Bitki Çayları

Sarımsak Çayı Nasıl Demlenir ve Kullanım Şekilleri

Sarımsak gibi sağlık açısından fayda sunan ürünlerin düzenli olarak beslenme içine alınması gerekir. Bu besin maddesinden yapılan çayın da düzenli içilmesi sağlıklıdır.

Sarımsak Çayı

Sarımsak yüzyıllar boyunca birçok hastalığı tedavi etmek için kullanılmıştır. Mükemmel bir antiseptik olarak kabul edilen çok sayıda vitamin ve eser elementler içerir ve iyileştirici özelliklere sahiptir. Sarımsak, bağışıklığı arttırmaya, kan damarlarını temizlemeye, soğuk algınlığına, virüslere vb. karşı korunmaya yardımcı olur. Farklı tada sahip aroması sayesinde tadı iyileştirmek adına yemeğe eklenir.  Sarımsağın tadı ve faydalarını uzun süre tartışmak mümkündür. Ekstra kilolara veda etmeyi hayal eden insanlar, sarımsakları oldukça yaygın olarak kullanır. Bu bitkinin temelinde kilo vermek için birçok yöntem uygulaması vardır. En popülerlerden biri sarımsak çayıdır. Tek başına isim zaten ilgi uyandırır. Hala mükemmel bir şekilde insan vücuduna fayda sağlar. Zayıflatan Angelina Jolie çayı olarak da bilinir. Özellikle diyet dönemlerinde düzenli şekilde içilmesi fayda sağlayacaktır.

Zayıflama

Sarımsak çok yararlı maddeler ve vitaminler vardır yalnız kendi içinde kalori yakmaz. Aşırı yemenden tasarruf etmeye olanak sağlamaz. Sarımsak, toksinleri vücuttan temizler ve iştahın azalmasına olanak sağlar. İştah normal ise, o zaman işe yaramayacaktır. Hatta bazen fast food, sandviç ve şekerleme şeklinde zararlı aperatiflerin tüketilmesini önlemek adına birçok kişi bu çayın tüketimini tercih eder. Bilim adamları, sarımsak metabolizmasını aktive etme, kolesterol miktarını azaltma ve kandaki glikozun işlenmesini teşvik etme olasılığı üzerine araştırmalar yürütmüştür. İçeriğinde var olan allisin ve dialil sülfat bileşimlerinde bulunan sarımsağın ürün ısıl işlemden geçmediği takdirde, kilo verme sürecini hızlandırabildiğini bulmuşlardır. Yani bu besin nefret edilen kilogramlara karşı mücadelede en büyük faydayı sağlamak için çay şeklinde ya da çiğ şekilde tüketilmelidir.

Çay Nasıl Demlenir?

 • 1 litre arıtılmış su
 • 3 ile 6 diş sarımsak (büyüklüğüne bağlı olarak adet değişir )
 • Limon

Ocak üzerinde kaynatılan suyun içine sarımsak ve bir limon suyu eklenir. 10 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Gün boyunca tüm çayı tüketilmelidir. Hem soğuk hem de sıcak olarak kullanılabilir. Çayı sıcak şekilde tüketmek isteyen kişiler ağızı yakmayacak şekilde ısıttıktan sonra ocaktan almalıdır. Limon çayı daha lezzetli yapmak adına 1 çay kaşığı bal eklemesi yapılabilir.

Kullanım Talimatları

 • Günde en az iki kez sarımsaklı çayın içilmesi gerekmektedir.
 • Kilo kaybının daha fazla yaşanması adına içine zencefil eklemesi de yapılabilir. Zencefil çayı alıp bitirdikten sonra, bu içeceği düzenli olarak hazırlamak önemlidir. Böylece vücudun tekrar tekrar çalışması için tavsiye edilir.
 • Ayrıca düzenli olarak küçük bir zencefil parçası eklenebilir. Zencefilin fazla eklenmesi tadının çok keskin hale gelmesine sebep olur.
 • Geceleri zencefil eklendiğinde çayı içmek tavsiye edilmez. Sonuçta zencefil canlandırıcı bir etkiye sahiptir.
 • Sonucu en doğru şekilde elde etmek için, bu mucize içeceğin gün içinde bitirilmesi ve düzenli bir şekilde tüketilmesi gerekir.
 • Özellikle yemeklerden önce tüketilmesi daha faydalı sonuçların elde edilmesine de olanak sağlar.

Zencefilli Tarifi

 • Litre su
 • Zencefil – 4 cm uzunluğunda bir parça
 • 3-4 diş sarımsak

Bir termos içine doğranmış zencefil ve sarımsak koyulur. Üzerine kaynar su dökülerek yaklaşık olarak 3 ile 4 saat ya da gece boyunca bu şekilde bekletilir. Tadı için bir dilim limon ve birkaç kaşık bal eklemesi de yapılabilir. Zencefilin tadından hoşlanan kişiler daha fazla ekleme yapabilir. Termos içinden süzgeç yardımı ile süzüldükten sonra tüketilir. Günde 100 ml sarımsaklı zencefil çayı almaya başlamak gerekmektedir.  Yavaş yavaş 200 ml’ye çıkarmakta mümkündür. Bu içecekte bulunan zencefil oldukça aktiftir, bu nedenle aşırı dozda baş ağrısı, baş dönmesi ve mide bulantısı sorunlarının yaşanmasına olanak sağlayabilir. Gün boyunca yemeklerden önce içilmesi gereken bir karışımdır. Bu içecek oldukça yoğun geldiyse bal ya da limon eklemesinin miktarı arttırılabilir. Bunun dışında içine az düzeyde su eklendiğinde de seyreltilme konusunda yardım alınır. Düzenli olarak tüketilmesi ve her gün taze şekilde demlenerek hazırlanması etkili kilo kaybı için önemlidir. Bu sayede metabolizmanın hızlanması ve sindirimin kolaylaşması da sağlanır.

Elma Çayı

 • Bir elma ince dilim şeklinde doğranır. Çaydanlık içine 2 diş sarımsak ile birlikte alınarak üzerine 1 çay kaşığı tarçın eklenir.
 • 1 su bardağı kaynar su döküldükten sonra 10 dakika kaynatılır ve süzülür.
 • Bu içecek ılık şekilde her gün yemeklerden önce tüketilmelidir.
 • Düzenli alımı kilo kaybının yanında sağlık açısından da fayda sağlar.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı