Bitki ÇaylarıRezene Çayı

Rezene Çayının Faydaları Nelerdir, Nasıl Demlenir?

Rezene tohumları ve sebzesi çok eski dönemlerden günümüze kadar sağlık konusunda birçok alanda kullanılmıştır. Düzenli şekilde kullanım genel sağlık için gerekir.

Rezene Çayı Faydaları

Rezene sebzesi ve tohumları eski Yunan dönemlerinde beri  tıbbi anlamda ve mutfakta baharat olarak kullanılmaktadır. Zayıf sindirim sorunları, geğirme, gaz ve şişkinlik sıkıntıları yaşayanlar için, ağır bir yemekten sonra basit şekilde hazırlanacak olan bir bardak rezenenin çayı etkili ilaç olurr. Rezene ayriyeten nefesin kötü kokusunu azaltır ve ağız içinde anti bakteriyel olarak davranır.

Faydaları

 • Mide ekşimesi yardımcı olur; bebeklerde, çocuklarda ve yetişkinlerde mide ekşimesi, bağırsak gazı, şişkinlik, iştah kaybı ve kolik dâhil olmak üzere çeşitli sindirim sorunları için uzun yıllardır kullanılır. Bu sorunlar için düzenli kullanım şarttır.
 • Kadın sağlığını geliştirir; bitkinin dişi hormonu östrojene benzer bazı bileşikler içermektedir. Bu bitki bazlı östrojen benzeri bileşikler, fitoöstrojen olarak bilinir ve kadınlar arasında cinsel istek uyandırdığına inanılır. Memeleri büyütme özelliği ile de bilinir.
 • Kilo kaybı; çayın güçlü bir karminatif olduğuna inanılır ve kilo kaybına yardımcı olmak için kullanılmıştır. Tarihsel olarak rezene, açlıktan kurtulmanın bir yolu olarak oruç zamanlarında yaygın olarak tüketilmiştir. Rezeneden yapılan içecekler şişmanlığın tedavisinde yardımcı olabilir. Bu sayede vücudu daha sıkı hale getirir.
 • Anemi önlenmesine yardımcı olur; demir eksikliği, gelişmiş ülkelerdeki en yaygın besin eksikliğidir ve önde gelen bir anemi nedenleri arasında yer alır.  C vitamini bakımından zengin olan ve demir bakımından zengin gıdalar içeren gıdalar vücudun demiri emebilme kabiliyetini en üst düzeye çıkarır. Bunun içinde rezene, melisa ve papatya karışımlı çaylar tercih edilir.
 • Cildi iyileştirir; mükemmel düzeyde bir C vitamini kaynağıdır. C vitamini kolajen ile cilt destek sistemi için gerekir. Güneş, kirlilik ve dumanın sebep olduğu hasarın önüne geçmek için vücutta antioksidan olarak çalışır.
 • Gaz çıkarır; içeriğinde bulunan aspartik asitin karminatif özelliklerinden kaynaklı olarak rezene bir antiflatulent olarak çok popülerdir. Çayı bebeklerden yaşlılara, herkes tarafından şişkinliği azaltmanın ve mideden fazla gazı çıkarmanın bir yolu olarak kullanılmaktadır. Bebeklerde ve küçük çocuklarda şişkinlik belirtilerini azaltmak için yaygın olarak kullanılmaktadır.
 • Kalp hastalıkları azaltır; büyük bir lif kaynağıdır, fakat lifin sağladığı sindirimin avantajlarının yanı sıra, kanda bulunan sağlıklı kolesterol seviyelerinin korunmasına da yardımcı olur. Bu sayede kalp hastalıklarında aterosklerozda ve felçte önemli bir faktör olan LDL kolesterolün zarar görmesini engelleyebileceği anlamına gelmektedir.
 • Kanseri önlemeye yardımcı olur; sebzenin kendisi kansere karşı korunma konusunda kapsamlı olarak araştırılmamıştır, ancak rezene tohumu özü vardır ve kanser korumasına ilişkin bulgular oldukça etkileyicidir. Rezene tohumu ekstresinin çeşitli meme kanseri ve karaciğer kanseri konusunda önleyici etkilerinin olduğu bulunmuştur.
 • Kan basıncını düzene sokar; potasyumun özelliklerinden biri, bir damar genişletici olarak kalitedir, yani kan damarlarının gerginliğini gevşetmesidir. Böylece kan basıncını düşürür. Yüksek tansiyon, kalp krizi, inme ve ateroskleroz dâhil olmak üzere çok çeşitli sağlık sorunları konusunda rezene, melisa ve papatya çayları etkilidir.
 • Kolik konusunda faydalıdır; fitoöstrojen olarak da adlandırılan bu tür polimerler, rezene içinde uçucu yağın bir bileşeni olan Anethole’da bulunur. Rezenedeki bu özellik renal kolik tedavisinde oldukça yardımcı olur. Rezene tohumları düz kasların gevşemesine ve bu durumla ilişkili rahatsızlığın azaltılmasına yardımcı olan belirli antispazmodik özelliklere de sahiptir.
 • Bağışıklığı güçlendirir; 1 bardak rezene çayı günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık olarak % 20’sini içermektedir.  C vitamini genel bağışıklık sistemi sağlığını iyileştirir, cilt dokusunu üretir ve onarır, kolajen oluşturmaya yardımcı olur. Aynı zamanda kan damarı duvarlarını, sıklıkla kalp hastalığına yol açabilen serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı bir antioksidan olarak korur.
 • Menstruasyonu düzene sokar; rezeneden yapılacak olan içecek aynı zamanda bir Emenagogtur, yani vücuttaki hormonal hareketleri uygun şekilde düzenleyerek menstruasyonu kolay hale getirir. Menopoza girmiş olan kadınlarda yatıştırıcı ağrı kesici ve rahatlatıcı madde olarak geleneksel şekilde kullanılır.

Rezene Çayı Nasıl Yapılır?

 • 2 çay kaşığı rezenenin tohumları
 • 1 çay kaşığı doğal bal
 • 2 su bardağı kaynar su

Çay yapımında kullanılacak doğru rezene tohumu miktarını ölçmek çok önemlidir. Bu tohumlar çok sağlıklı ve uçucu ve yüksek derecede besleyici yağlara sahiptir. İki kaşık tohumu, iyi miktarda rezene uçucu yağ üretecektir. Zamandan tasarruf etmek için önceden ölçülen eczane ve aktarlarda satılan gevşek çay poşetlerini de satın alabilir. Bunun dışında aptamil tarzı markalarında hazır olarak çayları satılır. Tohumların üzerine direkt olarak kaynar su dökülür ve bal eklenir. 10 dakikalık sürede bekletilmesi gerekir. Ardından süzülerek içilir. Bu karışım 1 çay kaşığı papatya ve 1 çay kaşığı rezene ile de demlenebilir. Papatya sevmeyen kişiler melisa tercih edebilir.

Evde Çay

 • Mümkünse daha yüksek uçucu yağ içeriği olan bir torba taze rezene tohumu alınır.
 • Tohumları 1 ile 2 çorba kaşığı kadar ezmek gerekir.
 • Ezilmiş tohumlar büyük bir bardağa koyulur ve üzerine kaynatılmasa da, çok sıcak bir bardak su dökülmelidir.
 • Üzerine kapak kapatıldıktan sonra 8 ile 10 dakika boyunca bekletilmelidir.
 • Ardından süzülerek taze şekilde içilir. Her seferinde taze olarak demlenmesi etkileri açısından gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı