Bitki ÇaylarıRezene Çayı

Rezene Tohumları ve Bitkisi Nasıl Tüketilmesi Gerekir?

Rezeneden yapılan çayın nasıl içilecğini belirlemek için öncelikli olarak nasıl demleneceğini bilmek gerekir. Bunun içinde tüm detaylara uyulması gerekmektedir.

Rezene Nasıl İçilmelidir?

Rezene, yiyeceklere baharat olarak eklemek adına sık şekilde kullanılan bir bitkidir. çeşitli hastalıkların önlenmesine yardımcı olacaktır. Bitki anti-inflamatuar, iyileştirici ve yatıştırıcı etkiye sahiptir. Bu harika antioksidan erken yaşlanmayı önlemeye yardımcı olur. Rezene spastik savaşır, kolik, şişkinlik, iştah azaltma, tüm sindirim sistemini olumlu etkiler. Ürün kalp damarlarını genişletmek ve seviyeyi düşürmek için kullanılır. Balgam söktürücü, bakterisit ve antiviral özelliklerinden dolayı eczane rezenesi tedaviyi kolaylaştırır. Akciğer tüberkülozu. Bronşit. bronşiyal astım ve hepatit sorunları konusunda olumlu etkilere sahiptir.  Emziren annelerde emzirmeyi artırır ve bu tür hastalıklarla başa çıkmaya yardımcı olur. Mesanede, böbreklerde ve adet döngüsü ile alakalı bozukluk sorunu olan kişilerde çayının tüketilmesi gerekir. Sinir sistemi, sinirlilik ve korku duygusunu ortadan kaldırır. Genelde bebeklere çay yapmak için kullanılır, kilo vermek isteyen kişilerin yiyeceklere eklemek tavsiye edilir. Rezene kullanımı açlık hissini bastırır, diüretik etkisi vardır ve bu nedenle vücuttaki fazla sıvıyı giderir. Metabolizmayı hızlandıran çay vücudu nazikçe temizler, enerji verir, gaz sorunlarını ve iştahı azaltır.

Rezene tohumlarının nasıl içileceği konusunda dikkat edilecek bir detayda kullanım dozajlarıdır. Bu kapsamda;

  • Yetişkinler (18 Yaş Ve Üstü), çay olarak genel kullanım için, 1-2 gram ezilmiş veya öğütülmüş meyve veya tohum, 5-10 dakika boyunca 150 mililitre kaynar suya eklenebilir ve süzülür. Bir fincan çay günde üç kez ağızdan alınır. Bir antioksidan olarak, ağız yoluyla alınan 205, 700 ve 4.600 mikrogram sulu özü dozları önerilmiştir.
  • Çocuklar (18 Yaş Altı), 2-12 haftalık bebeklerde kolik için, bir su emülsiyonunda rezene tohumu bir hafta boyunca kullanılmıştır. Üst solunum yollarında mukoza zarının iltihaplanması için, kilogram vücut ağırlığı başına 0,5 gram kullanılmıştır.1-4 yaş arası çocuklar için günde 3-6 gram rezene kullanılmıştır. 4-10 yaş arası olanlar için günlük 6-10 gram kullanılmıştır.

Nasıl İçilir?

Rezeneden elde edilen çayı ve içecekleri tüketme konusunda öncelikli olarak nasıl demlenmesi gerektiğini bilmek gerekmektedir. Demleme uygulaması ile yapılan çaylar kilo vermenin yanında genel sağlık açısından da oldukça faydalı etkiler sunarak vücutta çalışır.

Tohumlardan

  • 1 çorba kaşığı rezenenin tohumu
  • 1 su bardağı kaynar su

Rezenin tohumları bir havan içinde iyice ezilir. Bu ezme işlemi ile tohum içinde bulunan kokuyu da serbest bırakacaktır. Tohumlar bir çay süzgecine koyulur ve üzerine bir bardak kaynar sudökülür. Bu şekilde 7 ile 10 dakika boyunca bekletilmelidir. Ardından süzgeçten geçirilen çayın koyuluğuna bağlı olarak üzerine sıcak su eklemesi yapılabilir. B u karışımın her yemekten sonra tüketilmesi gerekmektedir.

Taze Yaprakları

  • Rezenenin ampül kısmından çıkarılmış yeşil yaprakları
  • 1,5 su bardağı kaynar su

Taze yeşil yapraklar ampulden çıkarılır ve iyice yıkanır. Bir tutam bir kabın içine alınır. Kaynama suyu bir tencere içine alınarak kaynar hale getirildikten sonra yaprak bu suyun içine eklenir. 15 ile 20 dakika süresinde kaynatılması faydalı özelliklerinin meydana çıkmasına olanak sağlar. Ardından ocağın altı kapatılır ve çay süzülür. Günde 3 defa tüketilmesi özellikle kilo kaybı yaşamak isteyen kişilere ve diyet döneminde olan kişilere faydalı olur. Metabolizmanın hızlı şekilde çalışmasını sağlar.

Ampulden

  • 1 adet rezenenin ampül kısmı
  • Yarım litre kaynar su

Rezenenin ampul kısmı iyice temizlenir ve yıkanır. Ocak üzerinde bulunan suyun içine doğranmış olan ampül parçaları atılmalıdır. Bu şekilde yaklaşık olarak 20 dakika boyunca kaynatılması gerekir. Kaynama işleminden sonra süzülen içecek kenarda soğumaya bırakılır. Bu içeceğin gün içinde tamamen tüketilmesi gerekmektedir. Özellikle emziren annelerde bu karışımı 2 su bardağı su ve bir avuç ampül ile uygulayabilir. Sütün arttırılması konusunda destek sağlar.

Bebekler

  • 1 yemek kaşığı rezenenin tohumları
  • Yarım litre su

1 çorba kaşığı rezene tohumu bir kenarda hazır halde bekletilir. Yarım litre su kaynatılır ve tohumlar içine dökülür. Ardından ocağın altı açılarak beş dakika daha pişirilmelidir. Sıcak çay 50 ml’lik günlük normu geçmeyecek şekilde alınır. 3 aylık bir bebeğe kullanılacak olan dozu günde 80 ml’ye kadar sorununa göre arttırılabilir. Bu çay düzenli şekilde alındığı zaman anneyi ve bebeği hoş olmayan koliklerinden kurtaracaktır.

Yetişkinler

1 tatlı kaşığı kıyılmış rezene meyvesini kaynar suyla (250 ml) dökülür. İnfüzyonu bir kapakla kapatmak ve 30 dakika demlenmesi için bekletmek gerekir. Bekleme süresinin dolmasından sonra süzülmelidir.  Her beslenme sonrasında tüketilmesi gerekir. Bebeklerin mamalarının içine 1 çay kaşığı günde bir defa eklenebilir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı