Bitki ÇaylarıPapatya Çayı

Papatya Çayı Yüksek Tansiyona Nasıl Etki Eder?

Papatya Çayı vücudun hemodinamiği üzerinde pratikte doğrudan bir etki yapmaz. Papatya çayının dolaylı olarak tansiyonun düşmesinde yardımı vardır.

Papatya Çayının Tansiyona Etkisi


Papatyalar

Papatya çayının tansiyon yükselmesinde kullanımına dayalı halk arasında yaygın bir inanış bulunur. Yanı sıra bazı literatürlerde ve tıbbi ilaçlar ile bitkisel ürün reçetelerinde, papatyanın tansiyon düşürücü etkisi üzerine kısmi bilgiler bulunur. Bununla birlikte Dünya Sağlık Örgütü’ nün ( WHO ) onayladığı çalışmalarda, papatyanın hipo veya hipertansif etkilerde bulunduğu gösterilmemiştir. Benzer şekilde pratikte yapılan çalışmalarda papatyanın tansiyona doğrudan herhangi bir etki oluşturduğu gözlemlenmemiştir. Bitkiler üzerinde çalışmalar sürdüren uzmanlar tarafından da papatya, tansiyona karşı nötr etkide bulunan bir bitki olarak kabul görür. 

Ancak stres, sinirlilik hali, uykusuzluk ve yorgunluk gibi etkiler aynı zamanda yüksek tansiyon oluşmasında önemli aktörlerdir. Papatyanın yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisi, aynı zamanda uyku düzenine olumlu etki, sinirlilik, kaygılı olma ve stres gibi durumların azalmasına etki ederek, dolaylı olarak tansiyonun düşmesinde rol oynar. Bu amaçla pek çok ilaç ve bitkisel gıda takviyesinin içerisinde yer alan papatya, tansiyonla ilgili ilaçlarda da yoğun bir şekilde bileşen olarak kullanılır. Bu durum papatyanın yüksek tansiyon açısından etkili bir tedavi edici olması gibi yanlış bir kanının yayılmasında rol oynamıştır.

Doğrudan papatya tansiyonun düşürülmesi veya yükseltilmesi konusunda etkilerde bulunmaz. Bununla birlikte tansiyon yükselmesi ve düşmesi gibi sağlık sorunları, genel olarak bir veya birden fazla nedene dayalı olarak ortaya çıkan bir semptomdur. Bu semptomların pek çoğuna karşı olumlu etkiler gösteren papatya, bu sayede dolaylı olarak tansiyonun düzelmesinde katkı sağlar.

Bu sebeplerle doğrudan tansiyon düşürmesi amaçlı hazırlanmış preparatların birçoğunda ek bir bileşen olarak kullanılır. 

Hiper Tansiyon İçin Papatya Çayı Tarifleri

Doğrudan tansiyonun düşmesini etkilemese de papatya çayının yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisi, kalp rtimini düzenleme etkisi ve damarların genişlemesi etkisi hiper tansiyonun düşmesinde önemli bir işlev görür. Yüksek tansiyona karşı kullanılabilecek tariflerden ilki Sarı Kantaronla papatyanın birlikte kullanılmasıdır.

Sarı Kantaronlu Papatya Çayı

 • 50 gram kurutulmuş papatya
 • 50 gram sarı kantaron otu
 • bal
 • 500 ml kaynamış su
 • süzmek için tülbent veya ince delikli süzgeç
 • 1 Litre su alabilecek ölçüde kapaklı bir kap
 • 1 tatlı kaşığı

50 gram sarı kantaron ile 50 gram papatya bir kabın içerisine konulur. Ardından kaynamış su ilave edilir ve kapağı kapatılarak en az 3 saat boyunca demlendirilir. Demlenme işleminin ardından süzülerek  tüketime hazır hale gelir. Her akşam uykudan önce olmak üzere bir tatlı kaşığı bal ile karıştırılarak, 50 ml içilmesi yüksek tansiyon şikayetlerine karşı iyi gelir.

Hazırlanan karışım en fazla 3 gün içerisinde tüketilmelidir. Tüketilmeyen kısım kullanılmayarak yeniden demlenmesi gereklidir. Bir hafta boyunca bu kür uygulandıktan sonra en az 1 hafta ara verilmesi gerekir. Yüksek tansiyon ve başka rahatsızlıklar bulunması durumunda, sürekli ilaç kullanılması durumunda, bu kürü mutlaka doktorunuza danışarak uygulamalısınız. İyi bir papatya ile sarı kantaron otu bulunmasına dikkat edilmelidir.

Kuru Nane ve Papatya Çayı

Bir fincan için

 • Kurutulmuş papatya
 • Nane ( kuru veya taze)
 • İsteğe göre limon, bal veya kuru elma
 • Bir fincan
 • Bir çay kaşığı
 • Süzmek için gerekli aparat

Bir fincan hazırlamak için bir çay kaşığı nane ile 1 çay kaşığı bir kabın içerisine konulur. Bir bardak kaynamış su ilave edilerek 15 dakika boyunca ağzı kapalı veya örtülmüş şekilde demlendirilir. Demleme işleminin ardından süzülerek içime hazır hale gelir. Tüketilmesi sırasında limon, bal veya kuru elma ile tatlandırılarak tüketilir. Günde bir defa olmak üzere tüketilir ve her defasında taze olarak demlenmesi tavsiye edilir.

Kedi otu kökü ve kimyonlu papatya çayı

 • 6 parça papatya çiçeği
 • 4 parça kedi otu kökü
 • 1 çay kaşığı kimyon
 • 100 ml kaynamış su
 • 250 ml’ lik kap
 • Süzmek için gerekli aparat

Tüm malzemeleri bir kabın içerisine alarak, üzerine 100 ml kaynamış su ilave etmelisiniz. kabın üzeri örtülerek 1 saat boyunca demlenmesi gereklidir. Hazırlanan karışım her gün sabah ve akşam olmak üzere ikiye bölünerek tüketilmelidir. Her gün yeniden demlenmesi ve taze olarak tüketilmesi gereklidir. Tadının kötü olması durumunda kimyon oranını azaltarak daha iyi bir tada sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte herhangi bir tatlandırıcı ilave edilmemesi gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı