Zayıflama Çayı

Sabah Aç Karnına Yeşil Çay İçmek Zayıflatır Mı?

Yeşil çay içerisinde bulunan kateşin maddesi sayesinde yağ yakıcı özelliğe sahiptir. Kolesterol, kalp damar hastalıkları ve obezite gibi rahatsızlıkları olanlar için oldukça faydalıdır.

Yeşil Çayın Faydaları


Yeşil Çay

Yeşil çay içerisinde bulunan yoğun antioksidan sayesinde vücudu çeşitli rahatsızlıklardan koruduğu gibi kolesterolü düşürerek yağ yakımına yardımcı olur. Kilo vermeye olan etkileri incelendiğinde obezitenin önüne geçilmesinde oldukça faydalı olan yeşil çay aynı zamanda yoğun miktarda kateşin maddesi içermektedir. Kateşin maddesi ise yeni kan hücrelerinin artışını düzenleyerek kontrolsüzce çoğalan hücrelerin ve damar yollarının önüne geçmeyi sağlamaktadır. Bu özellik sayesinde kanser hastalarının şifa kaynağı olmaktadır.

Cildin yaşlanmasını erteleyerek daha lekesiz ve daha canlı bir cilt tonu elde etmeyi sağlayan yeşil çay aynı zamanda güneşten gelen zararlı ışınlara karşı da yüksek koruma sağlamaktadır. Diyabet hastaları tarafından da kullanılabilen yeşil çay diyabetin zararlı etkilerini ortadan kaldıramasa da bu etkileri yavaşlatarak azalmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle hepatit rahatsızlıklarda olan faydaları etkileri ile karaciğer sorunu olan kişiler tarafından da tercih edilmektedir.

Kalp ve damar hastalığı olan kişilerde de tercih edilebilen yeşil çay sayesinde kalp krizi ve damar sertleşmesi gibi rahatsızlıkların önüne geçilebilmektedir. Antibakteriyel etkisinden dolayı yeşil çay kullanmaya başladıktan kısa bir süre sonra ağız içerisinde biriken bakterilerde ortadan kaldırılabilmektedir.

Vücudu rahatlatan bu çay aynı zamanda mide ve sindirim sistemlerini düzenleme görevini de yerine getirmektedir.

Yeşil Çayın Kullanımı

Japonya ve Çin gibi ülkelerde hem üretimi hem de tüketimine oldukça sık rastlanan yeşil çay günde 6-7 bardak tüketilmesi halinde vücuda olan etkileri kısa sürede ortaya çıkacak bir içecek olmaktadır. Günlük su ihtiyacının büyük bir bölümünün karşılanmasında kullanılabilecek çaylardan olan yeşil çay sade bir şekilde tüketilmesi gerekir. İçerisine atılacak olan tatlandırıcılar ya da diğer bitkisel ürünler yeşil çayın etkilerini engelleyebileceği gibi farklı reaksiyonlara da neden olarak zararlı hale gelebilmektedir.

Yeşil çay hazırlanırken dikkat edilmesi gerekenler;

 • Yeşil çay günlük ve taze olarak hazırlanmalıdır.
 • Her bir fincan için 1 çay kaşığı yeşil çay kullanmak yeterlidir. Fazla oranda yeşil çay koyulması halinde çay daha yoğun bir tada ve etkiye sahip olacaktır. Yoğunluğu fazla olan yeşil çay tüketilmesi ise kalp hastalarında, hamilelerde ve tansiyon rahatsızlığı olan kişilerde çeşitli zararlara neden olabilmektedir. Bu yüzden miktarına dikkat edilerek hazırlanması şarttır.
 • Kaynayan suyun altı kapatılarak üzerine yeşil çay eklenmesi gerekir. Demleme yerine kaynamakta olan suyun üzerine yeşil çay atarak kaynamaya devam etmesi zararlıdır.
 • Kireçsiz su ile seramik demlikte demlenmesi daha iyi bir sonuç verecektir.

Çocuklarda şekerli içeceklerin tüketilmesi yerine günlük olarak 3-4 fincan yeşil çay tüketimi yapabilmektedirler. Özellikle obezite eğilimi olan yetişkinlerde ve çocuklarda yeşil çay tüketilmesi gereken bir gıda olmaktadır. Yetişkinlerde alkol kullanımından sonra yeşil çay tüketilmesi sağlık açısından zararlıdır.

Yeşil çay sabahları tüketildiğinde bütün gün vücudun daha rahat bir şekilde hareket edebilmesine yardımcı olacaktır. Sabahları vücudun dinçleşmesini sağladığı için gün içinde aktif bir şekilde hareket edebilmeyi sağlayan yeşil çay aç karnına tüketilmelidir. Ayrıca akşamları tüketilen yeşil çay gece boyu vücudun yorgunluğunu alacaktır. Uykuya dalma sorunu olan kişilerin uyumasına da yardımcıdır.

Ballı Yeşil Çay

 • Bir fincan su
 • Bir çay kaşığı yeşil çay
 • 1 çay kaşığı bal

Bir fincan su kaynatılır. Kaynamış olan suyun içerisine yeşil çay eklenir ve demlenmeye bırakılır. 10 dakika kadar demlenen yeşil çay süzülür ve içerisine bal eklenerek tüketilir. Gece yatmadan önce uykunun gelmesini sağlayan bu karışım düzenli bir şekilde tüketildiğinde faydalarını gösterecektir.

Zencefilli Limonlu Yeşil Çay

 • 2 yemek kaşığı yeşil çay
 • Bir su bardağı su
 • Yarım limonun suyu
 • 1 çay kaşığı kadar rendelenmiş taze zencefil

Porselen demlikte suyu kaynatın. Kaynamaya başlayan suyun içerisine zencefilleri ve yeşil çayı atarak 3 dakika daha kaynatın. Daha sonra altını kapatarak dinlenmeye bırakın. 10 dakika dinlendikten sonra çayı süzün ve limon suyunu ilave edin. Sabah aç karnına tüketin ve yarım saat sonra kahvaltı yapın. Düzenli kullanım sonrası büyük oranda yağ yakımı yapacaktır.

Naneli Yeşil Çay

 • 1 su bardağı su
 • 1 yemek kaşığı nane
 • 2 yemek kaşığı yeşil çay
 • 1 yemek kaşığı bal

Suyu kaynaması için ocağa koyun. Kaynamaya başlayınca üzerine naneyi ve yeşil çayı ekleyerek 2 dakika daha kaynatın. Daha sonra ocaktan alın ve 10 dakika kadar dinlendirin. 10 dakikanın sonunda süzün ve içerisine balı ekleyin. Sabahları açken içildiğinde kısa sürede zayıflamaya yardımcı olacaktır. 1 ay boyunca düzenli bir şekilde tüketilmelidir.

Yeşil Çay

 • Bir bardak su
 • 1 tatlı kaşığı kadar yeşil çay

Su kaynayıncaya kadar ocakta tutulur. Kaynadıktan sonra ocaktan alınır ve üzerine yeşil çay eklenerek 10-15 dakika dinlendirilir. Her gün sabah aç karnına ve yemeklerden yarım saat önce tüketilirse zayıflamaya yardımcı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı