Bitki ÇaylarıPapatya Çayı

Papatya Çayı Mide Sorunlarına Karşı Doğal Çözüm

Mide ve sindirim sistemi rahatsızlıklarının giderilmesinde son derece etkili bir yöntem olan papatya çayı, kolay hazırlanışı, hoş aroma ve lezzetiyle kolay bir şekilde tüketilir.

Papatya Çayının Mideye Etkileri Nelerdir?


Mide sorunlarına papatya

Hemen her iklim ve mevsimde yetişen ve genel olarak süs bitkisi olarak en çok bilinen papatya, aynı zamanda sahip olduğu kimyasal bileşenlerle, insan sağlığına yüksek oranda faydalar sağlayabilme kapasitesine sahiptir.

Sağladığı birçok yararı olmakla birlikte, özellikle mide sorunlarına karşı mücadele etmek için yeri doldurulamaz bir doğal bitkidir. Binlerce yıla uzanan bir geçmişte kullanılagelen bir bitki olan papatya, bu nedenle mideye iyi gelir mi? sorusu en fazla sorulan bitkiler arasında yer alır. Gastrointestinal sistem ve tüm sindirim sistemi üzerinde düzenleyici, yenileyici ve iyileştirici etkiler gösteren birçok farklı bileşen barındıran papatyanın, en kolay kullanım yolu çayının yapılmasıdır. Aynı zamanda hoş aroması ve sahip olduğu lezzet, çay olarak tüketilmesini daha da kolaylaştırır.

Hangi Mide Sorunlarına Karşı ve Nasıl Kullanılmalıdır?

Mide ekşimesi, midede oluşan ağrılar, gastrit ve ülser, şişkinlik, kabızlık ve ishal ile bu hastalıkların oluşturduğu olumsuz etkilere karşı son derece güçlü ve hızlı etkiler gösterebilen papatya çayının, gastrit ve ülser gibi hastalıklar nedeniyle zaten alınan ilaçlarla birlikte kullanılmadan önce mutlaka doktora danışılması gerektirecek güçlü etkilere sahiptir. Zaten alınmakta olan ilaçlarla birlikte kullanıldığında, ilaçların içeriğinde bulunan kimyasal bileşenlerle papatyanınkiler arasında bir çatışma ortaya çıkabilir.

Mide sorunları için halihazırda ilaç kullanan kişilerin, papatya çayı kullanmadan önce doktorlarına danışması çok önemlidir. Günlük dozajın yine doktor tavsiyesiyle olması gerekir. Sakinleştirici ve ağrı kesici etkileriyle midede var olan sorunların oluşturduğu sancı, ağrı gibi rahatsızlıkların hafiflemesinde etkili olan papatya çayı, aynı zamanda gastrit gibi hastalıkların ilk evrelerinde iyileştirici etkilerde gösterir. Ancak ilerlemiş seviyede gastrit ve ülser gibi hastalıkların oluşturduğu çeşitli mide sorunlarına karşı azaltıcı etkiler gösterse de, doğrudan iyileştirme etkisi olamayabilir. Bu sebeple doktorlar tarafından önerilen ilaçların yanında bir destek tedavisi olarak yine doktorların önerdiği dozajlarda tüketilmesi önemlidir.

Mide Sorunlarına Karşı Papatya Çayı Tarifleri

En Sık Demlenen Papatya Çayı

  • Kurutulmuş Papatya
  • Bir bardak kaynamış su
  • Bir tatlı kaşığı
  • Süzmek için gerekli aparat

Bir tatlı kaşığı kurutulmuş papatya dökülen, tercihen cam bir kap içerisine, bir bardak kaynamış 90 derecelik su ilave edilir. Karışımın ağzı bir havlu veya kapakla kapatılarak 15 dakika boyunca demlendirilir. 15 dakikanın ardından bir fincan veya bardağa süzülerek alınır. İçime hazır hale gelmiş olan papatya çayı her seferinde tekrar demlendiğin de en etkili çözümü oluşturur. Beklemiş çayları tüketmeyin. Aynı zamanda mide rahatsızlıklarında sıcak içecek tüketimi iyi gelmeyebilir, bu sebeple bir süre bekleyerek ılınmış çayınızı küçük yudumlar halinde tüketmeniz önemlidir.

Papatyanın içeriğinde bulunan birçok yararlı kimyasal suda çözünme özelliğine sahiptir. Bu sebeple kaynatma sırasında veya kaynama derecesinde olan su döküldüğünde bu kimyasallar buharlaşmaya başlar. Yararlı bileşenlerden daha fazla yararlanabilmek için, kaynattığınız suyun 90 dereceye kadar soğumasına dikkat etmeniz önemlidir. Suyun içerisine atarak kaynatmak yerine, üzerine 90 dereceye kadar soğumuş suyu dökme yolunu tercih etmelisiniz.

Ballı Papatya Çayı

  • Kurutulmuş Papatya
  • Bal
  • Bir Tatlı Kaşığı
  • Bir fincan
  • Süzgeç

Bir tatlı kaşığı papatya koyulan bir kabın içerisine, 90 derece kaynamış su ilave edili. 15 dakika boyunca ağzı kapatılarak demlenmeye bırakılan karışım, ardından süzülerek içime hazır hale getirilir. Mide sorunları için kullanılacaksa bir süre daha ılınması için beklenmelidir. Ardından içerisine ilave edilen bir çay kaşığı bal ile birlikte tüketilir. Mideye daha iyi gelmesi için küçük yudumlarla uzun süre içerisinde tüketilmelidir. Uyku yapma özelliği nedeniyle, dinlenmeye ayrılan vakitlerde veya uyku öncesindeki zaman dilimlerinde tüketilmesi tavsiye edilir. Mide sorunları sırasında kullanılırken, mutlaka doktorunuzdan öneri almalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı