Bitki ÇaylarıRezene Çayı

Rezene Çayı Uyku Problemlerine İyi Gelir Mi? Rezene Çayı Faydaları

Rezene çayı her yaşta birey için hazımsızlık başta olmak üzere bir çok hastalığın bitkisel tedavisinde kullanılan bitkiler arasındadır. Peki rezene çayı uyku getirir mi? İşte tüm merak edilenler.

Uykusuzluk İçin Rezene Çayı 

Rezene çayı her yaştaki birey için düzenli kullanımda özellikle sinir sistemi, bağışıklık sistemi ve sindirim sistemi için oldukça faydalıdır. Ancak bu bitkinin en sık tercih edilme sebeplerinden biri uykusuzluk problemleridir. Özellikle sinir sistemindeki bozukluklar nedeniyle uykusuzluk problemi yaşayan kişiler sıklıkla bu bitkiden yararlanmaktadır. Peki rezene uyku yapar mı? İşte tüm merak edilenler…

bebekler için rezene

Rezenenin uyku getirmesindeki en büyük sebep sinir sistemi üzerindeki rahatlatıcı etkisidir. Buna ek olarak mide ve bağırsaktaki asit dengesini düzenlemeye ve gaz problemlerini önlemeye yardımcı olur. Bu durumda sindirim sistemi üzerinde ciddi bir rahatlama sağlayacaktır. Böylece hazımsızlık ve gaz problemlerinden kaynaklanan uyku sorunlarına da iyi gelmektedir.

Düzenli olarak tüketildiğinde overlerin daha düzenli çalışmasına yardımcı olacaktır. Sancılı adet sıkıntısı çeken kadınların düzenli olarak günde 3 fincana kadar bu bitki çayını tüketmeleri tavsiye edilir. Ancak bebeklerde kullanımı ile ilgili farklı uzman görüşleri vardır. Özellikle annenin beslenme şekli ile sütünün bebeğe gaz yapar nitelikte olması bebeklerde huzursuzluk ve uykusuzluğa neden olmaktadır. Bu durumda özellikle 0-6 ay arasındaki bebeklerde anne sütü dışında bir şey kullanılmaması tavsiye edilse de yapılan araştırmalar gösteriyor ki 50 miligramı geçmeyecek kadar rezene çayı bebeğin uykusuzluk ve hazımsızlık problemrini gidermeye yardımcı oluyor. Bebeklerde 6 aydan sonra ek gıdaya geçilmesiyle birlikte sindirim ve hazımsızlık problemleri artmaktadır. Bu evrede annelerin ek gıda ile birlikte rezene tohumunun çayından da bir iki çay kaşığı kadar vermesi sindirimi rahatlatacak ve bebeğin rahat bir uyku uyumasını sağlayacaktır.

Rezenenin Faydaları ve Hazırlanışı

Bu bitki ile doğru bir biçimde hazırlanmış çayın düzenli kullanımında vücudun çalışma mekanizmasında ciddi düzelmeler gözlemlenmektedir. Metabolizmaya olan olumlu etkileri yapılan klinik testler ile kanıtlanmıştır. Üstelik rezene çayı çok eski tarihlerden beri bir çok hastalığın bitkisel tedavisi için kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki bu bitki ciddi bir vitamin ve mineral deposu. Bu nedenle soğuk algınlığı veya grip gibi enfeksiyonlardan ve virüslerden kaynaklanan hastalıkların tedavisi için kullanılmalıdır. Peki rezenenin kilo vermeye etki ettiğini biliyor muydunuz?

Günümüzde yanlış beslenme şekillerinin ve işlenmiş gıdaların tüketiminin artmasıyla çağımızın en büyük problemlerinden biri obezite ve kilo problemleri haline gelmiştir. Ancak bir çok insan sadece diyet ve spor ile hızlı ve sağlıklı kilo verememektedir. Bunun başlıca nedeni metabolizmadaki yavaşlık ve düzensiz uykudur. Bu nedenle uzmanlar kilo vermek isteyen kadın ve erkeklerin günde 2 – 3 fincan rezene çayı tüketerek metabolizmalarını hızlandırabileceklerini ve düzenli bir uyku düzenine kavuşabileceklerini vurguluyor.

Günümüzde işlenmiş gıdalar kadar işlenmiş bitki çayları da pratik hazırlanabilmesi nedeniyle tercih edilmektedir. Ancak bu şekilde tüketilen bitki çaylarının gördüğü işlemler nedeniyle % 60’a kadar besin değerlerini kaybettiği görülmektedir. Buna ek olarak nemli bir şekilde bırakılmış rezene tohumları da istenilen etkiyi sağlamayacaktır. Bu nedenle uygun koşullarda kurutulmuş tohumların kullanılması ve demleme koşullarının doğru uygulanması oldukça önemlidir. 

rezene

Uyku Getiren Rezene Tarifi

  • 1 tatlı kaşığı rezene
  • 1 parça meyan kökü
  • 1 tatlı kaşığı papatya
  • 1 tatlı kaşığı bal
  • 2,5 su bardağı su

Bu tarif 6 yaşından büyük çocuklara da verilebileceği gibi yetişkinler için de rahat bir uykunun anahtarıdır. Su bir tencereye alınır ve içine meyan kökü eklenip kaynatılır. kaynamaya başladığında altı kapatılır ve süzülerek porselen veya cam bir demliğe alınır. İçine rezene ve papatya eklenip 10 dakika demlendirilir. Tüketmeden önce bal ile tatlandırılabilir. Günde 3 fincana kadar tüketilebilir. 6 – 12 yaş arası çocuklar günde 2 fincandan fazla tüketmemelidir. 

Bebekler İçin Rezene

  • 1 çay kaşığı rezene 
  • 1/4 elma
  • 1 bardak su

Bebeklerin metabolizması yetişkinlere oranla daha hassas olduğu için verilecek dozlar daha büyük bir önem kazanmaktadır. Bu tarif ile bebeğinizin hem bağışıklık sistemini güçlendirebilir, hem sindirim problemlerini giderebilir hem de rahat bir uyu uyumasını sağlayabilirsiniz. Su ve elma birlikte kaynatılır. Elma yumuşamaya başladığında ocaktan alınır ve içine rezene eklenir. 7 dakika demlendikten sonra süzülür ve içine bir ısı ölçer koyularak soğumaya bırakılır. 37 derecenin altına düştüğünde bir çay kaşığı verilmelidir. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı