Sorular

Semaverde Çayın Demlenmesi İşlemi Nasıl Yapılmalıdır?

Semaverde Çay Nasıl Demlenir?

Semaverde yapılacak olan çay demleme işlemi için belli başlı kurallar bulunur. Bu kurallar dahilinde işlem uygulandığında oldukça lezzetli bir çayın elde edilmesi sağlanır.

Semaverde Çay Nasıl Yapılır?

Çay ülkemizde gün içinde en insanlar tarafından en sık şekilde tüketilen bir içecek türüdür. Çayın demlenmesi ve lezzetli olması için birçok yöntem kullanılır. Bunlardan bir tanesi de semaverde çayın demlenmesidir. Semaverde iki yöntem ile uygulama yapılır. Bir tanesi odun ile kömür ateşinde yapılırken diğeri elektrik ile yapılır. Elektrikli semaver türlerinde el ile kontrolü sağlanan mekanizmalar bulunur. Bu tarz modellerde su taban kısmından dağılım yapılır. Suyun hazne kısmında demlik tarzından küçük tıkaç modelleri bulunur. Odun ateşinde yapılan uygulama elektronik aksam içermez. Bu modellerde sobaya benze aksamlar bulunur. Semaver türleri günümüzde marketlerden bile satın alınabilir hale gelmiştir.

Elektrikli Semaverde Çay Demleme

Çayın demlenmesi için öncelikli olarak mümkün demlik kenara alınır. Su haznesinin bulunduğu alandaki kapak kaldırılır ve haznenin içi yarıdan bira fazla olacak şekilde temiz içme suyu ile doldurulur. Semaverin fişi bundan sonra elektrik prizine takılır. Kişi isteğine bağlı olarak sıcaklık yüksek ya da orta seviyeye getirilir ve suyun kaynaması sağlanır. Kenara koyulan demliğin içine çayın koyulması gerekir. Suyun tamamen kaynamasından sonra demlikteki çayın içine sıcak su aktarılır. Çayın miktarının belirlenmesi de lezzeti açısından önemlidir. Her çay fincanı için bir çay kaşığı siyah çayın eklenmesi yeterli olur. Yalnız ayarlama yapıldıktan sonra 1 çay kaşığı fazladan çay atılır. Örneğin;

  • 6 fincan içecek için 7 kaşık çayın atılması gerekir.

Minik olan demlik semaverin altında yer alan tıkacın açılması ile demlenir. Tıkaç açıldığında su haznesinde bulunan kaynat su akmaya başlar. Demleme sağladıktan sonra makinanın sıcaklık ayarı en düşük seviyeye alınır. Minik demlik makinanın üzerine yerleştirildikten sonra 5 dakika kadar çayın oturması için beklenmelidir. makinanın kullanımında çıplak el kesinlikle kullanılmaz. Çünkü metal aksamlar sıcaklıktan kaynaklı olarak ısınır. Bekleme süresinin dolması ile çay bardaklara alınır. Çayın bardaklara aktarımında dikkat edilecek olan noktalar arasında;

  • Çayın dökülmesinde sıcak su ile buhardan kişinin kendini koruması için eldiven kullanması gerekir. Bardağın 4’te 3’lük kısmı minik demlikteki çay ile doldurulur. Ardından üzerine kaynayan su aktarılmalıdır.
  • Demlikten çayın dökülmesinde parçacıklar dökülmesinden rahatsız olan kişiler süzgeç yardımı alabilir.
  • Çayını tatlı seven kişiler şeker ya da bal ilavesi yaparak tüketebilir.
  • Çay insanların bir araya toplandıklarında sohbet içinde tükettikleri bir içecektir. Bu tarz ortamlarda da aşırı şekilde tüketilmemesi gerekir. Fazla içilmesi kafein içerdiği için uzman doktorlar tarafından  da önerilmez.

Odun ve Kömürde Demleme

Odun ile kömürde uygulama için haznenin boyutu dikkate alınarak odun ile kömürün ayarlamasının yapılması gerekir.

Demleme için;

  • 1/3 fincan siyah gevşek yaprak çay
  • 1 çaydanlık
  • 12 bardak su
  • 1 küçük örgü süzgeci
  • Servis etmek için şeker

Öncelikli olarak gevşek çayın yaprakları demlik içine alınır. Semaverin ateş yakılacak altta bulunan alanına odunlar yerleştirilir ve tutuşturulur. Semaverin içine 12 su bardağı temiz içme suyu koyulur. Odunlar biraz köz haline geldikten sonra kömür atılarak yanması beklenir. Kömürde köz haline gelmelidir. Bu arada içinde bulunan suyun da kaynaması gerekir. Yani çayın demlenmesi için kaynar su gerekir. Kaynayan su demlik içine musluk yardımı ile aktarılır. Tekrardan su haznesine temiz içme suyu aktarılır ve demlik bu suyun üzerine koyulur. Bu sayede üst demlikte bulunan içeceğinde soğumaması sağlanır. Suda ısınma sağlandıktan sıcak buhar üst demliğin sıcak kalmasını sağlar. Bu şekilde yaklaşık olarak hiç dokunulmadan 15 dakika bekletilir. Bu arada odun ve kömür takviyesi duruma göre yapılmalıdır.

Demlenme sağlandıktan sonra süzgeç yardımı ile demlikte bulunan çaydan bardağın az bir kısmına kadar koyulur. Ardından üzerine kaynayan sıcak su musluktan aktarılır. Misafirlere isteğe bağlı şeker ile servis yapılır. Çayın yaprakları önemsemeyen kişiler süzgeç kullanmak zorunda değildir. Süzgeç olmadığı zaman yavaş yavaş koyulur. Çoğunlukla yavaşça döküldüğü zaman yapraklar çaydanlıkta kalırlar. Çay aşırı düzeyde tüketilmediği zaman insan yaşamı için sağlıklı faydalar sunar. Yalnız aşırıya kaçıldığında kafein içeriğine sahip olduğundan dolayı yan etkileri bulunur. Bundan dolayı gün içinde tüketilen miktarı oldukça önemlidir. Bazı kişilerde ciddi sağlık problemleri olduğu için uzman doktorlar tarafından tüketilmesi yasaklanabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı