Bitki ÇaylarıRezene Çayı

Rezene Çayı Nasıl Hazırlanır ve Zararları Nelerdir?

Rezene çayı, bağışıklık sistemini güçlendirmek, vitamin desteği sağlamak ve kişinin daha sakin bir yapıya bürünmesini desteklemek gibi önemli faydalara sahiptir.

Rezene Çayının Faydaları

Rezene çayı, insan sağlığına doğrudan etki eden bir yapıya sahiptir. Akdeniz bitki örtüsü dahilinde yer alan rezene, buna uygun iklim koşullarında yetişmektedir. Son yıllarda artan kullanımı ile birlikte rezenenin 7’den 70’e herkes açısından önemli bir bitki olduğu söylenebilir. Özellikle anne sütünü arttırdığı bilinen rezenenin hamilelikte ve doğumdan sonra kullanımına rastlamak mümkün. Peki, rezene çayının faydaları tam olarak nelerdir?

 • Anne sütünü arttırmak
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmek
 • Uyku düzenini sağlamak
 • Stresi azaltmak ve kişiye sakinlik katmak
 • Mide rahatsızlıklarını rahatlatmak
 • Doğrudan sindirimi düzenlemek
 • Bağırsakları temizlemek
 • Diş ağrılarını hafifletmek

Antiseptik özelliği sayesinde bağışıklığın güçlenmesini sağlamakla kalmayan rezene, ayrıca mide ve bağırsak içerisinde de sağlığın korunmasına yardımcı olur. Düzenli bir şekilde tüketildiği takdirde hazımsızlığa iyi gelerek sindirimi kolaylaştıran rezene çayı, gündelik yaşam kalitesini doğrudan arttırmayı sağlar.

Hamilelikte Rezene Çayı

Hamilelikte ya da doğum sonrasında tüketilebilen rezene çayı, anne sütünün arttırılmasını destekler. Bağışıklığı güçlendirerek daha güçlü olmaya yardımcı olan bitki, elbette uygun dozlarda kullanılmalıdır. Eğer doktorunuz aksini belirtmediyse hamilelikte rezene çayını günde 1 ya da 2 fincan tüketebilirsiniz. Sakinleştirici ve gevşetici etki neticesinde hamilelik sürecini daha rahat atlatmanızı sağlayan rezene, ayrıca uyku düzeninizi oluşturmanıza da yardımcı olur.

Hamilelikte rezene çayı tüketilebilir denilse de bu noktada doktorunuza danışmanız gerekebilir. Bazı doktorlar rezene çayının rahime ve hamilelik sürecine belirli zararlar verebileceğini belirtmektedir.

Bebeklerde Rezene Çayı

Yeni doğan bebeklerde dahi kullanılabilen rezene çayı, özenle hazırlanmalıdır. Yaklaşık 1 tatlı kaşığı rezeneyi 1 çay bardağı suda kaynatarak bebeğinize verebilirsiniz. Ancak burada asıl önemli olan nokta kaynattığınız çayı kusursuz bir şekilde süzmeniz gerektiği. İçerisinde herhangi bir şekilde rezene parçası kalmamasına özen gösterin. Bunun için birden fazla kez süzme işlemi de uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda tatlı kaşığı ile birlikte bebeğinizin çayı tüketmesine dikkat edin.

Rezene Çayının Zararları

Faydaları olduğu kadar belli başlı zararlara da sahip olan rezene çayı, genellikle çok fazla tüketildiğinde ortaya çıkan sorunlara sahiptir. Gün içerisinde çok fazla rezene çayı tüketmeniz cilt sağlığınızı etkileyebilir. Pullanma, döküntü ve kabartı gibi etkiler gözlemleyebilirsiniz. Diğer rezene çayının zararları ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Ciltte kızarma ve kabarma gibi problemler
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Alerjik reaksiyonlar (karın ağrısı ve hırıltı gibi problemler)
 • Belli başlı kanser türleri adına tedavi gören kadın ve erkek hastaların tüketmemesi gerekir

Diğer bitki çaylarında olduğu gibi rezeneye de alerjinizin olmaması gerekir. Eğer rezene tükettiğinizde belirli etkiler gözlemliyorsanız rezene çayına karşı vücudunuz reaksiyon gösteriyor olabilir. Bu tarz durumlarda dikkatli olunmalıdır.

Rezene Çayı Hazırlanışı

Gün içerisinde oldukça kolay bir biçimde hazırlayacağınız rezene çayını 1 – 2 fincan olacak şekilde tüketebilirsiniz. İş yerinde ya da evde doğal olarak tüketeceğiniz rezene çayını sabah saatlerinde içmeniz ise elbette önerilmez. Sakinleştirici etkisi özellikle uykuyu desteklediğinden ötürü akşam yemeği sonrası ya da gece zaman dilimlerinde rezene çayı içmeniz çok daha faydalı olacaktır. Peki, rezene çayı nasıl hazırlanır? İşte rezene çayı tarifleri:

Tatlı Rezene

 • 2 çay kaşığı rezene tohumu
 • 1 su bardağı su
 • 1 çay kaşığı bal (isteğe ba

Cezve içerisine eklediğiniz 1 su bardağı ve 2 çay kaşığı rezene tohumunu 10 – 15 dakika boyunca kaynatın. Demleme işlemi sona erdikten sonra çayı süzün. İsteğe göre 1 çay kaşığı bal ekleyerek çayınızı tatlandırabilirsiniz. Ayrıca daha fazla bal ekleyerek de günlük bal tüketiminizi kolayca gerçekleştirmeniz mümkün.

Kokulu Rezene

 • 2 çay kaşığı rezene tohumu
 • 1.5 su bardağı su
 • 1 tutam karanfil

Eğer rezene kokusundan etkileniyorsanız çayınıza biraz karanfil ekleyerek kokuda değişim yaşayabilirsiniz. Bunun için 2 çay kaşığı rezene tohumunu 1.5 su bardağı suda 10 dakika boyunca kaynatırken içerisine 1 tutam karanfil ekleyebilirsiniz. Kaynama işlemi sonrasında çayınızı süzerek isteğe göre yine bal ile tatlandırmanız mümkün.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı