Bitki ÇaylarıPapatya Çayı

Papatya Çayı Uykusuzluğa İyi Gelir Mi? En Güzel Çay Tarifleri

Papatya çayı bir çok kişi tarafından sıklıkla tüketilen bitki çayları arasındadır. Ancak bilinmeyen etkilerinden biri de uykusuzluğu gidermeye yardımcı olmasıdır. İşte uykusuzluk için papatya çayı tarifleri…

Uykusuzluk İçin Papatya Çayı

Özellikle sinir sistemi hastalıklarına maruz kalan kişilerin en sık yaşadığı problemlerden biri uykusuzluktur. Bunun yanı sıra uykuya geçiş problemlerinin ilaç ile tedavisi mümkün olsa da uzmanlar uyku ilaçlarını yan etkilerinden dolayı çok tercih etmememiz gerektiğini vurgulamaktadırlar. Bu durumda bazı bitki çaylarının desteği büyük olacaktır. Peki papatya çayı uykusuzluğa iyi gelir mi? Papatya çayı da halk arasında sıklıkla tercih edilen ve uykusuzluk problemi için çok fayda sağlayan bitki çayları arasındadır. 

uykusuzluk için papatya çayı

Papatya çayı genellikle her yaştaki bireyin tercih edebileceği çaylardandır. Ancak küçük çocuklar ve hamilelerin kullanımı konusunda fikir ayrılıkları ile karşılaşılmaktadır. Bu nedenle özel durumları olan bireylerin uykusuzluk gibi problemler için bu çayı kontrollü kullanmaları gerekmektedir. 

Sinir sistemini rahatlatmaya, stresi azaltmaya ve uykusuzluk problemlerini düzenlemeye oldukça faydalı olacaktır. Sinir sistemini rahatlatarak uykuyu getirmeye yardımcı olur. Ancak küçük çocuklarda ve hamilelerde doktora danışılmadan tüketilmemelidir. Belirtilen dozlardan fazla kullanımda yan etkiler ortaya çıkabilir. Papatya çayı özellikle gece yatmadan bir saat önce bir fincan olarak ılık bir bir biçimde tüketildiğinde rahat bir uykuya yardımcı olacaktır. 

Papatya Çayı Hazırlanışı

Papatya çayı sinir sistemini ciddi ölçüde rahatlatan nadir bitki çayları arasındadır. Genellikle ıhlamur ile birlikte tüketilen ve soğuk algınlığına iyi geldiği bilinen papatya çayının bir çok farklı hazırlanışı vardır. Günümüzde en sık karşılaşılan sağlık sorunlarından biri olan uyku problemlerinin bu bitki çayı ile ilaçsız tedavisi mümkündür. Böylece özellikle ilaç kullanmayı tercih etmeyen kişiler için oldukça cazip yöntemler arasındadır. 

Papatya çayının hazırlanışında verilen talimatları dikkatlice uygulamak etkilerinden tamamen faydalanabilmek açısından önemlidir. Yanlış bir şekilde hazırlandığında besin değerleri ölecek ve etkileri tam olarak ortaya çıkmayacaktır. 

papatya çayı tarifleri

Papatya çayını kaynatmadan demleme şeklinde tüketmek en etkili olan yöntemlerden biridir. Demlendiği ortam da bir o kadar önemlidir. Bu gibi bitki çaylarını hazırlarken porselen veya cam kaplar tercih etmek daha doğru olacaktır. Bunun yanı sıra miktarlar da önem teşkil etmektedir. Doğru ölçüler ile hazırlanmış bir papatya çayı ile uykusuzluk problemlerini büyük ölçüde bertaraf edebilirsiniz.  İşte sizler için derlediğimiz en etkili tarifleri…

Dağ keki ve bal

 • 250 ml su
 • 1 tatlı kaşığı dağ kekiği
 • 1 tatlı kaşığı kurutulmuş papatya
 • 1 tatlı kaşığı bal

Bu tarifte papatyanın etkilerinden kekiğin etkileri ile arttırarak faydalanmak mümkündür. Hazırlanışı oldukça basittir ve gece yatmadan 1 saat önce tek kullanımlık olarak hazırlanmalıdır. 250 ml su önceden kaynatılır. İçerisine bitkiler eklenir ve porselen veya cam bir kap içerisinde 10 – 12 dakika demlenmeye bırakılır. Ardından içerisine bal eklenerek tüketilir. Sinir sisteminizi rahatlatacak ve rahat bir uyku çekmenize yardımcı olacaktır.

Komyonlu nane

 • 1 çay kaşığı kurutulmuş papatya
 • Yarım çay kaşığı kimyon
 • 1 çay kaşığı kuru nane
 • 250  ml su

Bu tarifte ise hem uyku problemlerinizi azaltabilir hem de solunum yollarınızı rahatlatabilirsiniz. Bu çayın gece yatmadan yarım saat önce tüketilmesi yeterli olacaktır. Tek porsiyon olarak hazırlanmalıdır ve günde 2 fincandan fazla tüketilmemelidir. Önceden kaynatmış olduğunuz su içerisine papatyayı, kimyonu ve naneyi ekleyin. Kapağı kapalı olacak şekilde 8 – 10 dakika demlendirin. Ardından soğumadan tüketin. 

Özel Karışım

 • 1 tatlı kaşığı kurutulmuş papatya
 • 10 gr kedi otu kökü
 • 1 çay kaşığı lavanta
 • 1 çay kaşığı kuru nane
 • 10 gr ardıç otu
 • 1 litre su

Bu tarif ciddi uykusuzluk sorunları yaşayan bireyler için idealdir. Oldukça etkili olan bu karışım kalp hastası olan bireyler için yarım ölçek ile hazırlanmalı ve daha az tüketilmelidir. Günlük stresi azaltmaya ve rahat bir uyku çekmenize yardımcı olacak bu tarif özellikle 10 yaş üstü bireyler için tercih edilmelidir. 1 litre içme suyunu bir tencerede kaynatın. Altını kapattıktan sonra içerisine bitkileri ekleyin. Yaklaşık 10 dakika demlendikten sonra süzerek başka bir kaba alın. Hazırladığınız çayı günde 3 fincana kadar tüketebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı