Bitkisel Tedavi

Reflüye İyi Gelen Bitki Çaylarının Tarifleri ve Demlenmesi

Reflü tanısı konulan bir hastanın tedavisinde etkili olan ve hastalığın ilerlemesini durduracak şifalı otlarla yapılmış olan bitkisel çayların tarifleri ve demlenmesi.

Reflüye İyi Gelen Bitki Çayları

Yemek borusu ve mide arasında bulunan kapakçığın esnekliğini yitirmesi ile birlikte ortaya çıkan bir hastalık olmaktadır. Mide asit miktarının artması ile birlikte mide suyunun ağza gelmesi veya besinlerin geri kaçarak ağza gelmesi insanlarda rahatsızlık hissi yaratacaktır. Hastalığın ilerlemesini durduracak ve iyileşmesini sağlayacak olan bitki çayları ile birlikte tedavisine yardımcı olabilirsiniz.

Papatya Çayı

 • 1 yemek kaşığı kurumuş papatya
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 su bardağı su

Reflü ile birlikte ortaya çıkan semptomların hafiflemesinde yardımcı olacak bir çay olmaktadır. Papatya çayının özellikle de sindirim sistemi üzerinde etkili olması ile bilinmektedir. Bu çayın hastalar tarafından içilmesi durumunda daha rahat hazım ve şişkinliğinde giderilmesini sağlayacaktır. Papatya çayının içerdiği maddeler sayesinde ortaya çıkan fazla mide asidinin dengelenmesini de sağlayacaktır. Fakat papatya bitkisini kullanacağınız zaman mutlaka küçük olan kır papatyası kullanarak çayı demlemeniz önerilmektedir. Büyük olan papatyalar ile yapacak olduğunuz çayın sindirim sisteminde etkili olmayacağı unutulmamalıdır. Kaynamış suyun içerisine kır papatyası konularak birkaç dakika kaynamasının ardından ocağın altı kapatılarak demini alması beklenmelidir. Daha sonradan ise süzmeli ve içerisine bal ilave ederek içmelisiniz. Günde 2 bardak içmeniz ortaya çıkan belirtilerin azalmasında etkili olacaktır.

Rezene Tohumu Çayı

 • 1 yemek kaşığı rezene tohumu
 • 1 su bardağı su

Rezene tohumlarının içerisinde bulunan maddeler sayesinde sindirim sisteminde ortaya çıkacak olan hastalıkların giderilmesinde etkili olur. Bu çayı yapabilmek için mide spazmı çok sık geçirmekte olan kişilerin de demleyerek içecekleri bilinmelidir. Mide asidinin fazla olması ile birlikte bu sıvının ağza gelmesi gibi belirtileri olan kişilerin mutlaka bu çayı içmeleri tavsiye edilmektedir. Ayrıca rezene tohumlarını çiğnemenin de reflü hastalığına iyi gelmesi ile bilinmektedir. Çayını demlemek için tohumları havan içerisinde küçültmeniz önerilmektedir. Çok döverek toz haline getirmemelisiniz.

Kaynamakta olan suyun içerisine koyup 10 dakika bekletmeli ve süzerek çayı aç karnına içmelisiniz. Günde 2 bardaktan fazla içilmemesi gerekiyor.

Karaağaç Çayı

 • 1 yemek kaşığı karaağaç bitkisi
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 su bardağı su

Mide sorunları oluştuğu zamanlarda tahriş ya da reflü gibi hastalıkların tedavisinde etkili olan bir bitki olmaktadır. Bu çayın sindirim sisteminde etkili olacağı da bilinmektedir. Bu sebeple de günde 3 defa içmeniz reflü hastalığının iyileşmesini sağlayacaktır. Aktarlarda bulacağınız karaağaç tozunu kullanarak çayı demlemelisiniz. Reflü iyileşene kadar bu çayı her gün düzenli olarak içmeniz önerilmektedir. Bunun için kaynar su kullanmalısınız. Fakat sindirime bağlı olan hastalıkların tedavisinde her zaman hazır su kullanarak demlemeniz gerekmektedir. Kaynamakta olan suyun içerisine 1 yemek kaşığı atarak 5 dakika boyunca demlenmesi beklenmelidir. Süzdükten sonra içerisine bal ilave edin. Karıştırıp hastalık iyileşene kadar her gün içmelisiniz.

Yeşil Çay

 • 1 tatlı kaşığı yeşil çay
 • 1 su bardağı su

Mide asidinin fazla olması ile birlikte mide sıvısının ağza gelmesi rahatsızlık hissi verecektir. göğüs bölgesinde yanma ve hazımsızlık başta olmak üzere birçok belirtinin ortaya çıkmasına neden olur. Bu durumda hastanın sindirim sisteminin rahatlamasını da sağlayacaktır. Bu sebeple de hastanın mutlaka günde 4 fincandan fazla olmamak şartıyla çayını demleyerek içmesi önerilmektedir. Çayı kaynar su ile ya da çok soğuk suyla demlememek gerekiyor. Her zaman için ılık suyun içerisine atarak birkaç dakika kaynatmalı ve demini alması için ağzı kapalı şekilde bekletilmelidir. Süzüldükten sonra içilmesi gerekiyor.

Meyan Kökü Çayı

 • 1 tatlı kaşığı meyan kökü
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 su bardağı su

Mide kasının kuvvetlenmesini sağlayacaktır. Bu çayı demleyerek içebilmek için mide pH dengesini de sağlayacağı bilinmelidir. Onarıcı etkisi ile bilinen çayın her zaman için öğütülmüş meyan kökünden elde edilmesi tavsiye edilmelidir. Meyan kökünün çayını demlemek için her zaman hazır su ile yapmanız etkisini daha çok göstermesini sağlayacaktır. Tadının biraz acı olmasından dolayı içmekte zorlanan kişilerin ise bal ilave ederek içmeleri daha rahat bir içimi olmasını sağlayacaktır. Kaynamış suyun içerisine meyan kökü konularak 10 dakika demlenmesinin ardından süzülür. İçerisine de bal ilave edilerek karıştırılır. Günde 2 defadan fazla içilmesi önerilmemektedir. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı