Bitki Çayları

Pelin Otu Çayının Demlenme Şekli ve Tarifleri

Karaciğerin korunmasında etkili olduğu gibi aynı zamanda da bağırsakların temizlenmesini sağlayan pelin otu çayının diğer demlenme şekli ve faydaları.

Pelin Otu Çayı

 • 1 çay kaşığı pelin otu
 • 1 su bardağı su

Sindirim sistemine faydalı olması ile bilinen ve insan sağlığında da etkili olacak çayı içenlerin ortaya çıkacak problemleri azaltması ile bilinmektedir. Pelin otunun zararları arasında bulunan ve aşırı tüketilmesi sonucunda bağımlılık yapacak olduğu unutulmamalıdır. Bazı kişilerde kafa yapar şeklinde de düşünülmektedir. Bu sebeple de çayı demleyeceğiniz zaman 1 çay kaşığından fazla konularak demlenmemesi gerekmektedir. Çayı düzenli olarak içilmesi sonucunda tüketmekte olan kişilerde sinirleri yatıştırıcı etkisinin olması ile de bilinmektedir. Bu sebeple de akşamları içilmesi daha sakin olmanızda ve rahat bir uyku uyumanızda fazlasıyla etkili olacaktır. Sindirim sisteminde etkili olan ve mide sorunları gibi rahatsızlıklara iyi gelmesi için mutlaka klorsuz su kullanarak demlemeleri gerekmektedir.

İlk olarak kaynamakta olan suyun içerisine pelin otu konularak demini alabilmesi için birkaç dakika beklenmelidir. Demini alması ile birlikte süzülmeli ve suyun ılık olması durumunda içilmelidir.

Karanfilli Pelin Otu Çayı

 • 1 çay kaşığı pelin otu
 • 1 çay kaşığı karanfil
 • 1 su bardağı su

Çayın içerisine koyacak olduğunuz karanfil sayesinde sindirim yollarının daha rahatlamasını sağlayacaktır. Mide rahatsızlıkları sebebi ile ağız kokusu yaşayan kişilerin nefeslerinin kötü kokmamasını ve daha rahat nefes almalarında da etkili olur. Bu çayı demleyebilmek için toz karanfil de kullanabilirsiniz. İlk olarak suyun içerisine karanfil bitkisinden bir çay kaşığı miktarında konularak suyun kaynaması beklenmelidir. Kaynaması ile birlikte ocağın altını kapatarak suyun içerisine pelin otundan bir yemek kaşığı miktarında eklemeliyiz. Karıştırıp kabın ağzı kapalı olacak şekilde 4 dakika boyunca demini alabilmesi beklenmeli ve sonrasında süzülerek suyun ılıması durumunda içilmelidir.

Kızılcıklı Pelin Otu Çayı

 • 1 çay kaşığı pelin otu
 • 1 yemek kaşığı kızılcık
 • 1 su bardağı su

Bağırsaklarda oluşan zararlı bakterilerin temizlenmesinde etkili olması ile bilinmektedir. Bu çayı demlerken kızılcık meyvelerini de kullanarak demini alması sağlanmalıdır. Bağırsakların temizlenmesinde etkili olan çayı demlerken mutlaka klor içermeyen bir su kullanarak yapmalısınız. Bu sayede daha etkili olmasını da sağlamış olacaksınız. Suyun içerisine kızılcık meyveleri konularak suyun kısık ateşte kaynaması beklenmelidir. Kaynaması ile birlikte içerisine otn eklenerek 5 dakika boyunca suyun demini alabilmesi beklenmelidir. Süzülmesinin ardından çayın ılıması ile birlikte içilmelidir. 

Papatyalı Pelin Otu Çayı

 • 1 çay kaşığı pelin otu
 • 1 yemek kaşığı papatya
 • 1 su bardağı su

Papatyanın da sakinleştirici etkisinin olması ile bilinmektedir. Bu sebeple de bir diğer sakinleştirici özelliği olan bu bitki ile demleyerek yaparsanız oldukça etkili olacaktır. Çayın demlerken kullanacağınız kır papatyalarının uyku sorununu giderecek ve daha sakin olmanızı sağlayan bir bitki olmaktadır. Ilık suyun içerisine ilk olarak papatya bitkisini koyarak suyun kısık ateşte kaynaması beklenmelidir. Daha sonradan da ocağın altını kapatarak içerisine otun bir çay kaşığı miktarında ekleyerek 4 dakika boyunca demini almasını beklemelisiniz. Süzülmesinin ardından günde bir bardak içilmesi etkili olacaktır.

Civanperçemi Pelin Otu Çayı

 • 1 çay kaşığı pelin otu
 • 1 tatlı kaşığı civan perçemi
 • 1 su bardağı su

Bu bitkileri kullanarak yapacak olduğunuz çayın iştah açıcı özelliğinin olması ile bilinmektedir. Bu nedenle de çayı kilolu olan insanların içmesi önerilmemektedir. Ayrıca civanperçemi bitkisini de kullanarak yapacağınız çayın çok geç saatlerde içilmesi de önerilmemektedir. Gün içerisinde 1 su bardağı kadar içmelisiniz. Çok fazla içilmesi bağımlılık yapacak bir çay olacaktır. Kaynamış suyun içerisine ilk olarak her iki bitkiyi de ilave ederek karıştırılmalı ve ağzını da kapatarak demini alabilmesi için beklenmelidir. Demini alabilmesinin ardından süzülmeli ve tok karnına içilmelidir.

Ballı Pelin Otu Çayı

 • 1 çay kaşığı pelin otu
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 su bardağı klorsuz su

Çayı daha tatlı olarak içmek isteyenler, şeker ilave etmemelidir. Bunun yerine organik bal ilave ederek çayın demleyip içmeleri önerilmektedir. Balın içerisinde bulunan antibiyotik özelliği sayesinde içecek olan kişilerin iltihaplanma ya da enfeksiyon gibi hastalıkları önleyecek olması ile bilinmektedir. Bir su bardağından gün içerisinde daha fazlasını içmeleri tavsiye edilmemektedir. Kaynamış suyun içerisine bitki konulmasının ardından 4 dakika beklenmeli ve demini almasının sonunda süzülerek içerisine bal ilave edilip karıştırılmalı ve içilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı