Bitki ÇaylarıRezene Çayı

Rezene Çayını Doğru Şekilde Demleme Nasıl Yapılır?

Rezene bitkisinden yapılacak olan çay insan sağlığı konusunda vücutta olumlu etkiler meydana getirir. Bundan yararlanmak için doğru şekilde demleme yapılmalıdır.

Rezene Çayı

Rezeneden elde edilecek olan çayın faydaları saymakla bitmez. Bilenen faydaları arasında;

 • Sindirim sisteminde gazların oluşum sürecini azaltarak, parlak bir karminatif etkiye sahiptir.
 • İçinde pek çok yararlı element vardır, bunların bazıları şunlardır: limonen, potasyum, demir, anetol, kalsiyum ve kersetindir. Onlardan dolayı hafif bir diüretik gibi davranır.
 • Rezene için ana şey spazmolitik ve dezenfekte edici özellikleri ile karakterizedir. İçinde kolesterolü iter ve kandaki seviyesini düşüren fitosterol içerir.
 • İnsan vücudunu çok nazikçe vücudu etkiler ve bu nedenle bebeklerde kullanılması uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Sadece doktorların talimatlarını ve talimatlarını izleyerek kullanmak gerekir.
 • Kilo vermeye karar verilirse rezene tohumu ile çay mükemmel düzeyde bir yardımcı olacaktır. Açlık hissini dindirir, metabolizmayı harekete geçirir. Onun sayesinde, proteinler, yağlar ve şeker vücut tarafından daha iyi emilir, çünkü daha çok enerjik hissedilir.
 • Ayrıca, bu bitki çayının uzun süreli kullanımı pankreasın çalışmasını olumlu yönde etkileyecektir.

Tüm bu etkilerden yararlanmak için doğru şekilde demleme, içme ve kullanım gerekir. Aksi takdirde olumlu etkilerden yararlanmak mümkün değildir.

Çay Nasıl Demlenir?

Aktarlarda, marketlerde ve eczanelerde  hazır içecek torbalarında satılan bir bitkidir. Bu şekilde kullanmak isteyen kişiler poşetin üzerine kaynar su döktüklerinde yeterli olur ve kullanıma hazır hale gelir. Yaşamın ilk aylarında bebekler için gerekli olan çeşitli vitaminlerin ilavesi ile saflaştırılmış hammaddeden yapılan özel bir çocuk çayı bile vardır. Sadece kaynar suya hammaddeyi dökmek gerekir. Biraz bekledikten sonra içecek olarak bebeklere ve çocuklara verilebilir.

Yeni doğanlar için rezene kullanmaya başlamadan önce, bir çocuk doktoru ile görüşmeye gerek vardır. Tam olarak kullanılacak dozu bilmek ve bebek de olabilecek olası hoşgörüsüzlüğü ortadan kaldırmak adına gereklidir.

Bir çayı hazırlamanın en kolay yolu bir bardak kaynar su içine bir çay kaşığı rezenenin tohumu aktarmaktır. Bu şekilde 10 dakika bekleyip süzmek yeterli olacaktır. Günde 3 kez yarım bardak içilir.

Çay Tarifleri

Taze Rezene

 • 1 tutan taze yapraklar
 • 1 su bardağı kaynar içme suyu

Taze rezene yaprakları soğuk su ile iyice yıkanır. Bir bardak kaynar suyun içine alınır 15-20 dakika bekledikten sonra süzülerek hemen içilir. Taze yapraklardan yapılan çay özellikle bebeklerde ve annelerde gaz giderici olumlu etkiler sağlar.

Maksimum Faydalı

Bitkiden maksimum fayda elde etmeyi mümkün kılan bir kaynatma hazırlamak için;

 • 2 yemek kaşığı rezene tohumu
 • 2 su bardağı kaynar içme suyu

Rezenenin tohumları üzerine direkt olarak kaynar su dökülür. 15 dakika boyunca kaynatılır ve 45 dakika soğumaya bırakılmalıdır. Belirtilen süreden sonra bu içecek süzülür. 200 ml kaynatılmış ve soğutulmuş su ile karıştırılır.  Günde 50 ml (1/4 fincan ) 2 ile 3 kez içilir.

Karışık Çay

Rezene, nane, anason, anne ve üvey anne otu ile karıştırılırsa bronşit ya da kuru zatürrelerin hızlı bir şekilde tedavi edilmesine yardımcı olacak güçlü bir balgam söktürücü ile anti-enflamatuar özellikleri olan çay haline gelir.

 • Tüm otlardan 1 çay kaşığı derin bir tencere içine alınır. Hepsi harmanlanmalıdır.
 • Üzerine 250 ml kaynar su dökülerek tencerenin ağzı kapatılır.
 • 15 dakika boyunca demlendikten sonra süzülerek içilir.

Hedefin kiloyu verme konusunda destek sağlar. Kolay şekilde hazırlanan çay basit şekilde içebilir veya hatta bazı tohumları çiğnenebilir. Bu sadece açlık hissini baltalamakla kalmaz, aynı zamanda vücuttan aşırı sıvıyı atmaya da olanak sağlar.

Gözler İçin

Rezene çayı losyonu konjonktivit ile kuru ve iltihaplı gözleri yıkamak için iyidir. Güneşin özellikle aktif olduğu zamanlarda ışınlarının altında, tuzlu deniz suyunda uzun zaman geçmesi gerektiğinde, çaydan elde edilen losyonlar elinizin altında olmalıdır. Yanmaya sebep olan ve tüm acı verici semptomlar ortadan kalkacaktır. İnfüzyon bazen fungal lezyonların derisini temizlemeye olanak sağlar. Bir bardak kaynar suyun içine bir çorba kaşığı tohumdan dökerek demlemek yeterli olur. Gözlerde kullanmak için soğutmak gerekir. Özellikle pamuk yardımı ile gözler yıkanması gerekir.

Ampul Çayı

Rezene iki çeşittir: baharatlı ot ve yumruk şeklinde bitkidir. Bundan çay  yapmak için bitkinin yumruğu iyi yıkanır ve küçük parçalara ayrılır. Bu parçaların üzerine kaynar su dökülür 15-20 dakika bekletilir, süzülür ve içilir.

Rezene Çayı Miktarları

 • Bebeklerde doz ayarlanması uzman tarafından yapılmalıdır.
 • Daha büyük çocuklar günde iki kez 20 ile 50 ml’dir.
 • Yetişkinlerde günde iki kez 50 ile 100 ml’dir.
 • Hamilelik sırasında günde iki kez 20 ile 50 ml’dir.
 • İleri yaş insanlarda günde iki kez 20 ile 50 ml’dir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı