Bitki ÇaylarıRezene Çayı

Rezene Tohumu Çayı Nasıl Yapılır?

Rezenenin tohumlarından yapılacak olan çayın doğru şekilde demlenmesi ile kısa sürede sağlık açısından birçok fayda elde etmek mümkün hale gelecektir.

Rezene Tohumu Faydaları

Rezene tohumu sadece tıbbi hammadde olarak kullanılmaz, pişirme esnasında baharat olarak kullanılan bir bitkidir. Bu tohumun tıbbi özellikleri hepatit, tüberküloz ve bronşiyal astım tedavisinde kullanılır. 

Rezene tohumları ile yapılan çayın faydaları arasında;

 • Sindirimi artırır.
 • Bağırsak koliğini ortadan kaldırır. Bu sayede yeni doğan çocuklara rezenin tohumları ile hazırlanan çay uzmanlar tarafından önerilir.
 • Tüm gastrointestinal sistemin çalışmaları üstünde yararlı bir etkiye sahiptir.
 • Tahrişi ortadan kaldırır, anti-inflamatuar özellikleri bulunur.
 • Metabolik süreçleri normal hale getirir bu yüzden genellikle kilo verme ve bedeni geliştirme programları içine alınır.
 • Bağırsak mikroflorasını geri yükler.
 • Bağışıklık sistemini güçlenmesine olanak sağlar.
 • Diüretik etkisi vardır.
 • Balgam söktürücü özellikleri bulunur

Tohumdan Çay Nasıl Demlenir?

Yeni Doğanlar İçin

Eczanelerde ve büyük süpermarketlerdeki çocuklar için bu çayın tohumun hazır olanları satılır. Hoş tadı, çocuklar için idealdir. Demlenmesi oldukça kolaydır ve çocukta bir karın ağrısı konusunda çok etkilidir. Yeni doğan bebeklerde çayın demlenmesi ve dozajının ayarlanması konusunda mutlaka uzman hekim görüşür alınmalıdır.

Klasik Demleme

 •  1 çay kaşığı rezenin tohumları
 • 1 su bardağı kaynar su

Bir çay kaşığı rezenenin tohumları bir bardak kaynar suya dökülür ve10 dakika bekletildikten sonra süzülür. Bu çay bir marketten de satın alınabilir. Bu yüzden demlemesi oldukça kolaydır. İnsanlar bu sayede gittikleri her yere kolaylıkla götürebilir.

Gözler İçin Çay

Bitkiden elde edilen içecek gözler için bir losyon olarak kullanılabilir.

Klasik demleme usulü ile çay demlenir ve soğutulması için kenarda bekletilir. Gözlerin üzerine ılıyan çayı ıslatılmış bir pamuklu çubuk sürmek gerekir. Soğudukça, tamponun tekrar çayın içine daldırıp tekrar göze uygulanabilir. Bu tarif gözlerin iltihaplanması ve konjonktivit için faydalıdır.

Ballı

 • 2 tatlı kaşığı rezenenin tohumu
 • 2su bardağı su
 • 1 tatlı kaşığı bal

Bu tohumlar çok sağlıklı ve uçucu ve yüksek derecede besleyici yağlara sahiptir. İki kaşık tohumu, iyi miktarda rezene uçucu yağ üretecektir.  Zamandan tasarruf etmek için önceden ölçülen çay poşetlerini de satın alınabilir. Kaynar su tohumların üzerine dökülür ve ardından bal eklenir. 10 dakika boyunca bekletilmesi gerekir. Bekleme süresinde tohumun yararlı etkileri ortaya çıkar. Balın erimesi için karıştırılmalıdır. Gün içinde sabah ve akşam yemeğinden önce içilir. Düzenli şekilde tüketilmesi sağlık bakımından oldukça yararlı etkiler sunar.

Kaynatarak

Ocağı orta ile yüksek ısıya çevirip, üzerine tencere koyup, içine 2 bardak su eklenmesi gerekir. Suyu buharı yükselene kadar kaynatmak gerekir. En fazla 3 dakika kaynatınca ocağın altı kapatılır. Rezene tohumlarını eklenir ve 10 dakika boyunca bir zamanlayıcı ayarlanarak kaynatılır. Suyu hızlı bir kaynamaya getirmenin, işlemi daha hızlı yapacağı, ancak yüksek sıcaklığın rezene içindeki uçucu yağları da tahrip edeceğine dikkat etmek önemlidir. Bu nedenle hazırlanan rezene çayının yüksek kalitede olmasını sağlamak için sıcaklığı düşük tutmak gerekir ve bu yararlı olacaktır. Yaklaşık 10 dakika bekletildikten sonra tohumlar suyun içinden süzülür. Çaya daha güçlü bir rezene tadı vermek istenirse çayı yaprakları (yaprak) veya kökleri ile kullanmak gerekir. Rezenenin kökleri ve yaprakları, tohumlara kıyasla daha kaba bir yapıya sahiptirler. Bundan kaynaklı olarak demleme işlemleri daha fazla zaman alabilir. Emzirme döneminde sapları ve yaprakları ile demlemek daha faydalı olacaktır. Bunun dışında;

1 ile 3 çay kaşığı rezene tohumu bir su bardağı içine koyulur ve üstünde kaynar su eklenir. Yaklaşık 10 dakika bekletin, daha sonra tohumları çaydan süzülerek tadını çıkartılarak içilmelidir. Taze ezilmiş rezene tohumu tercih edilmelidir. Günde üç kez rezene çayı içmek gerekir.

Emzirme Güçlendirmek

Bunun için harika bir içecek anne adayına destek sağlar.

 • Bir kahve değirmeni veya karıştırıcıda anason, rezene ve çemen tohumu öğütülür, eşit oranlarda öğütülmesi gerekir.
 • Elde edilen karışımın 1 çorba kaşığı kaynar su ile (250 ml) demlenmeye tabi tutulur ve yarım saat boyunca bu suyun içinde bekletilir.
 • Sonra emzirmeye başlamadan önce yarım saat önce günde 2 kez filtrelenmiş olan içecek içilmelidir.
 • Bebeklerde alerjik reaksiyonun ortaya çıkarsa ve bu fark edilirse içecek tüketimi kesinlikle bırakılmalıdır.
 • Düzenli şekilde her gün içildiğinde ve taze bir şekilde hazırlandığında anne sütünün artması konusunda destek sağlar. Ayrıca hem annenin hem de bebeğin sakinleşmesine de olanak sağlamaktadır.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı