Bitki Çayları

Passiflora Çayı Özellikleri, Faydaları ve Demlenme Çeşitleri

Passiflora çayı özellikle uykusuzluk, kaybı bozuklukları, anksiyete ve ruhsal bunaltılardan kaynaklı oluşan sıkıntıların ortadan kaldırılması adına kullanılır. Düzenli şekilde içilmelidir.

Faydaları

Passiflora, hafif düzeyde bir yatıştırıcı olarak insanlar tarafından bilinir. Bu etkisi nedeniyle, uyku için bir ilaç olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır. Anksiyete ve kaygıyı rahatlatan etkileri de bulunur. Diğer ilaçlarla karşılaştırıldığı zaman vücut üzerindeki etkisi hafiftir ve güçlü bir yan etkisi yoktur. Çarkıfelek bitkisi ile yapılan passiflora farklı iyileştirici ve yararlı özelliklere sahiptir. Passiflora flavonoidler, glikozitler, fenolik bileşikler, amino asitler içerir. İlaç firmaları da dikkatlerini tutkuların tıbbi özelliklerine çevirmişlerdir. Terapötik bir bakış açısı ile bitkinin aşağıdaki tıbbi özellikleri bulunur;

 • Anti bakteriyel
 • Antifungal
 • Uyuşturmak
 • Sedatifler
 • Antispazmodik

Anksiyete, ajitasyon, sinirlilik, mantıksız korku, uyku bozuklukları, kasılmalar azaltmak için kullanılır. Son zamanlarda yapılan bilimsel çalışmalar, aşırı aktivitesi (DEHB) ile ilişkili dikkat eksikliği, astım, yüksek tansiyon, mide-bağırsak bozuklukları, fibromiyalji, kas krampları, hemoroid, yanıklar, çeşitli iltihaplar gibi hastalıklarda bitkinin oldukça faydalı olduğunu ortaya çıkartmıştır. Madde bağımlılığı ve alkolizm tedavisi ile ilişkili semptomları hafifletmek için kullanılır. Spazmolitik ve hafif sedatif eylem sayesinde hazırlanan çay adet ağrısı, baş ağrısını azaltmak için alınabilir. Bu bitki aynı zamanda diş ağrısını hafifletebilir.

Korku, sinirlilik, kaygı konusunda reçete edilen geleneksel ilaçların tersine, çekildikten sonraki gün uyuşukluğa ve yan etkilere neden olmadan nazikçe hareket eder. Bazı çalışmalarda da görüldüğü gibi, kadınların menopoz sırasında kabulün üçüncü haftasında olduğu gibi tutku akışının kabul edilmesi, bu dönemde kadınlara eşlik eden semptomların azaltılmasına yardımcı olmuştur. Bu nedenle bu dönemde hormon almak istemeyen kadınlar için doğal bir antidepresan haline gelebilir.

Çay Nasıl Demlenir?

Anti-inflamatuar Ajan Olarak

Passifloralı şekilde demlenmiş bir çay poşeti, yanık, iltihap veya ağrı bulunan yerlere direk olarak uygulanabilir. Bu ağrı ve rahatsızlığı azaltma konusunda düşünülenden daha çok yardımcı olacaktır. Çayın demlenmesi için;

 • 1 adet hazır çay
 • 1 su bardağı kaynar su

Çay poşetini beş dakika boyunca kaynayan suyun içine atarak demlemek gerekir. Ardından poşet  içinden çıkartılır ve etkilenen bölgeye günde 10 ile 15 dakika boyunca uygulanmalıdır. Uygulamanın  düzenli şekilde günde birkaç defa tekrarlanması fayda sağlar.

Tansiyon

Yüksek tansiyonun düşürülmesi adına birebirdir. Özellikle çıkan kişilerin tansiyonlarının kısa sürede düşmesini sağlar. Bu uygulama için nane ve limon balsamı içeren bitkilerinden çayın içine dâhil edilmesi gerekir.

 • Bir yemek kaşığı nane ve passiflora bitkisi bir bardak sıcak suyun içinde 15 ile 20 dakika boyunca bekletilerek demlenir.
 • Hazırlanan çay günde üç kez 1/3 fincan şeklinde demlenir.
 • Her defasında taze şekilde hazırlanarak tüketilir.

Anksiyete ve Kaygı Bozuklukları

 •  1 çay kaşığı ot
 • 150 ml su

Bir çay kaşığı kurutulmuş ve doğranmış ot 100-150 ml kaynar su içine atılır.10 dakika boyunca demlenmesi adına bekletilmelidir. Bekleme süresinin bitmesi ile süzgeç ya da tülbentten geçirilir. Yatmadan önce içildiği zaman anksiyete ve kaygı bozuklukları ile alakalı sorunlar için birebirdir. Ayrıca sinir anksiyete, uykusuzluk, gastrointestinal yol çalışmalarında düzensizlikler konusunda da fayda sağlar.

Uykusuzluk

 • 300 ml kaynar sı
 • 1 yemek kaşığı passiflora otu

Bu sakinleştirici çay 300 gram sıcak kaynamış su için 1 çorba kaşığı otun birbirine karıştırılması ile hazırlanır. Karıştırılan bu ikili 10 dakika kadar demlenmesi adına bekletilir. Ağzı kapalı şekilde bekletilmesi faydalarının suyun içine geçmesi adına birebirdir. Demlenen içecek süzgeç yardımı ile süzüldükten sonra yatmadan önce 1 saat kullanın.

Yan Etkiler

Birçok referans kitaplarında bitki yan etkilere neden olmadığını yazılı ve resepsiyon yetişkinler hem de çocuklar için oldukça kabul edilebilir olmasına rağmen, bazı noktalar hala düşünülmektedir. Örneğin; kesinlikle kontrendikedir aritmi ve anjin gibi, gastrointestinal sistem (kronik gastrit, ülser, vb) ciddi hastalıklardan muzdarip kişiler için doktor reçetesi olmadan kullanım kesinlikle yapılmamalıdır. Çarkıfelek yani passifloradan yapılan çay çeşitleri düşük tansiyonu olan insanlar tarafından kesinlikle kullanılmaz. Çünkü bu tarz çayların yüksek tansiyonu düşürme etkileri vardır. Zaten düşük olan tansiyon daha da düşük hale geleceği için kesinlikle kullanılmamalıdır. Hamile kadınlar kullanım yapmadan önce mutlaka uzman doktora danışarak detaylı görüş almalıdır. Bu süreçte çoğu uzman kullanılmasını önermez ama kullanılsa da oldukça düşük dozlarda alınır. Çarkıfelek alınması için geniş kontrendikasyon beyin damarlarının ateroskleroz, ürik asit tuzlan, miyokardiyal enfarktüs ve bireysel hoşgörüsüzlük vücutta varlığı bulunur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı