Bitkisel Tedavi

Panik Atağa İyi Gelen Bitki Çaylarının Demlenmesi

Bir anda çok hızla ortaya çıkan ve kişilerin kalp çarpıntısı ve solunum problemi yaşatan panik atak hastalığına iyi gelen bitki çaylarının isimleri ve demlenme şekli.

Panik Atağa İyi Gelen Bitki Çayları

Psikiyatrik bozukluk olarak bilinen ve hastalığın ortaya çıkması sonucunda fiziksel olarak da kendisini belli edecek panik atak hastalarının kriz geçirmesini engelleyecek bitki çayları bulunmaktadır. Bu bitki çaylarının sakinleştirici ve yatıştırıcı özelliğinin olması ile bilinmektedir. Çayın düzenli olarak içilmesi ortaya çıkacak olan panik atağının oluşmasını engelleyecektir. Kriz gelmesi durumunda 5 dakika ile 45 dakika gibi bir süre devam edecek ve hastanın kendisini kötü hissetmesine sebep olur. Bu durumda içtiği zaman sakinleşmesini sağlayacak olan bitki çayları bulunmaktadır.

Bitkisel Çay Karışımı

 • 1 tatlı kaşığı alıç yaprağı
 • 1 tatlı kaşığı lavanta
 • 1 tatlı kaşığı papatya
 • 1 tatlı kaşığı şerbetçi otu
 • 2 su bardağı su

Panik atağa iyi gelen bitkileri kullanarak elde edecek olduğunuz çayın atak krizlerinizi önlemesi ile bilinmektedir. Bunun için ilk olarak aktarlardan belirtmiş olduğumuz bütün bitkileri satın almalısınız. Bu çayın tadının bir miktar acı olacağından isteğe göre bal ilave ederek de içmeniz mümkündür. Çayı demleyebilmek için ilk olarak ılık suyun içerisine bütün bitkiler atılarak kısık ateşte birkaç taşım kaynaması beklenmelidir. Daha sonradan ocağın altı kapatılarak ağzı kapalı olacak şekilde demini alabilmesi için 3 dakika boyunca beklemelisiniz. Süzülmesinin ardından içilmesi panik atak krizinin önlenmesini sağlayacak ve hastanın sakinleşmesinde etkili olacaktır.

Papatya Çayı

 • 1 yemek kaşığı kurutulmuş papatya
 • 1 su bardağı su

Papatyanın doğal olarak sakinleştirici ve de yatıştırıcı özelliğinin olması ile bilinmektedir. Uyku problemi başta olmak üzere içecek olanların yaşamakta olduğu ruhsal sorunların da kısa sürede yatışmasını sağlayacaktır. Kır papatyası psikiyatri hastalıkları yaşamakta olan hastaların tedavisinde etkili olan yatıştırıcı özelliğine sahip bir bitki türü olmaktadır. Bu nedenle de çayı demlerken mutlaka küçük boyutlarda olan kır papatyasını kullanmalısınız. Kaynamakta olan suyun içerisine kurutulmuş papatyaları ekleyin ve iki dakika boyunca kısık ateşte kaynamasının ardından ocağın altını kapatarak ağzı kapalı olacak şekilde demini alması için 5 dakika beklemelisiniz. Süzülmeli ve isteğe göre tatlı bitkisel çay içmek isteyenlerin içerisine bal ilave ederek içmelidir.

Sarı Kantaron Çayı

 • 1 yemek kaşığı kurutulmuş sarı kantaron
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 su bardağı klorsuz su

Doğal sakinleştirici olan bitkilerden bir tanesi de sarı kantaron olmaktadır. Doğanın verdiği şifalı olan bu bitkiyi kullanarak demleyeceğiniz çay aynı zamanda da panik atak gibi ruhsal sorunların da iyileşmesinde etkili olması ile bilinmektedir. Sık sık panik atak krizi yaşayan ya da kaygı gibi sorunları olan kişilere tavsiye edilen sağlıklı çaylardan biridir. Çayı demleyebilmek için aktardan sarı kantaron bitkisi satın almalısınız. Kaynamakta olan suyun içerisine bir yemek kaşığı konularak karıştırılır ve ağzı kapalı şekilde demlenmesi beklenmelidir.

Suyun renginin açık sarı olması durumunda süzülerek çayın içerisine bal ilave edilir ve içilmesi kriz oluşumunu önleyecektir.

Melisa Çayı

 • 1 yemek kaşığı melisa
 • 1 çay kaşığı bal
 • 2 su bardağı klorsuz su

Panik atak krizi yaşayan ve bunun sonucunda kalp çarpıntısı, solunum sıkıntısı ve kasılma gibi belirtileri yaşamakta olan kişilerin önlem almak için gün içerisinde melisa çayını demleyerek de içmeleri fayda sağlayacaktır. Demini alabilmesi için aktardan kurutulmuş melisa almanız gerekmektedir. Kendisine has bir kokusu ve özel bir aroması olduğu için içimi de oldukça kolaydır. Bir bardak içerisine bitkileri koyun ve üzerine kaynamış suyu dökmelisiniz. Birkaç dakika demlenmesi beklenmeli ve süzerek çerisine bal ilave edip ılık olduğu zaman içmelisiniz.

Kedi Otu Çayı

 • 1 tatlı kaşığı kedi otu
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 su bardağı su

Gün içerisinde kedi otu bitkisinden demleyecek olduğunuz çayın sinirlerinizi yatıştırması ile bilinmektedir. Aniden ve bir anda başlayacak panik atak krizinin önlenmesinde de etkili olacaktır. Kedi otunun kullanarak demleyeceğiniz çayın da faydalı olabilmesi için her zaman klor içermeyen su kullanmanız önerilmektedir. Tadını beğenmeyenlerin içmekte zorluk çekeceğinden mutlaka içerisine bal ilave etmeleri öneriliyor. Kaynamış suyun içerisine kedi otu bitkisinden 1 tatlı kaşığı kadar ekleyip 5 dakika ağzını kapatarak demini alması beklenmelidir. Daha sonradan ise süzülerek içerisine tatlandırmak için bal ilave ederek içmeniz öneriliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı