Bitki Çayları

Sarı Kantaron Çayı Tarifleri ve Demleme Şekli

Şifalı bitkiler arasında olan ve ruhsal hastalıkların tedavisinde oldukça etkili olan çayın yapım aşamaları ve demlenme şekli

Sarı Kantaron Çayı

 • 1 yemek kaşığı sarı kantaron
 • 1 su bardağı su

Son yıllarda insanların yaşamakta olduğu ruhsal sorunlarının tedavisinde etkili olan şifalı bitkilerden bir tanesi olmaktadır. Kaygı bozukluğu ya da depresyon gibi ruhsal sorunların tedavisine ek olarak daha hızlı iyileşmek için kullanabilirsiniz. Ülkemizde oldukça fazla yetişmektedir. Ayrıca şifalı bitkinin antiseptik özelliği olması ile de bilinmektedir. Bu sayede içen kişilerin vücutlarını mikroplara karşı koruması ile bilinmektedir. İltihap önleyici bir özelliği de olan bu çayın evde yapımı ve içimi de oldukça kolay olmaktadır. Her zaman için bu çayın etkili olması için klorsuz olan suyu kullanarak demlemeniz gerekiyor. Bunun için de hazır su kullanabilirsiniz. Ilık suyun içerisine koyun ve birkaç dakika kaynatın.

Sonra demlenmesi adına ağzı kapalı şekilde bekletin. Demini almış olacaktır. Süzmeli ve ağzınızın yanmayacak kadar ılık olduğu zaman için.

Limonlu Sarı Kantaron Çayı

 • 1 çorba kaşığı sarı kantaron
 • Yarım limon
 • 1 fincan su

Birçok hastalığın tedavisi için yardımcı olacak ve iyileşme sağlayacak olan bu çayın yapımı da oldukça kolay olmaktadır. Hücrelerin yenilenmesinde etkili olacağı gibi aynı zamanda da vücudunuzda oluşan yaraların daha hızlı geçmesini de sağlayacaktır. Metabolizması yavaş çalıştığı için sağlıklı bir şekilde kilo veremeyen kişilerin daha hızlı kilo vermelerinde de etkili olacaktır. Suyun içerisine küçük parçalara böldüğünüz limon konularak kısık ateşte ılık olması beklenmelidir. Sonra içerisine sarı kantaron konulmalı ve bir iki taşım sonrasında kapatmalısınız. Suyun demini tam olarak alabilmesi için ılık oluncaya kadar bekletin. Ilık olduğunda ise süzdükten sonra içebilirsiniz.

Ballı Sarı Kantaron Çayı

 • 1 yemek kaşığı sarı kantaron
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 fincan su

Yorgun hisseden kişilerin kendisini daha enerjik hissetmesinde etkili olacaktır. Özellikle de sigara ve alkol alımı sonrasında vücuttan toksinleri atmak konusunda sizler de bu çayı evinizde demleyerek içebilirsiniz. Kendisine has olan özel bir kokusu ve tadı bulunmaktadır. Eğer ki tatlı içmek istiyorsanız o halde şeker ya da tatlandırıcı koymamanız gerekmektedir. Çayın demlenmesinden sonra içerisine bal ilave ederek tatlandırmalısınız. Ilık suyun içerisine atacağınız sarı kantaron demini alıncaya kadar bekletmelisiniz. Sonrasında süzmeli ve içerisine organik olan baldan bir miktar konularak karıştırmalı ve içmelisiniz.

Kediotlu Sarı Kantaron Çayı

 • 1 tatlı kaşığı sarı kantaron
 • 1 çay kaşığı kediotu
 • 1 fincan su

Gece uyku sorunu yaşamakta olan kişilerin uyumadan bir saat kadar öncesinde kediotu ile yapacak oldukları çayı içmeleri sonucunda daha rahat ve sakin bir uyku uyumaları da söz konusu olacaktır. Bu çayın demlenmesi için aktardan satına alacağınız ve çayı demlerken kullanacak olduğunuz otların kuru olması gerekmektedir. Kaynamış suyun içerisine ilk olarak kediotu ve ardından sarı kantaron konulmalıdır. Demlenmesi için kabın ağzı kapalı bir şekilde su ılık oluncaya kadar beklenmelidir. Daha sonradan ise süzdükten sonra ağzınızı yakmayacak kadar ılık olması ile birlikte içilmelidir. Ayrıca bu çay kadınların adet bozukluğu yaşaması durumunda hormonlarını düzenleyecek olan bir çay olmaktadır.

Ihlamurlu Sarı Kantaron Çayı

 • 1 yemek kaşığı sarı kantaron
 • 1 yemek kaşığı ıhlamur
 • 1 çay kaşığı bal
 • 2 su bardağı su

Grip ya da soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar yaşamakta olan hastaların bağışıklık sistemlerini güçlendirme konusunda etkili olan bu çayı içmeleri önerilmektedir. Bu çayın ayrıca baş ağrısı ya da boğaz ağrısı yaşamakta olanların da ağrı kesici özelliği sayesinde hızla ağrılarını dindirme etkisi olduğu bilinmelidir. Tatlı seven kişilerin çayın özelliğini kaybetmemesi için şeker ya da kimyasal olarak üretilen herhangi bir tatlandırıcı yerine her zaman bal ilave ederek tatlandırmaları tavsiye edilmektedir. Çayı demlerken suyun içerisine ilk olarak ıhlamur atılarak kaynaması beklenmeli ve sonrasında ise içerisine sarı kantaron konularak birkaç taşım kaynatın. Ardından demini am olarak alması için bir süre beklenmeli ve demlendikten sonra ise süzmelisiniz. İçerisine bal ilave ederek içiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı