Bitkisel Tedavi

Rahatlatıcı Bitki Çaylarının Tarifleri ve Demlenmesi

Sinirlerin yatışmasını sağlayacak olan ve bebeklerin huysuzlandığı zaman rahatlamasında etkili olan bitki çaylarının tariflerini alarak demleyebilirsiniz.

Rahatlatıcı Bitki Çayları

Fiziksel ya da ruhsal olarak sorunları yaşamakta olan kişilerin yaşadıkları sorunların üstesinden gelmek için etkili olan şifalı otlar bulunmaktadır. Bu çayları içmeniz, tükenmiş olan enerjinizin daha çok olmasını da sağlayacaktır. Ayrıca kişilerin fiziksel olarak yorgunluk yaşamalarında giderici olan otlar bulunmaktadır. Bu otlar ile yapacak olduğunuz çaylar sakinleşmenizi de sağlar. Ayrıca sadece büyüklerde etkili olmayıp aynı zamanda da bebeklerde de çayın içirilmesi gaz, kabızlık ya da soğuk algınlığı gibi hastalıklar sebebi ile rahatsızlanan bebeklerin daha rahat olmasında da etkili olacaktır. Sadece fiziksel olarak değil, aynı zamanda da ruhsal olarak da sorunları olan kişilerin rahatlamasında etkili olan şifalı otlar ile yapacağınız bitki çaylarından fayda görebilirsiniz.

Papatya Çayı

 • 1 yemek kaşığı kurutulmuş papatya
 • 200 gram su

Sakinleştirici, yatıştırıcı ve dinlendirici etkisi papatya çayının bitkisel çaylar arasında ruhsal ve fiziksel olarak yaşanan yorgunluğa iyi gelmesi ile bilinmektedir. Papatya çayını daha çok uyku problemi olan kişilerin içmesi ile birlikte daha rahat ve sakin bir şekilde uyumalarını da sağlayacaktır. Bu çayı demlemek için mutlaka kır papatyası kullanarak yapılmalıdır. Papatyanın küçük boyutlarda olanını aktarlardan satın alarak kullanmalısınız. Kaynamaktaki suyun içerisine atacağınız kır papatyasının demini almasının ardından içmelisiniz. Bebeklerin sindirim sisteminde ortaya çıkacak olan sorunun giderilmesinde etkili bu çayı bebeklerinizde de kullanabilirsiniz.

Yeşil Çay

 • 1 tatlı kaşığı yeşil çay
 • 200 gram su

Sağlığa faydalarının saymakla bitmeyen bitkisel çaylar arasında olmaktadır. Bu çayın içiminin rahat olması, sindirim sistemi başta olmak üzere faydalı olacak bitki çaylarındandır. Çayın demlenerek düzenli olarak içilmesi aynı zamanda da serotonin isimli mutluluk hormonunu salgılanmasını da sağlayacaktır. Birçok insanın bitkisel çaylar olarak tükettiği ve faydasını gördüğü çayın rahatlatıcı özelliği ile bilinmektedir. Bu bitki ile yapılacak çayın normal bitki çayları gibi demlenmeyeceği bilinmelidir. Ilık suyun içerisine konulan yeşil çayın 5 dakika demini alması için beklenmeli ve süzülerek içilmelidir.

Yeşil çayın metabolizmayı hızlandırıcı etkisi bulunmaktadır. Bu sebeple de çok küçük çocuklara verilmesi tavsiye edilmez.

Rezene Çayı

 • 1 yemek kaşığı rezene tohumu
 • 1 çay kaşığı bal
 • 200 gram su

Sindirim sisteminde meydana gelen gaz, şişkinlik, hazımsızlık, kabızlık gibi sağlık sorunları olması durumunda rezene çayı tavsiye edilmektedir. Bu çayı küçük çocuklara da verebilirsiniz. Emziren annelerin içmesi durumunda sütü ile bebeğe geçecektir. Mama ile beslenmekte olan bebeğe ise birkaç çay kaşığı verilerek faydasının olmasını sağlayabilirsiniz. Çayı demleyebilmek için tohumların ilk olarak havan içerisinde ezmeli ve daha sonradan kaynar suya konularak demlenmesi gerekiyor. Süzüldükten sonra isteğe göre içerisine bal ilave ederek içebilirsiniz.

Sarı Kantaron Çayı

 • 1 yemek kaşığı sarı kantaron
 • 200 gram su

Doğal antidepresan özelliğinin yanı sıra yatıştırıcı özelliği ile de bilinen bir bitki olmaktadır. Çayını demleyerek içmeniz bozulan sinirlerinizin yatışmasını sağlayacaktır. Bu bitkinin kaygı ya da stres yaşamakta olan kişiler üzerinde de etkili olması ile bilinmektedir. Ayrıca sindirim üzerinde de faydalı olması sebebi ile sık sık gaz sorunu yaşayan kişilerin rahatlamasına ve biriken gazın vücuttan atılmasını sağlayacaktır. Çayı demlemek için ilk olarak kurutulmuş sarı kantaron bitkisini kaynar suyun içerisine koyup 10 dakika kadar demini aldıktan sonra süzerek içmeniz gerekiyor. Çayı demleyerek günde iki defa içmeniz fayda sağlayacaktır. Sarı kantaron çayının ağız kuruluğu dışında çok fazla bilinen yan etkisi olmamaktadır. Buna rağmen uzmanlar tarafından günde 2 fincandan daha fazla içilmemesi gerektiği konusunda insanları uyarmaktadırlar.

Melisa Çayı

 • 1 yemek kaşığı melisa
 • 200 gram su

Uyku problemi başta olmak üzere birçok ruhsal sorunun üstünden gelmeniz konusunda size yardımcı olacaktır. Bu bitkinin ayrıca fiziksel olarak kendisini halsiz hisseden ya da enerjisi tükenmiş olan kişilerin de içmesi sonucunda daha enerjik olmasında da etkili olur. Çayın çok küçük çocuklara ağız yoluyla verilmemesi ve emziren annelerin sütü ile birlikte çocuğa geçecek olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle de emziren annelerin kendisinin çayı demleyerek içmeleri bebeğe de fayda sağlayacaktır. Kaynamış suya atacağınız bitkinin 15 dakika kadar demlenmesi için kabın ağzı kapalı olacak şekilde beklenmesi gerekiyor. Demini aldığı zaman süzmeli ve günde 2 bardaktan fazla içmemeniz gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı