Bitki Çayları

Roybos Çayının Faydaları, Zararları ve Demleme Şekilleri

Roybos çayı özellikle sağlık açısından oldukça önemli etkilerin vücuda katılmasına olanak sağlar. Bu etkiler sayesinde zayıflama sürecide daha hızlı ilerler.

Roybos Çayı

Bir bardak Roybos çayı bir insanın günlük olarak C vitamini ihtiyacının yarısını karşılamak için yeterlidir. Roybos çayı çok fazla demir içerdiğinden bir bardak bu vücut elemanının büyük bir miktarını sağladığı kesindir. Özellikle et yemeyen vejeteryanlar için iyi bir seçenektir. Çünkü demir eksikliği anemilerinin eksikliğine yol açabilir. Vücut tarafından ihtiyaç duyulan başka bir kimyasal element içerir. Yani bakır insan vücudu üzerinde çok yüksek bir etkiye sahiptir. Bakır protein değişimini ve sinir uçlarının restorasyonunu destekler. Bu çayda bu konuda insanlara faydalı olmaktadır. Rooıbos olarak adlandırılan bitki çayı ülkemizde roybos olarak isimlendirilmiştir. Özellikle Gano Excel firması tarafından satışa sunulur. Klasik, vanilya ve diğer çeşitleri bulunur. Ayrıca kemik büyümesine yardımcı olan, dişleri güzel ve güçlü tutmaya destek sağlayan kalsiyum içerir. Bu çayda bulunan alfa hidroksi asit ve çinko cildi büyük ölçüde etkiler. Öte yandan gnc roybos oksalik asit içermez ve böbrek taşı oluşumu olan insanlar tarafından da içilebilir. Çay, anti-enflamatuar etkiyen flavonoidler açısından zengin bir içeriğe sahiptir. İçerdiği tüm kimyasal elementler iyi metabolizma için son derece önemlidir.

Anti-inflamatuar Ajan

Rooıbos güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Aspartat ve noctophagin aktif maddeleri güçlü polifenol antioksidanlardır. Vücudu stabilize etmek için sağlıklı hücrelere saldıran serbest radikallerle ve kararsız hücrelerle savaşmasına yardım eder. Böylece hastalık ve inflamatuar süreçlerde olumluluk sağlayacaktı.

Hipertansiyon

Rooibos çayı kan basıncını normalize etmenin bir seçeneğidir. Engelsiz dolaşan dolaşımı sağlayan damar genişletici bir etkiye sahiptir. Bu ciddi kardiyovasküler hastalıkları ve komplikasyonları önler.

Solunum Sistemi

Akciğerlere giden hava akımını artırarak bronşları genişletir. Özellikle üst ile alt solunum yollarının viral ve bakteriyel enfeksiyonları için nefes almayı kolaylaştırır.

Saçlar

Mineraller, çinko, kalsiyum, bakır ve potasyum sayesinde saçlar sağlığına kavuşur. Kolay ve güçlü şekilde uzama sağlar. Saç kaybını azaltır, saçı güçlendirir ve yırtılmaya karşı korur.

Kan Dolaşımı

Rooibos çayı, kan damarlarını büyütme ve kan basıncını azaltma yeteneği nedeniyle insanları kalp krizi veya felçten korur. Ayrıca, antioksidanlar inflamasyonu bastırır ve kardiyovasküler sistemin dejeneratif hastalıklarına karşı korur.

Diğer Faydaları

 • Kas dokusunda glukoz alımını ve pankreastan insülinin sekresyonunu uyarmak suretiyle glukoz toleransını arttırır. Diyabetle savaşmaya yardımcı olur
 • Roybos çay sadece profilaksi için değil, ayrıca karaciğer hastalıklarının tedavisinde bir yardımcı olarak da önerilebilir.
 • Solunum hastalıkları için terapötik bir potansiyel vardır
 • Yaşlanma sürecini yavaşlatmaya destek sağlar.
 • Saman nezlesi, astım ve egzama gibi alerjiler üzerinde yararlı etkileri vardır.
 • Süt alerjisi olan bebeklerde sıklıkla kullanılır.
 • Sinirlilik ve hassasiyet, sinir gerginliği, uyku bozuklukları, uykusuzluk, baş ağrısı, yüksek tansiyon, inme ve kalp krizine karşı koruyan insanlar için şiddetle tavsiye edilir
 • . Antidepresan olarak hareket eden merkezi sinir sistemi üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir.
 • Anti-spazmodik özelliklere sahiptir.
 • Bebeklerde bile mide ağrılarını ve kolik ağrılarını ortadan kaldırır. Ayrıca mide bulantısı, kusma, mide ekşimesi, ülser ve kabızlık gibi sindirim sistemi sorunları ile yardımcı olur.
 • Hamilelikte kullanımı uzman doktor tarafından belirlenmelidir.

Zayıflama

Roybos kilo kaybı için iyi bir ek takviye sağlar.  Bu aslında kilo kaybı için çok etkili bir çaydır. Kalori içermez ve içeriğinde gerekli miktarda vücut sıvısı vardır. Mineral dengesini ve yüksek toniki destekler. Metabolizmayı geliştirir, metabolizmayı güçlendirir. Hızlı şekilde çalışmasını sağladığı için kilo kaybı kolaylaşır.

Zararları

Kullanılacak olan çay önerilen dozu aşılmadığı sürece zararları ortaya çıkmaz. Ayrıca kişisel reaksiyon meydana geldiğinde kullanımı kesilmelidir. 

Nasıl Demlenir?

 • 1 çay kaşığı bitki kurusu
 • 200 ile 250 ml içme suyu

Kaynar suya bir çay kaşığı kuru rooibos çayı koymak gerekir. 5 dakika kadar bekletildikten sonra süzülerek tüketilebilir. Kullanılan çay yapraklarını atmak adına acele edilmemelidir. Tekrardan bir defa daha demleme yapılabilir. Tekrarlanan demleme ile içeceğin tadı ilk defadan biraz daha az doymuş olacaktır. Ama daha az su döküldüğünde aynı tat yakalanır. Rooibos da birkaç kez demlenebilir. İnfüzyondan sonra çay şeker içeriğinden dolayı hoş bir aroma ve tatlı tada sahip koyu kırmızı bir renk kazanır. Her iki rooibosun da çok yoğun bir tadı vardır.

Roybos çayı hem sıcak hem de soğuk tüketilir. Şeker, bal, süt veya limon gibi çeşitli tatlandırıcılar da eklenebilir. Ayrıca tatlı meyve suları ile karıştırılarak harika kokteyller hazırlamakta mümkündür. Bazı insanlar çeşitli soslar, çorbalar ve hamur işleri hazırlamak için bu içeceği kullanır. Önemli olan düzenli şekilde kullanarak faydalarından yararlanmaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı