Bitki Çayları

Sarımsaktan Elde Edilen Çayların Faydaları Nelerdir?

Sarımsak bitkisinin insan vücuduna sağlağı faydaları uzman doktorlar her daim dile getirmektedir. Bunun dışında özellikle zayıflama konusunda da insanlara fayda sağlar.

Faydaları

Sarımsak başlı başına vitamin kaynağıdır. Bu besin kaynağının çayı da insan yaşamında oluşan sağlık olumsuzlukları için fayda sağlar. Bu faydalar arasında;

Zayıflama

Sarımsaktan elde edilecek olan çay, yavaş yavaş kilo vermeye yardımcı olacak diyet için harika bir tamamlayıcıdır. Vücudun fazla yağı çözmesini sağlayan mükemmel bir temizleyici şeklinde çalışır.  Ayrıca, metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olduğu da ortadadır. Sabahları bu çayın düzenli bir şekilde tüketilmesi yalnızca sağlığına dikkat etmeye yardımcı olmaz. Aynı zamanda kilo vermeye de destek sağlar. Garlic çayı olarak da birçok market, aktar ve online alışveriş sitesinde satılan bu içeceğin zayıflatan etkileri için düzenli kullanım şarttır. Hatta Angelina Jolie’de bu çayın düzenli şekilde tüketimi ile kilolarından kurtulmuştur. Kısa sürede kilo verdirir, evde kullanımı kolaydır, tarifi yani hazırlaması da oldukça basittir.

 • 1 adet hazır poşet çay
 • 1 su bardağı kaynar su

Poşet çay daha önceden kaynatılan ve sıcak durumda olan suyun içinde 10 dakika demlenir. Ardından poşet bardak içinden çıkartılmalıdır. Düzenli şekilde ger gün 2 defa içilmesi gerekir.

Diğer Faydaları

 • Sarımsak çayı da kalp sağlığını iyileştirmek için ekonomiktir. Ayrıca etkili bir yoldur. Kan dolaşımında uyarma sağlar,  zararlı kolesterol düzeyini azaltır, kan damarlarını genişletir ve aterosklerozu önlemeye yardımcı olur.
 • Bir fincan kadar sarımsak çayından birçok vitamin alınır. B1, A1, B2 ve C vitaminlerinin yanı sıra erken yaşlanmayı önlerken, göz ve cilde özen göstermeye yardımcı olan antioksidanları da vücuda alınır.
 • Bilindiği üzere sarımsak mükemmel düzeyde doğal antibiyotiktir. Özellikle rahatsızlık verem soğuk algınlıklarını önleyebilir. Farklı hastalıklardan kaçınmak için bağışıklık sistemini güçlendirecek anlamına gelir.
 • Aslında, Yunanistan askerlerinin enfeksiyonları iyileştirmek için savaşlardan sonra sarımsak çayı içtikleri bilinir. Yani görüldüğü gibi, eski zamanlarda sarımsak çayına atfedilen sözler çok sıra dışı değildir.

Çay Nasıl Demlenir?

 • 1 diş sarımsak
 • 200 ml yani 1 su bardağı içe suyu
 • Rende yardımı ile hazırlanan 3 gram zencefil
 • 1 yemek kaşığı yani 15 ml  limon suyu
 • 1 yemek kaşığı bal

Öncelikli bir bardak içme suyu kaynatılır. Sarımsak dişlerini çok küçük parçalara kesilir. Su kaynatıldıktan sonra rende edilen zencefil ile doğranmış sarımsak eklenir. En az 15 veya 20 dakika pişirilmesi uygun olacaktır. Bundan sonra ocak kapatılır ve 10 dakika daha demlenmesi adına bekletilir. İçerik süzülür ve sarımsağın pişirildiği su saklanmalıdır. Şimdi sadece bu lezzetli infüzyonu ya da sarımsaktan çayı tatlandırmak için bir yemek kaşığı doğal limon suyu ve bir çorba kaşığı bal eklemesini unutulmamalıdır. Sarımsak hoş olmayan kokusu hakkında endişelen kişiler boşu boşuna endişelenmektedir. Zencefil ve limon sayesinde koku tamamen yok olur. Bu nedenle bu harika çözümün tadını çıkarmak için geç kalmamak gerekir. Her sabah kişi açıldıktan hemen sonra aç karnına içmelidir.  Basit bir şifa reçetesi olan bu içecek günlük olarak tüketilmesi gereken antioksidanlar, vitaminler ve minerallerle doludur.

Tentür

 • Votka
 • Anason
 • Bal
 • Sarımsak

Votka sarımsak tentürü, iyileştirici sıvının tüm yararlı özelliklere sahip olması için, taze ve kaliteli hammaddelerden hazırlanmalıdır. Sebzeler küf varlığı olmadan büyük ve sulu, beyaz seçilmelidir. İthal sebzelerin çoğu kez nitratla işlendiği ve tıbbi bir ürünün hazırlanmasında uygun olmadığı için doğal koşullarda sarımsak yetiştirmek daha iyidir. Votka üzerinde tentürün sadece iyileştirici bir etkisi bulunur.  Depolama için, iyi bir kapak ile koyu cam bir cam kap seçilir. Kurucu tentürleri koymadan önce, kabı sterilize etmek oldukça önemlidir. Kabuğu soyun sarımsaklar direk olarak şişenin içine atılır. Büyük bir baş sarımsak karanfiline 400 ml votka dökülür. Sıkıca kapatılır, iki hafta boyunca karanlık ve serin bir yerde bekletilmelidir. Daha sonra sıvı filtrelenir ve buzdolabında saklanır.

Limon Sulu Çay

 • Soyulmuş ve dilimlenmiş 1-2 diş sarımsak,
 • Limon suyu
 • Tatlandırmak adına bal
 • 200 ml filtrelenmiş su

Sarımsak küçük bir tencereye koyulur, üzerine su eklenir ve iyice kaynatılır. Tüm faydalı olan özelliklerini bu kaynama esnasında suyun içine bırakır. Ateş üzerinde 10 dakika boyunca kalan içecek bekletilmeden alınır. Bu şekilde 5 dakika daha bekletilir ve süzgeçten geçirilerek süzülür. Bir bardak içine alınan içeceğin içine yarım limon suyu ile bal ilavesi de yapılması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı