Bitki ÇaylarıRezene Çayı

Rezene Çayının Adet Düzensizliğinde Kullanımı

Adet sancıları, kramplar ve stres menstrual dönemle birlikte rahatsız edici boyutlara ulaşabiliyor. Hele de sancı ve kramplara rağmen adet gecikmesi yaşıyorsanız rezene çayı şikayetlerinizi azaltabilir.

Adet Döneminde Rezene Çayının Faydaları

Kadınların yüzde 80’i adet öncesi ve adet döneminde sancı, ağrı ve kramplardan şikayet etmekte ve bu durumla başa çıkabilmek için farklı terapiler denemektedir. Akdeniz çevresi ve Anadolu’nun bazı bölgelerinde ise rezene tohumlarından hazırlanan çaylar kadınların imdadına yetişmektedir. 

İran’daki Babil Üniversitesi Sağlık Araştırma Merkezi’nin yayınladığı 100 kadın üzerinde yapılan bir çalışmada adet sancısı çeken her 10 kadından 6’sı rezene çayı içtikten 1 saat sonra ağrılarının azaldığını belirtmiştir. Her 10 kadından 2’si ise ağrılarının tamamen geçtiğini söylemiştir. Çalışma özellikle ibuprofen gibi ağrı kesici ilaçların kullanımını azaltmak ve kadınların bu süreci en sağlıklı şekilde ve acısız atlatmalarını sağlamak için yapılmıştır. Çalışma sonucunda bitkinin tohumları içinde yer alan bazı enzimlerin kasların gevşemesine yardımcı olarak krampların azalmasına yardımcı olduğu görülmüştür. Ayrıca, çalışma adet kanamasına bağlı kansızlığın tedavisinde de rezenenin büyük faydaları olduğunu göstermiştir.

Çalışma sonucunda rezenenin faydaları şu şekilde değerlendirilmiştir: 

  • Rezene çayı adet sancısı çeken her 10 kadından 8’inde iboprofen kadar iyi sonuçlar vermiştir. 
  • Adet kanamasına bağlı kansızlık şikayetinde kan yapıcı olduğu görülmüştür. 
  • Bağırsak hareketliliğini arttırarak PMS’ye bağlı şişkinliği azaltmıştır. 
  • Kasların gevşemesini sağlayarak adet söktürücü etkisi bulunmaktadır. 
  • PMS’ye bağlı stres, anksiyete, huzursuzluk, ruh hali değişikliği gibi şikayetlerde önemli düşüşler sağlamıştır. 

 Amerika’nın önemli kuruluşlarından biri olan Cornell Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Michael Greger rezene çayının kimyasal ve sentetik ağrı kesicilere göre yan etkilerinin daha az olması, kullanımının kolay ve ucuz olması, kan yapıcı niteliklere sahip olması nedeniyle regl dönemi ağrıları için rezene çayının kullanılmasını önermektedir. 

 Kür Tarifleri 

Tarifleri vermeden önce lütfen kür içinde kullanmak ve en çaydan en iyi sonuçları almak için bitki tohumlarını kullanın. Çay demlerken tohumları kaynatmak enzimlerin ölmesine neden olacağından tohumları kaynatmayın. Mümkünse cam ya da porselen bir çaydanlık içinde demleme işlemini gerçekleştirin. En uygun demleme süresi 10 ile 15 dakikadır. Ayrıca çayı tatlandırmak için şeker kullanmak şişkinliğin ve sinirlilik halinin artmasına neden olabileceğinden tatlandırıcı olarak doğal bal tercih edin.

Rezene Kürü 

Kaynamış 1 çay bardağı içine 1 tatlı kaşığı rezene tohumu ilave edin. 10 dakika bekleyin ve aç karna tüketin. Ağrıyı azaltmak için üst üste birkaç bardak içmeyin. 1 bardak çay yeterli olacaktır. Ama ağrınız çok şiddetliyse 1 saat ara ile 1 bardak çay daha içebilirsiniz. Çayın aşırı tüketimi gün boyunca aşırı uyku hali ve sersemlik hissine neden olabilir. Ayrıca çayın etkisini arttırmak için karın bölgesine sıcak bir havlu ya da sıcak su torbası ile kompres yapabilirsiniz. Bu uygulama gecikmiş adetin de söktürülmesine yardımcı olur. Kür adetten önceki 2 gün ve adetten sonraki 3 gün boyunca devam ettirilmelidir. 

 Rezene ve Kimyon Kürü 

Adet sancılarını azaltmakta kullanılabileceği gibi loğusalık dönemi ve doğum sonrası regl menstruasyonunun düzenlenmesinde yardımcı olan rezene ve kimyon kürü, doğum sonrası kullanımda sütün kalitesini de arttırmaktadır. Bu kür vücudun östrojen seviyesini düzenlemeye yardımcı olur. 

Adet düzensizliğinde kullanmak için: regl döneminden bir hafta önce akşam yatmadan 1 bardak rezene ve kimyon çayı için. Adet başlangıcınden itibaren de 2 gün daha küre devam edin. 

Loğusallıkta kullanımı: Ağrıların çok olduğu günlerde sabah ve akşam bir bardak içmek doğum sonrası şişkinliği azaltır. Loğusalıkta görülen ve kan kaybına bağlı gerçekleşen karabasanları önler. Sütün kalitesini arttırır. 

Kimyon ve rezene çayını hazırlamak için 1 bardak kaynamış su içine 1 tatlı kaşığı rezene tohumu, 1 tatlı kaşığı kimyon tohumu ekleyin. 15 dakika demledikten sonra süzerek için.

Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Her bitkisel üründe olduğu gibi rezene çayı da yanlış kullanımda yan etkiler gösterebilmektedir. En sık karşılaşılan şikayetler arasında ishal, aşırı uyku hali ve alerjik reaksiyon yer almaktadır. Ayrıca uzun süreli kullanımlarda karaciğer tahribatına neden olduğu da konuyla ilgili bazı uzman doktorlar tarafından vurgulanmıştır. Bu tür yan etkilerden kaçınmak için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar şöyledir: 

  • Günde 3 bardaktan daha fazla rezene çayı tüketmeyin. 
  • Çay içine tatlandırıcı olarak şeker yerine bal ilave edin. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı