Kategoriler
Meyveli Çaylar

Portakal Kabuğu Çayının Faydaları, Özellikleri ve Tarifleri

Portakal kabuğu çayını vücutta oluşturduğu etkiler nelerdir, ne işe yarar, zayıflamaya olan etkileri nelerdir, portakal kabuğu çayı nasıl yapılır, faydaları nelerdir, portakal kabuğu çay tarifleri.

Portakal Kabuğu Çayı

Ülkemizde de yoğun bir şekilde üretilen ve tüketilen meyvelerden olan turunçgiller ailesine ait portakal, kendisi yendiği gibi kabuklarından da faydalanılan bir meyvedir. Yüzyıllardır toplumumuzda portakal kabukları çeşitli hastalıkların tedavisinde ve genel olarak vücut sağlığı açısından kullanılır.

Günümüzde her ne kadar portakalın kendisi tüketilip kabukları atık olarak atma eğilimi olsa da özellikle son yıllarda sağlıklı yaşam konseptinin gelişimiyle portakal kabuğunun faydalarının genel bir bilinirliğe kavuşması nedeniyle portakal kabuklarından ve nergisinden elde edilen çaylara olan ilgi artmış bulunmaktadır. 

Portakalla ilgili olarak kullanılan çaylar şunlardan elde edilebilmektedir:

 • Portakal kabuğu
 • Portakal nergisi
 • Portakal yaprağı

Portakal kabuğu artık günümüzde bir atık olarak değil, sağlığa faydalı olarak kullanılabilecek bir takviye olarak görülmektedir.

Çay için kullanılacak olan kabuk, portakal nergisi ve yapraklarda dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Portakal kabukları çok iyi bir şekilde yıkanmalıdır. Bu sayede kabuk üstünde kalmış olan zirai ilaç kalıntıları ve kimyasal maddeler temizlenmiş olur. Mümkünse organik olarak üretilmiş portakal kabuklarının kullanılması daha uygundur.
 • Nergis ve yaprak kullanılarak çay elde edilecekse dikkat edilmesi gereken konu bunların zamanında toplanmış olup olmadığı ve ne zaman toplanıp satışa sunulduklarıdır. eğer kendimiz toplamıyorsak uygun zamanda toplanmamış veya çok uzun süre önce toplanmış olup hala bekleyen nergisler veya yapraklar olursa istenilen fayda elde edilemeyecektir.

Portakal Kabuğu Çayının Faydaları

Portakal kabuğundan, nergisinden ve yapraklarından elde edilen çayın sağlık üzerindeki etkiler ve faydaları oldukça çoktur. Toplumda uzun zamandan beri süregelen kullanımı ve günümüzde modern araştırma yöntemleriyle ortaya çıkartılan bazı faydaları şu şekildedir:

 • Damar iltihabı hastalığına iyi gelir
 • Mide ile ilgili gastrit, ülser, reflü şikayetlerin tedavi edilmesine yardımcı olur
 • Yaraları iyileştirici özelliği olduğu için genel olarak yaraların iyileşme sürecine destek olarak kullanılır
 • Cilt hastalıklarına iyi gelen bir özelliktedir.
 • Çayın bir gazlı beze veya bir kumaşa emdirilmesi suretiyle kullanıldığında ciltteki siğillere iyi gelir, mantarların tedavisinde kullanılır, varis tedavisi içn varis olan bölgeye sarılarak kullanılır.
 • Ağız içi yaraların tedavi edilmesinde sıklıkla kullanılır.
 • Kanser önleyici olduğu ispat edilen fitokimyasallar açısından oldukça zengin olduğu belirlendiği için kanser hastalıklarına karşı koruyucu olarak kullanılır.

Tüm bu sağlığa faydalı özellikleriyle birlikte portakal çayı cilt üzerinde de birçok olumlu etkiye sahiptir. Özellikle kozmetik sektöründe yoğun bir şekilde kullanılır ve başta selülit olmak üzere cilt kırışıklıkları ve sarkmalarına karşı oldukça etkilidir. Aynı zamanda cilt kanserini önleyici bir özellikte olduğu da tespit edilmiştir. Güneşin zararlı UV ışınlarına karşı da koruyucu etkisi bilinmektedir.

Portakal Kabuğu Çay Tarifleri

Portakal kabuğu çayının sağlık üzerindeki etkilerinden en fazla düzeyde faydalanabilmek için uygulanabilecek çeşitli çay tarifleri mevcuttur. Bu amaçla hazırlanabilecek çay tariflerinden bazıları şu şekildedir:

Portakal Kabuğu Çayı

 • Bir kaşık portakal kabuğu kurusu
 • Bir bardak su

Portakal kabukları iyice temizlenerek kurumaya bırakılır. Bir bardak su kaynatılır ve altı kapatılır. İçerisine kurutulmuş olan kabuklar atılır. On dakika boyunca demlenmeye bırakılır.

Kullanımı

On dakika demlendikten sonra içerisindeki kabuklar çıkartılır ve istenirse bir miktar bal ilave edilerek tüketilir. Günde iki bardak olacak şekilde içilebilir.


Portakal kabuğu çayı soğuk olarak da tüketilebilir

Portakal – Zencefil Çayı

 • Bir adet portakal
 • Bir kök zencefil
 • Limon

Zencefil halka halka şeklinde kesilerek kaynamakta olan suya atılır ve on dakika boyunca kaynatılır. Daha sonra altı söndürülerek portakal ilave edilir. Demlenmeye bırakılır.

Kullanımı

Demlenen karışım biraz ılımaya başladıktan sonra limon ilave edilir. İstenirse tatlandırmak için bir tatlı kaşığı bal da eklenebilir. Kullanımı açısından herhangi bir kısıtlama olmayıp istenilen miktarda tüketilebilir.

Bu çay tarifleriyle birlikte istenilen zamanlarda bunları hazırlayarak insan sağlığına olumlu etkileri açısından günlük olarak tüketmek mümkündür. Bu sayede hem sağlıklı bir içecek elde edilmiş olur hem de lezzetli ve faydalı bir çay içilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir