Karışık Çay Tarifleri

Rezene Anason Çayı ve Rezene Anason Çayının Kullanımı

Rezene ve anason çayı bebeklerde uyku düzenini sağladığı gibi koliğin geçmesinde de etkili olmaktadır. Süt artırıcı özelliğe sahip olan rezene anason çayı zayıflattığı gibi yapımı oldukça kolaydır.

Rezene Anason Çayı ve Rezene Anason Çayının Kullanımı


Rezene Anason Çayı Yapımı

Rezene anason çayı rezene ile anason bitkisinin birlikte çay şeklinde hazırlanmasından oluşmaktadır. Her iki bitkide genellikle metabolizma sorunlarının ortadan kaldırılmasında etkili olduğu gibi soğuk algınlığında göğsün yumuşamasını sağlamaktadır.

Ayrıca rezene ve anason çayı kalp çarpıntısını alarak tansiyonu dengelemektedir. Eskiden beri kullanılan rezene anason çayı bağırsak kurtlarının temizlenmesinde etkili bir ilaç olarak kullanılabildiği gibi midedeki gaz şikayetlerinin önlenmesinde de etkili olmaktadır.

Bebeklerdeki uyku probleminin ortadan kaldırılmasında da etkili bir şekilde kullanılabilen bu çay yetişkinlerin de kaliteli bir uyku uyumasını sağlamaktadır. Yoğun ishal karşısında da kullanılabilen rezene anason çayı bebeklerde düzenli ve sağlıklı kilo alımına yardımcı olduğu gibi yetişkinlerde de yağ yakımını sağlayarak kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

Rezene ve Anason Çayı İle Zayıflama

Rezene ve anason çayı içerisinde bulunan vitamin ve minerallerin yanı sıra bol miktarda lif içermesinden dolayı kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca mide sorunları, metabolizma şikayetleri ve sindirimde görülen aksaklıkların giderilmesinde de etkili olan rezene ve anason çayının doğru bir şekilde tüketilmesi halinde zayıflatıcı ve yağ yakıcı özelliği bulunmaktadır. İçerisindeki lifler sayesinde uzun süre tokluk hissi de bırakan rezene ve anason çayı kabızlık şikayetini de ortadan kaldırabilmektedir.

Tarif 1

 • Bir çay kaşığı kadar rezene
 • Bir çay kaşığı kadar anason
 • Bir bardak su

Su kaynatılır, cam ve ya porselen bir bardağın içerisine koyularak üzerine rezene ve anason ilave edilir. Üzeri kapatılarak demlenmesi için beklenir. 10-15 dakika sonra tüketilebilir. Tatlandırmak amaçlı limon ve ya bal gibi seçenekler ilave edilebilir.

Tarif 2

 • Bir yemek kaşığı kadar rezene
 • Bir yemek kaşığı kadar anason

Akşamdan bir litre suyun içerisine rezene ve anason eklenerek sabaha kadar bekletilir. Ertesi gün rezene ve anason çayı tüketilebilir.


Bebekler İçin Rezene Anason Çayı Hazırlanışı

Süt Artırıcı Olarak Rezene Anason Çayı

Rezene anne sütünü artırıcı etkiye sahip bitkilerden biridir. Bununla birlikte anason da rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. İçerisinde anetol ve fenkon gibi çeşitli uçucu yağlar bulunan rezene anason çayı emziren kadınlarda sütü artırdığı gibi lohusalık döneminde yaşanan stresi de azaltarak daha huzurlu bir anne psikolojisi sunmaktadır. Ayrıca bebeklerde gaz söktürücü ve uyku kalitesini artırıcı etkiye de sahip olmaktadır.

Fitoöstrojen özelliğe sahip olan bu çay ile birlikte süt salgılanmasında etkili olan östrojen hormonunun görevini yerine getiren yalancı ancak süt hücrelerini uyaran bir yapı meydana gelmektedir. Böylece süt üretimi artmaya başlar ve bebekte görülen huzursuz ruh hali ve gaz sancıları da geçmeye başlar.

Yapım Aşamaları

 1. Demliğin içerisine 2 bardak hazır su ekleyin ve kaynamaya bırakın.
 2. Kaynamaya başlayan suyun altını kapatın.
 3. Demliğin içerisine;
 • 1 yemek kaşığı kadar rezene
 • 1 tatlı kaşığı kadar anason
 • 1 yemek kaşığı kadar ıhlamur
 • 1 yemek kaşığı kadar papatya
 • 1 tatlı kaşığı kadar tane kimyon ekleyin.
 1. Demliğin ısıyı dışarı vermeden daha etkili bir şekilde dem vermesi için etrafına havlu sarın.
 2. 15-20 dakika boyunca bekletin.
 3. Ilıyan çayı süzün.
 4. Yemeklerden sonra bir bardak tüketin.

Eğer rezene ve anason dışında diğer malzemeleriniz yoksa sadece elinizdeki malzemeler ile aynı işlemleri uygulayabilirsiniz.

Faydaları

 • Sindirim sistemini düzenleyerek bağırsakların daha rahat bir şekilde çalışmasını sağlar. Metabolizma sorunlarını önleyerek kabızlığı alır ve yağ yakarak zayıflamaya yardımcı olur.
 • Uyku sorunu yaşayan kişilerde uyku düzenini sağlar. Bebeklerde de uyku düzeni ile birlikte sağlıklı kilo alımına yardımcıdır.
 • Göğüsleri dikleştirir ve süt artırıcı özelliğe sahiptir.
 • Öksürüğü geçirir ve nefes darlığını ortadan kaldırır.
 • Bağırsakları kurt ve parazitlerden temizler.
 • Kalp ritmini düzenler, ağız ve diş sağlığını korur.
 • Beyin yorgunluğunu alır ve stresi ortadan kaldırır.
 • Bebeklerde gaz problemini ortadan kaldırır ve huzursuzluğu giderir.

Bebeklerde Rezene Anason Çayı Kullanımı

Bebeklerde gaz sancısı, uyku düzensizliği, huzursuzluk gibi çeşitli sorunlar doğdukları günden itibaren ortaya çıkmaya başlayabilir. Özelliklerle yeni doğanlarda görülen bu durumların ortadan kaldırılmasında doğal bir seçenek olan bebeklerde rezene anason çayı kullanımı zaman içerisinde şikayetlerin ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır.

Bebeklerde ilk bir aylık dönem içerisinde sadece anne sütü verilmesi gerektiğini söyleyen doktorlara göre bu bir aylık dönemde görülen gaz sancıları ve uykusuzluk gibi şikayetlerde annenin rezene anason çayını kendisinin içmesi ve sütünden bebeğe geçmesi tavsiye edilmektedir.

Rezene ve anason miktarının ayarlanması için doktora danışmak gerekir. Ayarın yapılamadığı durumlarda emziren anne sadece kendisi de tüketebilir.  

Bir aylık dönemden sonra ise doktor kontrolünde bebeklere bir çay kaşığı şeklinde verilebileceği gibi ilerleyen dönemlerde 15cc kadar da bu çaydan verilebilmektedir. 6.aydan sonra bebeklere yarım çay bardağı miktarında bu çaydan verilebileceği gibi doktor tavsiyesi olmadan bebeklere verilmemesi gerekir. Aksi halde bebeklerin bedensel gelişimlerine zarar verebileceği gibi alerjik reaksiyonlarda görülebilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı