Bitki ÇaylarıZencefil Çayı

Zencefilli Sarımsak Çayı İle Zayıflama Süreci Nasıl Gelişir?

Zencefilli sarımsak çayı içmek isteyen kişiler düzenli tüketim yatığı sürece kısa sürede kilo verme sürecinde hızlanma sağlayabilir. Önemli olan dozajında tüketim yapmaktır.

Faydaları

Aç karnına sarımsağın dişini dişi yemek oldukça zor bir eylemdir. Bu bağlamda sarımsaktan elde edilen çaylar iyi bir alternatif olabilir. Kilo vermek isteyen kişiler içinde bu çaylar oldukça mükemmel bir alternatiftir. Vücudu temizlemeye ve yağları parçalamaya yardımcı olur. Bu içecek metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olur. Bundan dolayı aç karnına sarımsak çayı içme alışkanlığı sadece sağlık için değil, aynı zamanda kilo kontrolü içinde kullanılır. Zencefil çayı laksatif değildir, vücutta farklı şekilde davranır. Bu çay vücuttaki metabolik süreçleri iyileştirir, çalışma kapasitesini geliştirdiği için güç verir, daha enerjik hale gelmeye olanak sağlar. Bu sayede fazla yağ birikintileri yanar ve kilo verme süreci başlar. Zencefil de iştahı azaltır, bu nedenle sadece kilo kaybına katkıda bulunur. Sarımsaklı zencefil, bağışıklık sistemini güçlendirir, vücudu soğuk algınlığına karşı korur ve aynı zamanda enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olur. Zencefil çayı hem yetişkin hem de çocuklar tarafından içilebilir.

Sarımsaklı zencefil çayı için yapılan çay aşırı kilogramlarla savaşırken en etkili araçlardan biri olarak düşünülebilir. Sarımsak ile zencefilin kökü gibi, insan vücudu için çok yararlı olduğu gerçeğini unutmamak gerekir. Etkileşim halindeyken, hücre zarlarının açılmasına yardımcı olurlar. Bu nedenle vitaminler, yararlı maddeler, mikro elementler hücreye girer. Yağ birikintileri için de, zamanla uzayabilen ve giderek daha fazla biriken özel hücrelerde saklanırlar. Ayrıca, zencefil sarımsaklı ve limonlu çaylar çok popülerdir. Bu içecek vücuttaki yağ yakma süreçlerini güçlendirir, metabolizmayı artırır. Bunu yapmak için, dilimlenmiş limonun yarısını sarımsaklı zencefil çayı içine eklemek gerekir.

Çaylar

 • 1 diş sarımsak
 • 1 bardak su 250 ml
 • Biraz rendelenmiş zencefil 3 gram
 • 1 çorba kaşığı limon suyu 15 ml
 • 1 çorba kaşığı bal 25 gr

Sarımsaktan çayı yapmak çok kolaydır. İlk önce 250 ml su kaynatılır. Kaynatıldığında ince doğranmış sarımsak eklenir. Sarımsak parçaları ne kadar küçükse, o kadar etkili bir kaynatma olacaktır. Sarımsakla birlikte 3 gram rendelenmiş zencefilde kaynatılmak için içine atılır. Zencefil ve sarımsak 15 ile 20 dakika pişirilmelidir. Zaman geçtikten sonra karışım ocaktan alınır, 10 dakika soğuması için bekletilir. İçecek süzüldükten sonra içine taze limon suyunu ve bir çorba kaşığı bal eklenir. Böylece içecek daha etkili bir hale getirilir.

Naneli

Bal ve nane ile zencefilli sarımsak çayını içmek oldukça yararlı ve keyiflidir. İçeriden vücuda ısınma özelliği sağlar. Bu sayede kilo kaybı için zencefil kökü soğuk mevsimde daha çok içilmesi tavsiye edilir. Bu çay metabolik süreçlerin hızlanmasını sağlar ve vücutta yağın bölünmesine katkıda bulunur. Günde üç kez bir içecek tüketildiği zaman hızlı metabolizma süreci vücutta başlar.

 • 5 litre sıcak su
 • 20 gram öğütülmüş zencefil
 • Bir tutam nane
 • Bal
 • 2 diş sarımsak

Kaynar suyun içine zencefilin kökleri, sarımsak ve nane 5 dakika boyunca kaynatılır. Ocaktan alınan karışım süzüldükten sonra bal eklenerek ılık şekilde içilir.

Klasik Çay

 • 3 su bardağı içme kaynar su
 • 3 diş sarımsak
 • 3 ince dilim zencefilin kökleri

Büyük bir tencerede, 3 bardak su ve 3 diş sarımsak ile zencefilin kökleri kaynatılır. Ocaktan alınan çay süzüldükten sonra kişilerin isteğine bağlı olarak limon dilimleri ile bal eklemesi yapılabilir. Ertesi kullanmak isteyen kişiler buzdolabında bu çayı saklayabilir. Diyet döneminde kilo düşümü konusunda fazlasıyla etki sağlar. Bu süreçte spor yapan kişilerde rahatlıkla karışımdan içebilir.

Zencefil ve Sarımsak Tentürü

 • 500 gram zencefil
 • 1 kg limon
 • Sarımsak 15 diş

500 gram zencefil ve sarımsak blenderden geçirilir ve incecik hale getirilir. Karışım bir cam kaba koyulur. Yarım litre suyun içine dökülür ve ardından 1 kg limon sıkılarak bu karışım içine eklenir. Buzdolabına alınan karışım yemeklerden 20 dakika önce günde 3 kez tüketilmelidir. Bu tarif, metabolizmayı hızlandırmaya ve iştahı azaltmanıza yardımcı olur. Düzenli şekilde içildiğinde, buzdolabında saklandığında ve dozajı aşılmadan tüketildiğince kilo verme konusunda oldukça faydalıdır. Düzensiz şekilde kullanım yapıldığı zaman kesinlikle kilo vermeye destek sağlamaz. Bu tentürün en önemli detayları arasında düzenli kullan ile buzdolabında saklanması bulunur. Tadından kaynaklı içme konusunda sıkıntı çeken kişiler az miktarda doğal bal eklemesini tentürün içine yapabilir. Balda kilo verme sürecinde destek sağlayan bir üründür. Bu tentürü kullananlar oldukça memnundur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı