olur. Süzülen karışım bekletilmeden kısa sürede tüketilir. Demleme çayı bir içecek olarak üçlü sakinleştirici ve öforik etkiler yaratır. Bu içeceğin günde 1 kez içilmesi yeterli olacaktı.

Yoğun Tatlı Çay

  • 2 tatlı kaşığı şerbetçi otu
  • 1 su bardağı kaynar su

Otun üzerine dökülen kaynar su 15 dakika kadar demlenmesi için bekletilmelidir. Ardından süzülen içecek tüketime hazır hale gelir. Sinerjisi çok güzel rahatlatıcı etkileri ile çok daha lezzetli bir çay meydana gelir. Bazen şerbetçiotu çiçekleri içerken ve pürüzsüz bir tada sahip olmak zor olabilir. Biraz daha ağır olabilir ve bazı insanlarda baş ağrısına neden olabilir. Yoğun tatlı olan içeceğin günde 1 kez içilmesi yeterli olur.

Sigara İçenler

Şerbetçiotu, belirgin bir şekilde değiştirilmiş bir kafa boşluğu yaratır. Aynı zamanda vücuttaki kas gevşemesi ve ısınma duyumları. Sigara içtiğinde, atlamaların etkileri ilk inhalasyondan yaklaşık 30 dakika sonra zirve yapar ve birkaç saat içinde söner. Şerbetçiotu çayının aynı aralıkta olmasına karşın, daha güçlü sedatif etkileri ve hafif neşe hissi verir. Çay kullanan kişiler sigara konusunda yorum yapmışlardır. Sigara isteğini azalttığına dair olumlu yorumları bulunur. Yalnız sigaranın bırakılması konusunda kesinlikle çözüm değildir. Bu durum kişiden kişiye göre değişkenlik gösterir. Bu yorumları baz almak bundan dolayı doğru olmaz. Bazı kişiler şerbetçiotu konileriyle uğraşmada veya tüketme sonunda belli başlı alerjik bir reaksiyon yaşayabilir. Geçmiş dönemler muz, kestane veya yer fıstığına karşı alerjik reaksiyonları olan insanların şerbetçiotuna karşı alerjik reaksiyon olma olasılığı daha yüksektir. Çiçekler ayrıca insanların hormonu seviyelerini etkileyebilecek fitoöstrojenler içermektedir. Konileri prepubesan erkeklere verilmemelidir ve erkekler onları ılımlı bir şekilde almalıdır. Aksi takdirde yan etkilerin meydana gelmesi ile zor durumlar yaşanabilir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı