Bitki ÇaylarıRezene Çayı

Rezene Çayı Kullanımı ve Rezene Çayının Faydaları

Rezene çayının içerisinde bulunan magnezyum, kalsiyum, fosfat, A ve C vitamini gibi önemli vitamin ve mineraller yağ yakıcı, metabolizmayı hızlandırıcı etkisi sayesinde kilo vermeye yardımcı olur.

Rezene Çayının Faydaları

Akdeniz bölgesinde yetişen rezene bitkisi eski çağlardan bu yana pek çok hastalığın tedavisinde kullanıldığı gibi kadınların güzellik sırları içerisinde de yerini almıştır. Yunan, Roma, Çin, Hindistan gibi ülkelerde sadece bir bitki olarak değil aynı zamanda baharat olarak da kullanılan rezene bitkisi aynı zamanda ilaç üretiminde de kullanılarak tıbbi malzemeler içerisinde yerini almıştır.

Anason bitkisine benzerliği ile bilinen rezene bitkisinin kendisine has bir kokusu vardır. İçerisinde bulunan eterik yağ ile birlikte hoş bir koku sunan rezene bitkisi yoğun bir şekilde vitamin ve mineral içermektedir. Eskiden beri salatalarda sos yapımında kullanılan rezene günümüzde ise çay şeklinde tüketilmektedir. Özellikle faydaları dikkate alındığında pek çok rahatsızlığın önlenmesinde kullanılan rezene genellikle süt yapıcı etkisinden dolayı emziren kadınlar tarafından kullanılmaktadır.

Rezene çayı sadece yetişkinlerde değil bebeklerde de çeşitli hastalıklara şifa kaynağı olabilmektedir. Bu nedenle her yaş grubu tarafından tercih edilebilmektedir. Bebeklerdeki gazı alması nedeniyle rezene çayı doktorlar tarafından tavsiye edilebilmektedir.

Rezene Çayının Vücuda Etkileri

Rezene çayı günümüzde en sık tüketilen bitki çaylarından biridir. Rahatlatıcı etkisi ve hazımsızlık gibi problemlere karşı oldukça faydalı olan bu çayın içerisinde bulunan vitamin ve mineraller ile birlikte vücut için onarıcı bir bakım da üstlenmektedir. Soğuk kış mevsiminde soğuk algınlığına karşı da oldukça faydalı olan rezene çayı balgam söktürücü ve öksürük giderici olarak kullanılabilmektedir.

Metabolizmada meydana gelen sorunların giderilmesinde de etkili olan bu çay ile birlikte gaz sorunları, sindirim sorunları ve yemekten sonra oluşan şişkinlik gibi sorunlar ortadan kalkabilmektedir.

Emziren bayanlarda süt artırıcı etkiye sahip olduğu gibi bebeklerde de koliğin önüne geçmede oldukça etkili olmaktadır. Adet döngüsünü de düzene girdiren bu çay aynı zamanda kasların gelişimi açısından da oldukça faydalıdır. Psikolojik açıdan stresi atmayı sağlayan bu çay kemikleri güçlendirerek tansiyonu da dengelemektedir.

Vücudun esnekliğini artıran rezene çayının bir diğer faydası ise rahat ve deliksiz bir şekilde uyumayı sağlayarak uyku kalitesini artırmaktadır. Bağırsakları çalıştırarak kabızlık sorununu da çözen rezenenin en büyük faydası ise kilo vermeye yardımcı olmasıdır.

Rezene Çayı İle Zayıflama

Rezene çayı vücudun sindirim sistemini destekleyerek metabolizmanın da düzenli bir şekilde çalışmasında etkilidir. Bununla birlikte vücuttaki kasların çalışmasını da düzenleyerek yağları yakan bu çay detoks etkisi yapmaktadır. Rezenenin içerisinde bulunan potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum, A ve C vitamini gibi faydalı vitamin ve minerallerin yanı sıra bol miktarda lif bulunmaktadır. Yoğun lif tüketimi ise uzun süre tok kalmayı sağladığı gibi kişilerin sürekli acıkma durumlarını da ortadan kaldırmaktadır.

Rezene çayının zayıflatıcı etkisi ile ilgili olarak bilimsel bir çalışma yapılmamış olsa da bu çayı kullanan kişiler tarafından yapılan yorumlar kilo verdirici özelliğe sahip olduğunu destekler niteliktedir.

Yağ Yakıcı Rezene Çayı Yapımı

 • 4 su bardağı su
 • 2 yemek kaşığı kadar toz haline getirilmemiş tohum halindeki rezene

Suyu bir demliğe koyarak kaynamaya bırakın. Kaynamaya başlayan suyun altını kapatarak üzerine iki yemek kaşığı olan rezeneyi bırakın ve demliğin üzerini kapatarak dinlenmeye bırakın. Rezene çayınız soğuduğunda tüketmeye başlayabilirsiniz. Hamileler ve emziren bayanlar doktorlarına danışarak günlük tüketebilecekleri miktarı ayarlamalıdırlar. Günde en fazla 3 bardak tüketilmelidir.

Metabolizma Hızlandırıcı Rezene Çayı Yapımı

Metabolizmanın yavaş çalışmasına bağlı olarak kilo alımı yaşanıyorsa Dr. Ümit Aktaş tarafından önerilen metabolizma hızlandırıcı rezene tarifi denenebilir.

 • Rezene
 • Yeşil çay
 • Mate

Cam bir bardağın içerisine sıcak su ekleyin. Üzerine ise bir çay kaşığı kadar rezene, bir çay kaşığı kadar yeşil çay ve bir çay kaşığı kadar mate ekleyerek demlenmesi için üzerini kapatın. Her gün yemeklerden 1 saat sonra tüketebileceğiniz bu tarifi taze olarak tüketmeniz ve ılık bir şekilde tüketmeniz metabolizmanıza daha etkili olacaktır. Günde en fazla 3 bardak tüketilmelidir.

Ödem Atıcı Rezene Çayı Yapımı

 • 2 bardak su
 • 1 tatlı kaşığı kadar rezene
 • 1 tatlı kaşığı kadar kimyon
 • 1 tatlı kaşığı kadar kekik
 • 1 tatlı kaşığı kadar anason

2 su bardağı suyu demlikte kaynatın. Kaynayan suyun içerisine bütün malzemeleri ekleyerek bir süre demlenmesi için bırakın. Ödem atıcı olarak kullanılacak olan bu çayı günde en fazla 2 bardak tüketebilirsiniz.

Göbek Eritici Rezene Çayı Yapımı

 • 1 tatlı kaşığı kadar rezene
 • 1 tatlı kaşığı kadar ısırgan otu
 • 1 tatlı kaşığı kadar papatya
 • 1 tatlı kaşığı kadar funda
 • 1 tatlı kaşığı kadar anason
 • 1 litre su

1 litre hazır suyu kaynatın. Daha sonra suyun içerisine bütün malzemeleri ekleyerek demlenmesi için bırakın. Bir gün boyunca bu çayı tüketin. Hamileler ve emzirenler için rezene çayı tarifleri mutlaka doktora danışarak denenmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı