Bitki ÇaylarıRezene Çayı

Rezene Çayının Meydana Getirdiği Yan Etkiler Arasında Neler Vardır?

Rezene çayının düzenli kullanımı meydana getirdiği faydalı etkilerin yanı sıra dozajın aşılması halinde belli başlı yan etkilerin ortaya çıkma riski vardır.

Rezene ve Yan Etkileri

Rezeneden yapılacak olan çay gaz sorunları, kilo, sindirim sistemi, ishal ve kan basıncından kaynaklı ortaya çıkan tansiyonu ortadan kaldırmaya destek sağlar. Özellikle fazla kiloları giderir. Bu içecek diğer bileşenlerin eklenmesi gerekmeden geleneksel yöntemlerle hazırlanan çoğu kişi için oldukça güvenlidir. Diğer otlar gibi, rezenenin de ılımlı şekilde tüketilmesi gerekir. Aşırı doz alımı ishal, bağırsak bozukluklarına ve alerjik döküntülere yol açabilir. Bu gibi durumlardan kaçınmak için aşamalı olarak kullanmaya başlanması tavsiye edilir. Vücudun bu otu nasıl tolere ettiği de önemlidir. Kadınlar tırnakların ve kırılgan saçların zayıflaması şeklinde yan etkilere sahiptir. Hamile ve emziren anneler bitkinin meyvelerini büyük miktarlarda tüketmesi tavsiye edilmez. Bu durum epilepsi veya herhangi bir formun kardiyolojik hastalıkları için geçerlidir.

Yan Etkiler

Rezeneden yapılacak olan çayın tüketimi dozajında olduğu sürece güvenlidir. Düzenli olarak alınmıyorsa herhangi bir yan etkisi olmayabilir. Rezene kullanımı ile bildirilen nadir yan etkiler arasında;

  • Prematüre meme gelişimi
  • Deri döküntüleri ve kaşıntı ile karakterize alerjik reaksiyon
  • Güneş ışığına karşı cilt hassasiyetini artırması
  • Rezene çayı güneş yanığının şansını arttırır.

Bu tarz yan etkiler rezene yağı ile daha fazla bildirilmiştir. Nadir de olsa bazı insanlarda halüsinasyon ve nöbetlere neden olan rezene yağından farklı olarak, rezene tohum çayı bu yan etkilere neden olmaz çünkü daha az miktarda aktif uçucu yağ içermektedir.

Rezene Alerjisi

Kereviz, havuç ve şeftali duyarlılığı olan insanlarda rezene tohumu alerjisi olabilir. Rezene tohumu alerjisinin belirtileri arasında;

  • Ağız boşluğunda kaşıntı sorunu
  • Deri döküntüleri yaşanması
  • Kaşıntılı deri döküntüleri meydana gelmesi
  • Ağız boşluğunda karıncalanma hissinin oluşması
  • Dil, dudak ve boğazın şişme oluşması

Gebelik

Geleneksel olarak rezenenin tohumları, mide bulantısı, hazımsızlık ve iştahsızlık, karın ağrısı ve baş dönmesi gibi gebeliğin semptomlarını tedavi etmek için kullanılır. Rezene tohumları bu koşulların hepsinde yararlı ve etkili bulunmuştur. Düşük dozda alındığı zaman rezene tohumları hamilelikte güvenli kabul edilir. Ancak, asla yüksek dozda veya ekstrakt şeklinde tüketilmemelidir. Bu içecek ağrı ve krampları azaltarak menstruasyonu iyileştirmektir. Bundan dolayı yüksek dozda, bir emmenagog olarak davranabilir ve kanamaya neden olabilir. Bunun yanı sıra tohumlar kanamayı teşvik etmede ve adetleri uyarmada etkisi çok önemsizdir. Sadece içecek yüksek dozda alındığı zaman kanama konusunda sorunlar gerçekleşir. Etkisi hafif olmasına rağmen hamile olan kadınların bu tohumların yan etkileri nedeniyle fazla düzeyde tohumlarını yutmaktan kaçınması gerekir. Ayrıca doğal olmayan herhangi bir formda bitkinin özü, yağı ve ayın kullanımını da önlemelidir. Aynı şey gebe kalmayı planlayan kadınlar için de  bu durumda geçerlidir. Alkol ve rezenenin tohumlarının yağı kullanılarak hazırlanan özleri, hamile iken veya hamile kalmaya çalışırken bu bileşiklerin güvenliği bilinmediğinden asla kullanılmamalıdır. Ayrıca, bu rezene formları geleneksel olarak kullanılmamaktadır.  

Emzirme

Bu süreçte anneler tarafından tüketmek için güvenli olması muhtemeldir. Emziren annelerde dozajında kullanım yapıldığı sürece sütün artması konusunda fayda sağlar. Dozajın dışına çıkılması sorun  yaratmasına neden olacağından dolayı kesinlikle kullanılmamalıdır.

İlaçlarla Etkileşim

Bu çayın tüketimi bazı ilaçlar ile birlikte kullanıldığı zaman sorun yaratabilir. Özellikle metabolizma çalışma konusunda sorunlara yol açar. Bu duruma siprofloksasin ile florokinolon tarzında olan ilaçlar dâhildir. Etkileşim sorunundan kaçınmak adına bu tarz ilaçları çayını tüketiminden en azından iki saat önceden almak gerekir. Özelliklede çayın tüketimi konusunda uzman doktora haber verilmesi gereklidir.

Endokrin Sistemi Sorunu

Endokrin sistemi ile alakalı sorunları meydana getirdiği düşünülen bu bitkiler fitoöstrojenler de içermektedir. Bundan dolayı endokrin sistemi ile ilgili herhangi bir rahatsızlıktan muzdarip olan kişiler rezene kullanımından kesinlikle kaçınması gerekir.

Bebeklerde Güvenlik

Bebek için bu çayın tüketimine başlamadan önce mutlaka uzman doktor görüşü alınması gerekir.

 Dozajı

Aşağıda önerilen dozlar alınması gereken olanlardır;

Tozlanmış Rezene Tohumu Dozu

Çocuklar

Kg vücut ağırlığı başına 51 ile 100 mg

Yetişkinler

3 ile 6 gram (optimum doz: 3 gram)

Hamile Kadın

1 ile 2 gram

Yaşlılar

2 ile 3 gram

Maksimum Doz

Günlük 18 gram ( bölünmüş dozlarda alınması gerekir. )  

Dozlar:  Günlük 2 ile 3 Doz

Tüketmek için en iyi zaman dilimi:  Yemekten sonra

 Çayın dozajında kullanılması genel sağlık açısından önemlidir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı