Bitki ÇaylarıRezene Çayı

Rezeneden Yapılan Çay Neye Fayda Sağlamaktadır?

Rezene çayı sağlık açısından eski dönemlerden bu yana kadar sık şekilde kullanılmaktadır. Bu çayın tüketiminde kural düzenli şekilde içim yapmaktır.

Rezene Çayı ve Faydaları

Rezene çayı   bağışıklığı artıran bitkisel bir çaydır. Çayın bu etkisi, uçucu yağlardan ve doğal fotokimyasallardan kaynaklanır. Bununla birlikte sindirim sisteminde tazelik ve rahatlık hissi verir. Rezeneden yapılacak olan çay bunlar dışında;

Hazımsızlık

Tohumlardan hazırlanan içecek sindirimi canlandırmaya yardımcı olur. Mide sularını uyararak ve midede salgıların dengelenmesini sağlayarak sindirimi teşvik etme özelliğine sahiptir. Ayriyeten içecek karaciğeri korur ve karaciğer fonksiyonlarını iyileştirme konusunda oldukça etkilidir.

Karın Şişmesi, Şişmanlık ve Gaz

Karın şişkinliği, gaz ve şişmanlıktan mustarip insanlara da yardımcı olur. Bütün bu etkiler, rezene çayı içinde bulunan bazı uçucu yağlardan kaynaklanmaktadır. Karın ağrısı ile ilişkili ağrı ve rahatsızlığı hafifletir. Düzenli şekilde günde 3 defa içildiğinde zayıflama konusunda oldukça etkilidir. Zayıflama süresinde mutlaka diyet ile birlikte kullanılması gerekir.

Kötü Kokular

Bazı insanlarda gaz ve şişkinlikten kaynaklı olarak kötü kokular meydana gelebilir.  Birkaç gün boyunca bir bardak rezene çayı içerek bu problemden kurtulmak mümkündür. Ayrıca bu içecek ağızda meydana gelen kokularında yok olmasını sağlar.

Şeker Hastalığı

Diyabet hastası olan kişiler bu tarz içecekleri rahatlıkla tüketebilir.  Rezeneden yapılan çay kan şekerini düşürür ve diyabetik komplikasyonları azaltmaya destek sağlar. Şunu unutmamak gerekir; modern ilaçlarla birlikte alındığında hipoglisemiye neden olabilir. Bunun yanı sıra anti-diyabetik ilaçlar alınıyorsa kan şekeri seviyesini düzenli olarak kontrol ettirmek gerekir.

Kilo Kaybı

Rezeneden yapılan çay insan vücudunun metobolizmasının çalışmasını arttırır.  Bu da aşırı yağın yakılmasına yardımcı olur. Karın ve yağlı bölgelerde daha etkilidir. Obezitede günde iki ya da üç kez rezene çayı içmek gerekebilir. Bu içeceğini etkilerini arttırmak için içine karabiber, yeşil uzun biber ve kimyon eklemesi yapılabilir. Ayrıca kilo kaybındaki etkisini artırmak için limon veya balını da eklenebilir.

Bebekler İçin

Rezeneden yapılan çay bebeklerde var olan kolik için bir ev ilacıdır. Bu konuda yapılan araştırmalar sonucunda tohumlardan elde edilen içecek karın ağrısı, gaz ve kolik semptomlarının giderilmesinde etkili olduğunu göstermektedir. Bebeklerde sindirim sistemini rahatlatmaya yardımcı olur ve gaz sıkıntısından kolay şekilde kurtulmayı sağlar. Bebeklerde;

 • Çay bağırsakları rahatlatır ve bebeklerde genel rahatsızlıklardan kurtulmaya olanak sağlar.
 • Hafif bir müshil gibi davranır ve çocuklarda kabızlığa yardımcı olur.
 • Çay sindirimi artırır ve bebeklerde iştahın artmasını sağlar.
 • Kolikli bebekler için harika bir çözümdür ve sonuçlar 15 ile 30 dakika içinde ortaya çıkar.
 • Bebeklere 1 ml 5 ml çaydan verilmesi gerekir.
 • Bir seferde 5 ml’den fazla ve günde üç kereden daha çok verilmez. Rahatsızlık devam ederse, uzman doktora danışmak gerekebilir.
 • Anneler günde iki veya üç kez bir bardak bu çaydan içmelidir. Süt konusunda anneleri destekler.

Emziren Anneler

Bu bitkinin galactagogue özellikleri vardır, bu yüzden elde edilen içecek süt salgılanmasına neden olur. Genelde rezene tohumları anne sütünü artırmak için kimyon tohumu ile birlikte kullanılır. Emzirme döneminde güvenli olamayacağı konusunda da tartışmalar vardır ama Hindistan’da anne sütü tedarikini artırmak için yüzyıllardır rezene kullanılmaktadır.

Rezene Çay Dozajı

Rezeneden elde edilecek olan çayın dozajı aşağıdaki gibidir.

Tüketicek Kişi

Dozaj

Bebekler (Yaş: 12 aya kadar)

1 ile 5 ml

Çocuklar

5 ile 20 ml

Yetişkinler

20 ile 60 ml

Gebelik

10 ile 20 ml

Geriatrik (Yaşlılık)

10 ile 20 ml

Maksimum Olası Dozu

Günlük 180 ml (bölünmüş dozlarda)

Demleme

Rezeneden çay yapmak isteyen kişiler aşağıda listelenen adımları takip etmelidir.

 • Bir çay kaşığı rezenenin tohumları alınır.
 • Bu tohumlar en az 30 dakika boyunca bir fincan ılık suda bekletilmelidir.
 • Ardından bekletilen yani ıslanması için kullanılan aynı su içinde rezenenin tohumları ezilmelidir.
 • Suda ezilen rezenelerin tohumları yine aynı su içinde kaynatılır.
 • Sıvı süzülür ve kısa süre içinde tüketilmelidir.

Ezilmiş tohumlar ile suyu aşırı düzeyde ısıtılmamalıdır. Çünkü rezenenin tohumlarında bulunan en önemli uçucu yağı yok etme riski bulunur. Su kaynadığı zaman daha rahat içene kadar soğumaya bırakmak yeterli olur. Rezeneden elde edilen çayı hazırlamak için bu bitkinin yaprakları ve kökleri de kullanılabilir ama geleneksel olarak  bitkinin tohumları daha kolay kullanılabilirliklerinden dolayı sık tercih edilmektedir. Düzenli kullanım yapıldığı sürece kısa sürede sağlık ile alakalı olumlu etkiler yaratır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı