Bitki Çayları

Sakinleştirme Özelliğine Sahip Bitki Çayları Nasıl Hazırlanır?

Sakinleştirme özelliği bulunan çaylar dozajında ve tariflerinde belirtilen kurallara göre hazırlanmalıdır. Düzenli şekilde tüketimleri faydalı ve etkili olarak vücutta çalışır.

Sakinleştirici Bitkisel Çaylar

Her gün farklı açılardan zihinsel, bedensel ve duygusal yapılara gelen baskılar özellikle stresi yanında getirir. Özellikle anksiyete ve stres ile başa çıkmak oldukça zordur. Onlarla başa çıkabilmek için ilaca başvurmak, yan etki riskine girmeyi sağlar. Aslında anksiyete ilaçları ölüm oranını % 36 artırır. Bu yüzden insanlar daha güvenli ve doğal bir çözümler aramaktadır. Sakinleştirme özelliği bulunan çaylar bu konuda fayda sağlar.

Nane Çayı

Doğal ilaçlar listesinde ilk sırada yer alır. Bu aromatik çay, stresi azaltmak için iyi çalışır ve sizi endişeden kurtarır. Nane içerdiği mentol doğal bir kas gevşeticidir. Stresli ya da endişeli durumlarda, çok gergin ve huzursuz hissedilir. Nane çayı içmek genel olarak sakin olmaya yardımcı olacaktır. Nane çayın rahatlatıcı etkisi ve kafein eksikliği nedeniyle, yatmadan önce içilmesi için harikalar yaratır. Ayrıca çılgınca bir günün ardından ihtiyaç olan huzurlu bir uykuya sahip olmaya yardımcı olacaktır. Nane çayı stres ve anksiyeteyi azaltmaya yardımcı olabilir, ancak hamile kadınlar onu içmekten kaçınmalıdır. Bunun nedeni, düşük yapma riskini artırabilir. Çay yapmak için hem kuru hem de taze nane yaprakları kullanabilirsiniz.

 • 8 gram kuru nane ya da taze yaprakları
 • 1 su bardağı kaynar su

8 gram yani 1 çorba kaşığı nanenin üzerine kaynar su eklenir.  3 ile 4 dakika beklemeye bırakılmalıdır. Taze yapraklar için, kaynayan yaprakları kaynar suda eklemek gerekir. 2 dakika kaynatmaya bırakılır ve içmeden önce süzülür. Bebekler üzerinde kullanılmaması gerekir.

Papatya Çayı

Bazen aşırı stres ve kaygı uykusuzluğa neden olabilir. Papatya çayı sadece stres ve anksiyeteyi azaltmaz, aynı zamanda uykusuzluğun tedavisi konusunda da yardımcı olur. Tıpkı nane çayı gibi, papatya çayı da kasları gevşetmede ve sinirliliklerini azaltmada büyük yarar sağlar.

 • 2 su bardağı kaynar su
 • 3 yemek kaşığı papatya kurusu

Papatya kurularının üzerine kaynar su eklenir ve 4 dakika süresinde demlenmesi için ağız kısmı kapalı şekilde bekletilir. Ardından süzülerek günde 2 defa içilir. Taze papatya için kaynayan suyun içine papatya kuruları eklenir ve 3 dakika boyunca kaynatıldıktan sonra süzülür.

Limon Balm Çayı

Limon balsamı nane ailesine ait sakin bir bitkidir. Limonun hafif tadıyla doğal bir nane aroması vardır. Kortizol adı verilen stres hormonunu azalmasını sağlar  ve uyuşukluğa neden olmadan vücudu rahatlatma konusunda çalışır. Ayrıca ruh halini yükseltmeye destek olur.

 • 1 su bardağı kaynar su için kurutulmuş limonlu balmumu yaprakları veya 2 yemek kaşığı taze limon balsamı yaprağı kullanılmalıdır.
 • İçmeden önce süzülerek içilir.
 • Bebekleri ama 1 yaş üstündekileri sakinleştirme konusunda da etkilidir.

Yeşil Çay

Yeşil çayda var olan polifenol, anksiyete ve stresle mücadele konusunda yardımcı olur. Yeşil çay çok miktarda kafein içerir. Kişiyi uykusuz hissetmeden uyarmaya devam edecek şekilde doğada adaptojeniktir.

 • 1 bardak su
 • Yarım yemek kaşığı yeşil çay

1 bardak suya yarım çorba kaşığı toz yaprak eklenir. Yapraklar dibe inene kadar kaynatılır ve içmeden önce süzülür. Günde en fazla 3 bardak içilmesi gerekir.

Gül ve Çarkıfelek Çiçeği

Sayısız faydalarının yanı sıra ek olarak gül çayı da stres ve kaygıyı gidermeyi destekler. Bu işlemi zihni gevşeterek yapar, böylece yatağa gitmeden önce gül çayı içmek için mükemmel bir çözüm seçeneğidir. Sakinleştirici etkisi iyi uyumaya yardımcı olur.

 • Gül çayı, kurutulmuş gül yaprakları veya taze olanlar ile yapılabilir.
 • Kaynar suya gül yaprakları eklenmelidir.
 • Taze gül yaprakları kullanılacaksa kaynar suya eklemeden önce iyice yıkanmalıdır. Sıcaklık azaltılır ve yapraklar koyu renge dönene 5-10 dakika boyunca kaynatılır.

Meditasyondan sonra içildiği zaman özellikle daha fazla stres azaltma konusunda destek sağlar. Ayrıca düzenli şekilde egzersiz ile birlikte de kullanılmalıdır.

Çarkıfelek Çiçeği

Çarkıfelek çiçeğinden hazırlanan içecek stres ve anksiyete için başka bir harika doğal ilaçtır. Bu, anti-anksiyete faydaları olan tutku çiçeği içerdiği flavon chrysinden kaynaklı ortaya çıkmaktadır. Bu çiçekten elde edilen çay huzurlu bir uykuya dalmayı olanak sağlar. Güvenli olan içecek diğer yatıştırıcılarla etkileşime girdiğinde olumsuz etkiye neden olmaz. Sakinleştirici ilaçları kullanan kişiler bu çayı rahatlıkla tüketebilir. 6 aydan küçük bebekleri sakinleştirmek adına kesinlikle kullanılmaz. Hamile ve emziren kadınlarda çayı tüketmemelidir.

 • 1 bardak su
 • 1 yemek kaşığı kurumuş çarkıfelek çiçeği

İki malzeme birbirine karıştırıldıktan sonra 10 dakika demlenmesi için beklenir ve süzülerek tüketilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı