Kategoriler
Sorular

Papatya Çayı ile Saç Bakımı ve Saç Rengini Değiştirme

Hintli kadınların ‘Babune ka Phal” olarak adlandırdıkları papatya çayı, cilt ve saç bakımlarında önemli bir yer tutar. Özellikle mayıs papatyası ile hazırlanan çaylar doğal yollarla saç rengini açmaktadır.

Papatya Çayının Saça Faydaları 


Papatya Çayı ile Saç Rengini Açma

Papatya çayı; birçok farklı medeniyette küçük yaraların iyileşmesini hızlandırmak ve onları dezenfekte etmek için tarihi boyunca bir ilaç gibi kullanılmıştır. Doğal bir cilt temizleme ürünü olduğu gibi sivilce ve akne gibi rahatsızlıklarda cildi kurutmadan iltihabın atılmasını sağlar. Antioksidan özellikleri ve nemlendirici yapısıyla cilt ve saç bakımında da önemli bir yer tutar. Hindistan’da kadınlar ucuz ve kolay erişilebilir olduğu için mevsiminde topladıkları papatyaları gölgede kurutarak ”Babune ka Phal” adını verdikleri güzellik solüsyonları ile yıl boyunca bakım yaparlardı. Özellikle ciltteki kurumaları gidermek için hazırladıkları çayların bir süre sonra cilt rengini ağarttığını, kepeklenmeyi giderdiğini ve papatya çayı sürüldükten sonra güneşe çıkıldığında saç rengini de değiştirdiğini fark ettiler. Farklı medeniyetlerde de saç bakım ve güzelliğini sağlamak için kullanılan papatya çayının genel faydaları şöyledir: 

Saçları canlandırır: Kireçli sular, sıcak havalar ve yanlış bakım uygulamaları yüzünden kuruyan ve zarar gören saçları canlandırır. Aşırı kuruluk nedeniyle gelişen saç dökülmesini engellemeye yardımcı olur. 

Uzamasına yardım eder: İçerdiği B vitaminleri ve amino asitler ile kıl köklerinin beslenmesini sağlar. Nemlendirici özelliği sayesinde uçlarda görülen kırılmaları önler. 

 Papatya Çayı ile Saç Rengini Açma 

Çoğu kadın boya öncesi oksijen ile saç rengini açmaya çalışmaktadır. Fakat bu tarz kimyasal uygulamalar saç kalitesini bozmakta ve yanmalara neden olmaktadır. Bu tarz kimyasal uygulamalar yerine doğal yollarla bu işlem gerçekleştirilebilir. Oksijen uygulaması ile kıyaslandığında tek dezavantajı daha uzun sürede bu işlemin gerçekleşmesidir. İstenilen renk elde edilene kadar düzenli olarak birkaç hafta boyunca uygulama yapmak gerekebilir. Fakat bu dezavantajın karşısında birçok avantaja sahiptir.

Papatya çayı, oksijen gibi saçta yanmalara neden olmaz, saçlara sağlıklı bir ışıltı ve parlaklık kazandırır, uzamasını teşvik eder. Nemlendirici özelliği ile kırılmaları engeller. 

Uygulama için; 

 • Öncelikle papatya çayınızı demleyerek soğumaya bırakın.
 • Ardından normal şekilde duşunuzu alın. 
 • Son ağızda  durulama işlemini papatya çayı ile bitirin. 
 • Papatya çayını durumalanıza gerek yoktur. 
 • Daha etkili bir sonuç için çayınıza yarım limon suyu da ilave edebilirsiniz. 
 • Bu işlemi istediğiniz saç rengine kavuşana kadar 2 günde 1 devam ettirin. 

Bir bardak için ölçek 4-5 tatlı kaşığı kadardır. Yarım limon ilave ettiğiniz çay kürü tek uygulamada bile saç renginde fark edilir bir açılma sağlayacaktır. Bunun dışında daha kızıl tonlar elde etmek için limon yerine çayın içine 1 tatlı kaşığı kına ilavesi de yapılabilir. Limonlu papatya çayı altın sarısına yakın bir ton elde etmeyi sağlarken, limon yerine kına kullanmak bakır renginde bir açılma sağlayacaktır. Her iki uygulamanın da bir zararı yoktur. 

Kür Tarifleri 

Sarı Saçlar İçin Bitkisel Kür 

 • 4 tatlı kaşığı papatya 
 • Yarım limon suyu 
 • 1 çay kaşığı bal (İsteğe bağlı) 
 • 1 bardak kaynamış su 

Hazırlanışı: Kaynamış su içerisine öncelikle kuru ya da taze papatya yapraklarını ekleyin. 15 20 dakika boyunca dinlenmeye bırakın. Böylelikle bitki içindeki tüm enzimler suya geçecektir. Ardından yarım limon suyu ve balı ilave edin. Bu şekilde hazırladığınız solüsyonu banyo sonrası saç diplerinden başlayarak tüm saça yedirin. İşlem sonrası durulama yapmayın.

En iyi uygulama için bir sprey şişe alarak hazırladığınız çayı şişeye doldurun. Böylelikle çay tek uygulamada akıp gitmez. Yavaş yavaş tüm saçınıza uygulama yapabilirsiniz. 

Ayrıca gün içinde saçlarınızı tararken de bu karışımı kullanabilirsiniz. Bal miktarının çok olmamasına dikkat edin. Yoksa saçlarınızda yapış yapış bir his bırakabilir. 

Kızıl Saçlar İçin Bitkisel Kür 

 • 4 tatlı kaşığı papatya 
 • 4 tatlı kaşığı gelincik 
 • 1 tatlı kaşığı kına (isteğe bağlı) 
 • 1 bardak kaynamış su 

Hazırlanışı: Kaynamış su içine malzemeleri ekleyin. Yarım saat boyunca dinlenmeye bırakın. Aynı yukarıdaki şekilde banyo sonrası uygulama yapın. Eğer saç renginiz çok koyu tonlarda ise önce 2 hafta boyunda limonlu papatya çayı ile rengini açın. Daha sonra bu kürü uygulayın. Kızıl rengi alması daha kolay olacaktır. Ayrıca bu tarif  3 ayda bir ya da 2 ayda bir gibi uzun süreye yayılmış uygulamalarda düzenli kullanıldığı zaman saçlarda beyazlamayı önler. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir