Hazır ürünler

Relax Çayının Faydaları ve Demlenme Şekli

Stresli bir hayatı olan ya da farklı bir ruhsal sorun yaşamakta olan kişilerin içmesi ile birlikte daha rahatlamasını sağlayan yatıştırıcı özelliği olan relax bitki çayları.

Relax Bitki Çayları

Stres yaşamakta olan ya da kaygıları yoğun olarak hisseden kişilerin rahatlamasında etkili olacak bitki çayları bulunmaktadır. Bu bitki çaylarının stresten kurtulması için içen kişilerin daha rahatlamasını ve yatıştırıcı özelliği ile bilinmektedir. Birçok bitki karışımından oluşan markaların çıkarmakta olduğu çaylar bulunmaktadır. Hazır olarak poşet içerisinde üretilen bu çayları demleyerek içeceğiniz gibi çayların içerisinde bulunan bitkileri aktardan satın alarak evinizde demleyip de içebilirsiniz.

Hazır olarak satışa sunulan relax çaylarının özellikleri arasında sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi olan bitkilerin karışımından yapılmasıdır. Sizlerde bu bitkilerin hangileri olduğunu bilirseniz evinizde içmeniz daha az stres yaşamanızı ve enerjik hissetmenizi de sağlayacaktır.

Tarifleri ve Demleme Şekli

 • 1 yemek kaşığı melisa
 • 1 tatlı kaşığı lavanta
 • 200 gram su

Yatıştırıcı çaylar arasında bulunan ve sakinleştirici özelliği ile bilinen bitki çaylarından bir tanesi olmaktadır. Kendisine has bir kokusunun olması ve aynı zamanda da aroması sayesinde içiminin de kolay olması ile bilinmektedir. Sakinleştirici etkisi olan melisa ve lavanta çayı uzun yıllardır stresli bir hayat yaşamakta olan kişilerin içmesi için önerilmektedir. Çayın demlenmesi kolaydır. Belirtilen ölçülerde kaynamış suyun içerisine koymalı ve kabın ağzı kapalı olacak şekilde 20 dakika kadar beklenmelidir. Bu sayede demini alacaktır. Çayın demini alması ile birlikte süzerek günde 2 fincan içilmesi etki edecektir. Ayrıca relax etkisi olan bu çayı demleyerek içerken isteğe göre içerisine bal ilave ederek de içebilirsiniz.

Kediotu Kökü Çayı

 • 1 yemek kaşığı kediotu kökü
 • 200 gram su

İş hayatında ya da özel hayatı içerisinde stres yaşamakta olan ya da kendisini rahat hissedemeyen kişilerin içecek oldukları relax özelliği olan bitki çaylarından bir tanesidir. Bu çayı demlerken günde 2 fincandan fazla içilmemesi gerektiği de unutulmamalıdır. Demleme şeklinde yapacağınız çayın bazı kişilerde istenmeyen yan etkilerinin oluşmasına neden olur. Ağız kuruluğu, mide spazmı ya da alerjik reaksiyonlar gelişmesi ile birlikte çayın içimine ara verilmesi gerekmektedir. Çayın demlenebilmesi için aktardan alacak olduğunuz kediotu kökü öğütülmeli ve kaynamış suyun içerisine atılarak demini alması beklenmelidir. Daha sonradan süzülmeli ve isteğe bağlı olarak içerisine bal ilave ederek de tatlandırıp içebilirsiniz.

Papatya Çayı

 • 1 yemek kaşığı kurutulmuş papatya
 • 1 tatlı kaşığı melisa
 • 1 çay kaşığı bal
 • 200 gram su

Şifalı bitkiler arasında ki papatyanın melisa bitkisi ile karıştırılarak yapacağınız çayın stres azaltıcı özelliği ile bilinmektedir. Çayı demleyerek içecek olan kişilerin daha çoğunlukla stres ya da yorgunluk gibi sebepler nedeniyle uyku problemi de olan kişilerin akşamları uyumadan bir kaç saat öncesinde içmeleri sonucunda daha sakin bir uyku uyumalarını da sağlayacaktır. Çayı demlemeden önce bilmeniz gerekenler arasında aktardan satın alacak olduğunuz papatyanın küçük papatya yani kır papatyası olmasıdır. Bu çayı demlerken kaynamış suyun içerisine melisa bitkisi ve papatya konularak ağzını kapatın ve 10 dakika boyunca demini almasını bekleyin. Çayın olması ile birlikte süzüldükten sonra içerisine bal ilave ederek içilmelidir. Bu çayı her defasında yeniden demleyerek taze bir şekilde içmelisiniz.

Bitkisel Çay

 • 1 yemek kaşığı sarı kantaron
 • 1 tatlı kaşığı adaçayı
 • 1 tatlı kaşığı papatya
 • 1 yemek kaşığı melisa
 • 1 tatlı kaşığı ebegümeci
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 2 su bardağı su

Bitkilerin karışımından yapacak olduğunuz çayı düzenli olarak içmeniz ile birlikte relax etkisi olacak ve yatıştırıcı özelliği ile daha sakin hissetmenizi sağlayacaktır. Bu çayı demleyerek içebilmek için ilk olarak yukarıda yazmış olduğumuz bütün bitkileri aktardan satın almanız gerekmektedir. Daha sonradan ise bir kabın içerisine söylenen miktarda bütün bitkiler konularak karıştırmalıdır. 400 gram klorsuz suyun içerisine bütün bitkilerden yaptığınız karışım konularak birkaç dakika boyunca kısık ateşte kaynamasını beklemelisiniz. Birkaç taşım kaynadıktan sonra ocağın altını kapatarak, kabın ağzı kapalı olacak şekilde çayın tam olarak demini alması için beklemelisiniz. Demlendikten sonra süzmeli ve en sonunda içerisine tatlandırıcı özelliği olan bal ilave ederek karıştırmalısınız. Çayı gün içerisinde içmeniz sizin daha rahatlamanızı ve relax özelliği sayesinde sakinleşmeniz de etki edecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı