Bitki Çayları

Reyhan Çayının Faydaları ve Demlenme Şekli

Düzenli içimi sonucunda sigarayı bıraktırma özelliği bulunduğu gibi ağız kokusunu da önlemekte olan çay ayrıca metabolizmayı da hızlandırmaktadır. Demlenme şekli ve tarifleri

Reyhan Çayının Faydaları

Reyhan çayının kendisine has olan özel bir kokusu bulunmaktadır. Bu sayede de oluşan ağız kokularını önlemekte yardımcı olacaktır. Ayrıca çayı demleyerek içmekte olan kişilerin daha rahat nefes almalarını da sağlayacaktır. Sigara içimini azaltmak ya da bırakmak isteyenler içinde oldukça etkilidir. Düzenli kullanan kişilerin sindiriminin daha hızlı çalıştığı gözlemlenmektedir. Bu sayede de metabolizmalarının da hızla çalıştığı ve iştah kesici özelliğinin olması sebebi ile kullanan kişilerin daha hızlı kilo verdikleri de görülmektedir. Zayıflatma özelliği de bulunduğu için birçok kişinin bitkisel çaylar arasında tercih ettiği bir çay türü olmaktadır. Kolaylıkla demlenir ve içiminin çok rahat olması sebebi ile de kilo vermek isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Çayı içerken tatlandırıcı olarak özellikle de kilo vermek amacıyla kullanacak kişilerin içerisine bal ilave ederek içmeleri gerekiyor.

Asla şeker ya da tatlandırıcı koymamanız önerilmektedir. Bu çayın düzenli içimi ve diyetinize uymanız sonucunda hızla kilo vermeniz mümkün olacaktır.

Tarifleri ve Yapım Aşamaları

 • 1 yemek kaşığı kurutulmuş reyhan
 • 200 gram su

Metabolizmayı hızlandırma özelliği ve sağlığa olan faydaları ile bilinen bu çayı demleyebilmek için kurutulmuş reyhan bitkisine ihtiyacınız olacaktır. Kendisine has olan bir kokusu bulunmaktadır. Bu sebeple de içen herkesin memnun kaldığı bir çaydır. Çayı demlerken bir yemek kaşığı kadar kurutulmuş reyhan otu kullanmanız yeterli olacaktır. İlk olarak bitki çayı demlerken her zaman tercih edecek olduğunuz suyun klorsuz olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Bu sebeple de hazır su kullanmanız daha da faydalı olur. Kaynamış suyun içerisine koyacağınız reyhan otunun en az 5 dakika ağzı kapalı şekilde demini almasını bekleyin ve süzerek günde 2 fincan içiniz.

Limonlu Reyhan Çayı

 • 1 yemek kaşığı reyhan otu
 • Yarım limon
 • 200 gram su

C vitamini bakımından faydalı olan limon ile demleyeceğiniz çay metabolizmanın daha da hızlanmasını sağlayacaktır. Çayı demleyeceğiniz zaman mutlaka limon suyu olarak taze kesilmiş limon kullanarak demlemeniz gerekmektedir. Limonun yıkanmasının ardından ikiye bölünmeli ve çekirdeklerini çıkarmalısınız. Küçük parçalara bölerek suyun içerisine atın ve kısık ateşte suyun kaynamasını sağlamalısınız. Su kaynamasının ardından ocağın altını kapatarak içerisine bir yemek kaşığı miktarında reyhan otu koyup kabın ağzını da kapatın. Suyun rengi değişene kadar demini alması için beklemeli ve sonrasında süzerek içmelisiniz. Günde 2 fincandan fazla içilmesi bazı kişilerde alerjik reaksiyonların gelişmesine neden olacağından çok fazla içilmesi önerilmemektedir.

Buzlu Reyhan Çayı

 • 1 yemek kaşığı reyhan otu
 • Yarım limon
 • 1 çay kaşığı bal
 • 3 küp buz
 • 200 gram su

Sıcak havalarda sağlıklı kilo verebilmek isteyenlere tavsiye edilen buzlu reyhan çayı olmaktadır. Soğuk içecek olduğunuz çayın 2 fincandan fazla içilmemesi gerekmektedir. Çayı demleyerek içebilmeniz için mutlaka kurutulmuş reyhan otuna ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca bol C vitamin deposu olan limon da ekleyerek demleyeceğiniz için sağlığa daha faydalı olacaktır. İsteğe göre buzlu reyhan çayını demlerken çilek, erik ya da kiraz gibi meyveleri de ekleyerek demleyebilirsiniz. Bu meyveleri ekleyerek demlemeniz değişik bir tadının olmasını sağlayacaktır. İlk olarak limonu dilimlemeli ve suyun içerisine konularak kısık ateşte kaynamasını beklemelisiniz. Ocağın altı kapatıldığı zaman içerisine reyhan konularak 5 ile 10 dakika arasında suyun rengi değişene kadar beklemelisiniz. Suyun renginin değişimi ile birlikte süzülmeli ve içerisine bal ilave edilerek soğuması beklenir. Soğuduktan sonra içerisine buz parçaları konularak soğuk bir şekilde içilmelidir.

Naneli Reyhan Çayı

 • 1 yemek kaşığı kurutulmuş reyhan
 • 1 yemek kaşığı kurutulmuş nane
 • Yarım limon
 • 1 çay kaşığı bal
 • 400 gram su

Başta üst solunum yolları hastalıkları olmak üzere ve ağrı kesici özelliği ile bilinen bu çayı demleyerek içmeniz oldukça hızlı bir şekilde sağlığınıza kavuşmanızı sağlayacaktır. Çayın demlenebilmesi için limonun küçük parçalara bölünerek suyun içerisine atılıp kısık ateşte su kaynayıncaya kadar ağzı kapalı şekilde beklenmelidir. Ocağın altını kapatmanız sonucunda kaynamış suyun içerisine diğer bitkileri de ilave ederek karıştırmalısınız. Demini alabilmesi için suyun renginin değişmesini beklemelisiniz. Süzdükten sonra içerisine tat vermesi adına bir çay kaşığı bal ilave ederek karıştırın. Günde 2 bardaktan fazla içilmemesi gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı