Bitki ÇaylarıPapatya Çayı

Papatya Çayı Adet Söktürücü Olarak Faydalı mıdır?

Kadınlar için Papatya çayının birçok faydası vardır. Papatyanın içeriğinde bulunan bazı bileşenler adet döngüsünün düzenli işlemesi ve oluşan ağrıların giderilmesinde etkilidir.

Papatya Çayı Adet Sürecine İyi Gelir mi?


Papatya ve adet dönemi

Papatya içeriğinde bulunan antiseptik, antienflamatuar, organik asitler, vitaminler, flavanoidler, karoten ve daha birçok bileşen, insan sağlığı açısından son derece faydalı organiklerdir. Her biri başlı başlına işlevler görürken, aynı zamanda gösterdikleri etkiler itibariyle birleşerek birçok sağlık sorununun ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Etkili şekilde kullanılmasının yolu çayının demlenerek tüketilmesidir. Bunun yanında banyo suyu olarak, buğu şeklinde, hazırlanan karışımlardan oluşan merhem olarak, demlenmeden sonra arta kalan papatya posasının çiğnenmesi yoluyla da kullanım olanağı bulunur. Kadınlar için bazı süreçlerde özel olarak faydalı bir bitki olan papatya, özellikle ilaç kullanımının sakıncalı olduğu hamilelik gibi dönemlerde tüketilmesi halinde, rahatlatıcı ve iyileştirici etkiler gösterir. 

Adet Söktürücü Olarak İyi Gelir mi?

Kadın fizyolojisinin önemli bir parçası adet döngüsü, belirli bir takvim düzeniyle ilerleyen ve çeşitli sebeplere dayalı olarak gecikmelerin yaşanabildiği bir süreçtir. Ancak yaşanan gecikmeler, sürecin bozulmasına ve dolayısıyla da çeşitli problemlerin oluşmasına sebep olur. Olağan seyrinde her etabında hormonların etki ettiği bu süreçte, çeşitli etkiler dışa yansır ve sürecin son aşamasında ağrılı bir dönem geçirilir. halk arasında adet söktürücü olarak bilinen ve bu amaçla da uzun yıllardır kullanılan papatya, aslında bir söktürücü değil düzenleyici görevi görür. Adet söktürücü olarak iyi gelir mi sorusunu bu nedenle sıklıkla karşılaşılan bir sorudur. Adet döngüsünün tüm etapları için önemli bileşenler barındıran bitki, düzenli bir şekilde ancak aşırıya kaçmadan tüketildiğinde, hem adet sürecinin daha kolay ve rahat geçirilmesini sağlar ve aynı zamanda da sürecin düzenini dengeler ve iyi gelir. Söktürücü olarak başka bitkilerle birleştirilmesi halinde etkili sonuçlar alınabilir.

papatya çayının tüketim oranı ve düzenini, jinekoloğunuzla mutlaka paylaşmalısınız. Yaşadığınız çeşitli sağlık sorunları nedeniyle kullandığınız düzenli ilaçlar varsa, papatya çayı tüketmeden önce uzman görüşüne başvurmanız gereklidir.

Klasik Papatya Çayı

 • Kurutulmuş papatya
 • Bir fincan
 • bir tatlı kaşığı
 • Bir Bardak Kaynatılmış su
 • Süzmek için gereken aparat

Bir tatlı kaşığı papatyanın üzerine ilave edilen bir bardak kaynar su 15 dakika boyunca üzeri örtülerek demlendirilir. 15 Dakika sonra süzülerek içilebilir hale getirilir. Hoş bir aroma ve lezzete sahip olan bitki çayına başka bir şey karıştırmadan doğrudan tüketebilirsiniz. Günde iki fincana kadar tüketilmesinde sakınca yoktur, ancak rahatlatma ve gevşetme etkisi gösterdiğini ve bu nedenle uykunuzun gelme olasılığını hesaba katmalısınız. Çok sancılı adet günlerinde 3 fincana kadar tüketilmesi, kasılmalara karşı doğal bir mücadeleci olan papatyanın ağrılarınızı hafifletmesini sağlayabilirsiniz. Adet kanamasından önceki birkaç gün içerisinde papatya çayı tüketilmeye başlanması, sürecin oluşturduğu depresif etkilere karşı iyi gelir.

Her tüketim için yeniden demlenmesi, beklemiş çayın tüketilmemesi tavsiye edilen yöntemdir.

Adet Söktürücü Biberiyeli Papatya Çayı

 • Kurutulmuş papatya
 • Biberiye
 • Bir fincan
 • Bir tatlı Kaşığı
 • 2 Bardak Kaynamış Su
 • Süzmek için gereken aparat
 • Hazırlamak için 2 Bardaktan daha fazla likit alabilen ve tercihen üzeri kapatılabilen bir kap

20 gram veya 1,5 tatlı kaşığı papatya, ile aynı miktardaki biberiyenin üzerine 2 bardak su ilave edilir. karışım beraber kaynatılır ve kaynamaya başladıktan 2-3 dakika sonra ocaktan alınarak süzülür. Hazırlanan karışım her seferinde yeniden yapılmalıdır. Adet gecikmesi yaşandığı dönemlerde adet söktürücü olarak etkili bir yöntemdir sürekli bu şekilde tüketilmemesi gerekir. Sadece adet gecikmesi yaşandığı dönemlerde söktürücü olarak bir seferlik kullanılmalıdır.

Ballı Papatya Çayı

 • Kurutulmuş Papatya
 • Bal
 • Bir bardak kaynatılmış su
 • Bir tatlı kaşığı
 • Bir fincan
 • Süzmek için gerekli malzeme

Bir tatlı kaşığı papatyanın üzerine ilave edilen bir bardak kaynamış su, bardağın üzeri kapatılarak 15 dakika boyunca demlenir. Ardından hazırlanan karışım süzgeçten veya tülbentten geçirilerek içime hazır hale gelir. Hazırlanan çaya bir çay kaşığı bal ilave edilerek tüketilir. Bu karışımın yatmadan önce sancılı dönemlerde tüketilmesi, rahatlamanıza ve ağrıların azalmasına etki ederek, iyi bir uyku çekmeniz sağlar. Tercihe göre bal miktarını arttırabilirsiniz. Ancak uyku oluşturacağını unutmamalı ve özellikle yatmadan önce tüketmeye özen göstermelisiniz. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı